Gazdaság, finanszírozás, költségvetés
2014. február 19., szerdaA Magyarországi Református Egyház gazdasági ügyekben illetékes legmagasabb szintű testülete, a Zsinati Tanács megtartotta idei első ülését február 19-én a Zsinati Székházban. A testület elsősorban költségvetési, javadalmazási és támogatási kérdésekről döntött.
Pásztor Dániel sajóvelezdi lelkész igei áhítatával (Mt 16,21-28) kezdődött meg a Magyarországi Református Egyház Zsinati Tanácsának ülése. A lelkipásztor imájában megköszönte, hogy az Úr egybegyűjtötte a testület tagjait, és kérte, Ő vezérelje gondolataikat, felszólalásaikat, vitáikat.
Ezt követően Huszár Pál, a Zsinat világi elnöke megnyitotta a Tanács idei első ülését, majd megválasztották a tanácskozás jegyzőit és megállapították a testület határozatképességét. A jelen lévő tagok számbavétele után megszavazták a napirendet. Első döntéseként a testület elfogadta az előző ülés határozatainak végrehajtásáról szóló beszámolót.
115 millió
A Zsinat számvizsgáló bizottsága jelentést tett az úgynevezett 115 millió forintos ügyről. Az utóbbi hónapokban több helyen névtelenül és névvel is terjesztett információ szerint az MRE Elnöksége 2006-2007 folyamán törvénytelenül használt 115 millió forint állami kiegészítő felsőoktatási támogatást. Decemberben a Zsinat lelkészi elnöke (vagyis a kéttagú Elnökség egyik tagja) előterjesztésére a Zsinati Tanács úgy határozott, hogy a Számvizsgáló Bizottság vizsgálja ki, mi történt a hivatkozott ügyben.
A bizottsági elnök, Kis Csongor a jelentést ismertetve megállapította, hogy a 115 millió forintos állami kiegészítő támogatás felhasználása és elszámolósa úgy történhetett meg, hogy az MRE – előre nem tudott módon – gyakorlatilag előfinanszírozta a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) infrastrukturális beruházását. A bizottsági beszámoló is megállapította, hogy a pénzügyi tranzakciókra, az előfinanszírozásra az állami egyházfinanszírozási nehézségek miatt volt szükség: 2006 végén ugyanis kiderült, hogy az egyszázalékos támogatás kiegészítésének összege 250 millió forinttal fog csökkenni, időközben azonban ennek kompenzálására 115 millió forintot utalt át a Pénzügyminisztérium. A 115 millió forint elszámolására azonban olyan feltételeket szabott meg az állami szerv, amelyeket csak ilyen megoldással lehetett teljesíteni.
A bizottsági beszámoló szerint a 115 millió forint az MRE könyveiben bevételezésre került, és annak felhasználása 2007-ben, a támogatási szerződés feltételeinek megfelelően megtörtént. A számvizsgáló bizottság megállapítása szerint „amennyiben az elkövetkező időkben az egyházfinanszírozás kiszámítható és előrelátható lesz, az állam és az egyház közötti elszámolásokkal kapcsolatos esetleges félreérthetőségek egyértelműen elkerülhetőek lesznek."
A Zsinati Tanács elfogadta a beszámolót, egyúttal megállapította, hogy a 115 millió forintos állami támogatás felhasználása szabályszerű és célszerű volt.
Közegyházi költségvetés
Az MRE közegyházi intézményeinek 2014. évi költségvetését Bellai Zoltán, a Zsinati Gazdasági Bizottság elnöke terjesztette elő. A Zsinati Tanács egyenként tárgyalta a zsinati fenntartású református intézmények büdzséjét, majd azzal a kitétellel fogadta el, hogy azok struktúráját a január elsején hatályba lépett gazdálkodási törvényhez igazítják.
A Református Pedagógiai Intézet (RPI) költségvetését nem fogadták el. Az RPI által benyújtott tervezetet már a decemberi ülésen sem tartotta megfelelőnek a Zsinati Tanács, s mivel a megadott határidőig nem érkezett módosított javaslat, ezért a Gazdasági Bizottság azt javasolta, hogy az RPI élére nevezzenek ki egy gazdasági ügyeket felügyelő biztost.
Egyházfinanszírozási fejlemények
Az elnöki megnyitóra rendhagyó módon nem az ülés elején, hanem később, egy rövid szünet után került sor. A beszámoló elején Bölcskei Gusztáv jelezte a tanácskozásról való eddigi távolmaradása okát, ami a Stefánia Palotában zajlott ünnepség volt a tábori lelkészi szolgálat felállításának húszéves évfordulóján.
A Zsinat lelkészi elnöke beszámolt a MRE új gazdálkodási törvényének fogadtatásáról, az ennek kapcsán szerzett tapasztalatokról. „Nagy az érdeklődés, számottevő a bizonytalanság az új szabályokkal kapcsolatban" — mondta. A szélesebb körű tájékoztatás és megértés elősegítése érdekében még március elején nyílt napot szerveznek a Zsinaton az egyházmegyei pénztárosok, gazdasági felelősök és a nagyobb intézmények gazdasági vezetői számára.
