Fazekas László püspök az egyházak finanszírozásáról
2010. augusztus 27., péntek"A jelenlegi modell nem biztosítja az egyház függetlenségét, hanem ráutaltságot eredményez a mindenkori kormányra."
A Szlovákiai Református Keresztyén Egyháznak még nincs egységesen kialakított álláspontja az egyház finanszírozásának kérdésével kapcsolatban. Az viszont világos, hogy a jelenlegi modell nem biztosítja az egyház függetlenségét, hanem ráutaltságot eredményez a mindenkori kormányra. Ezért ennek a kérdésnek a felvetése mindenképpen hordoz pozitívumot - tájékoztatta a reformata.sk honlapot Fazekas László püspök.
A Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspöke, Fazekas László azonban nincs meggyőződve arról, hogy meghozza-e a megfelelő eredményt az, ha ez a kérdés társadalmi vitára van bocsátva. Tart ugyanis attól, hogy ez inkább az érzelmek és indulatok csatája lesz, nem pedig a valós tényeken alapuló vita.
„Épp ezért megfelelőbb lenne, ha az egyházak vezetőivel történne egyeztetés, amelynek kapcsán világossá kellene tenni azt, hogy milyen súlya és jelentősége van az egyház szolgálatának a társadalomban. Azt sem lenne mellékes átgondolni, hogy a múltban az egyházak milyen társadalmi szerepet töltöttek be és szolgálatuknak milyen jelentősége volt (még úgy is, hogy ingatlanaiknak többségét az akkori államrendszer használta és profitált belőle), s jelenleg is mivel gazdagítják az egyént és a társadalmat. Ha mindez mérlegre van téve, úgy gondolom meg lehet találni azt a finanszírozási modellt, amely még jobban függetleníti az egyházakat az államtól, s nem visszaveti azokat működésükben, hanem segíti“ – tájékoztatott Fazekas László református püspök az egyházak állami támogatásával kapcsolatban.
Daniel Krajcer kulturális és idegenforgalmi miniszter pár nappal korábban egy interjúban vetette fel egyik lehetséges elképzelését az egyházak finanszírozási modelljéről. A tárcavezető elfogadhatónak tart egy olyan elképzelést is, amely szerint az egyházak nem a költségvetésből kapnának pénzt, hanem közvetlenül a hívektől, akik 19 százalékos személyi jövedelemadójuk egy százalékát fordíthatnák egyházuk támogatására. Krajcer elmondta azt is, hogy társadalmi vitát kellene indítani a témában és az alapján születhet majd döntés az egyházak finanszírozási modelljéről.
A katolikus egyház azonnal kifogásolta Krajcer nyilatkozatát, aki anélkül kezdett a kérdésről beszélni, hogy előtte az egyházakkal egyeztetett volna. Pavol Frankl, a Szlovákiai Zsidó Hitközségek Központi Szövetségének végrehajtó elnöke szerint ők sincsenek az egyház és az állam különvállása ellen, de anyagi háttér biztosítása nélkül képtelenek lennének a jövőben ellátni feladataikat.
reformata.sk
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.