A Zsinat lelkészi elnöke megemlékezett a közelgő Bibliavasárnapról, amely március 2-án esedékes, ezen a napon a gyülekezetek perselypénze a Magyar Bibliatársulat munkájának feladatára gyűlik. Az alkalom kapcsán megjegyezte azt is, hogy idénre várják az új fordítású Biblia revideált szövegének megjelenését, amely hosszú, nagyon komoly előkészítő munka eredményeként készül el.
Bölcskei Gusztáv azt is megemlítette, hogy hivatalosan is elindult a politikai választási kampány. Az elnökség már korábban körlevéllel fordult a gyülekezetekhez, illetve közleményben is megnyilatkozik annak érdekében, hogy mindenki vegye ki a részét a felelős döntésből, illetve ebben az időszakban az egyházi törvényeket, „az egyház jó rendjét betartva" működjön és szólaljon meg.
A püspök részletesen szólt az állami költségvetésnek az egyházi gazdálkodást érintő fejleményeiről is. A 2014-es MRE-költségvetés tavaly decemberi elfogadása után véglegesedtek azok az állami számok, amelyekkel – feltételesen – számolt a Zsinati Tanács a tervezéskor. Már december elején jelzéssel élt az Elnökség a kormány felé, hogy az egyszázalékos felajánlások állami kiegészítésének számítása ismét hátrányosan változott, és az egyház által számolt összegnél kisebb összeget fogadott el a parlament erre a célra.
Informálisan tud arról a Zsinat elnöksége, hogy a felsőoktatás finanszírozása pozitív irányba fog változni a vatikáni szerződés módosítása okán; ez valamennyi református felsőoktatási intézményt előnyösen érintené. Ugyancsak jó hír, hogy a református közgyűjtemények finanszírozása jelentősen javult a megnőtt állami támogatásnak köszönhetően. A lelkészi elnök arról is szólt, hogy a köznevelési területen, nagyon hosszú idő után a héten került sor kormányzati szintű egyeztetésre, ahol előkerültek a hittankönyv-ellátás, a kiegészítő támogatások kérdései. A református pedagógiai szakszolgálat finanszírozása nagy gondokba ütközik, az ebből keletkező problémák az egész református oktatásügyre hátrányosan hathatnak.
Támogatás, nyugdíjszámítás és Szeretetszolgálati Iroda
Bölcskei Gusztáv beszédét követően a Zsinat Elnöksége beszámolt a németországi lelkipásztorok önkéntes felajánlásait kezelő segélyszervezet támogatásának tavalyi felhasználásáról. 2013-ban az MRE nyugdíjkiegészítésre, nagycsaládos lelkészek támogatására használta a Partnerhilfe adományát: 795 személy, illetve család kapott támogatást, egy fő átlagosan 32 127 forintot.
A Zsinati Tanács tájékozódott a lelkészi nyugdíjemelésről is. Református Lelkészi Nyugdíjintézet kiszámolta a tavalyi lelkészi átlagjavadalmat (155 732 forint/fő/hó), ezt kell alapul venni a nyugdíjak emelésénél.
A református közoktatási intézmények tanulói létszáma ismeretében az állam 1,9 milliárd forinttal egészítette ki a 2012. évi közoktatási támogatás összegét. December 23-án megérkezett az összegből a Zsinat Elnöksége nyolcvanmillió forinttal támogatta a kisiskolák, s további huszonnyolc millióval az anyagi gondokkal küzdő utazótanári szolgálat működését. A Zsinati Tanács a lépést jóváhagyta, s a fennmaradó 1,8 milliárd forintot a közoktatási intézmények fenntartói között, a tanuló létszám arányában osztotta szét.
A Zsinati Tanács elrendelte a 2013. szeptember 30-ával véget ért előző finanszírozási rendszer szerint érkezett közoktatási kiegészítő támogatás felhasználásának vizsgálatát, május 31-i határidőben.
A Zsinati Szeretetszolgálati Iroda vezetője, Czibere Károly terjesztett elő. Döntöttek arról, hogy 2016. december 31-ig a Zsinat átveszi a Vissi Református Átmeneti Anyaotthon fenntartói feladatait az egyházközségtől és határoztak ingatlan adás-vétel tárgyában is. Arról is tájékoztatott, hogy megjelent – az egyházi szociális intézmények dolgozóit is érintő – béremelés fedezéséről szóló állami rendeletet. A fenntartóknak gyorsan kell intézkedni, február 24-ig kell kérelmezniük, hogy márciusban megkapják a béremelés fedezetét.
Végezetül a testület tagjait arról is informálták, hogy a gyülekezeteknek hamarosan a hittanos beiratkozást segítő szóróanyagot küldenek, melyek elektronikusan is elérhetőek és szabadon felhasználhatóak lesznek.
Csepregi Botond, Feke György, Kováts Annamária, Képek: Vargosz Gábor
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.