Emlékezés az őrállóra -– Beregszászon emléktáblát avattak Forgon Pál püspök tiszteletére
2010. január 24., vasárnapForgon Pál a Kárpátaljai Református Egyház püspöke volt a rendszerváltás körüli időkben. Az ő nevéhez fűződik a kárpátaljai lelkipásztorképzés megszervezése. A néhány esztendővel ezelőtt elhunyt püspök beregszászi lakhelyének falán nemrég emléktáblát avattak.
Forgon Pál a szovjet éra sötét évtizedeiben sem szűnt meg hinni azt, hogy eljön a szabadulás órája, amikor bátran megvallhatjuk hitünket – írja Kovács Elemér a Kárpátaljai Református Egyház honlapján megjelent megemlékező írásában –, ébresztgette a református gyülekezet tagjaiban a reményt, sokoldalú segítséget nyújtott a nehéz körülmények között szolgáló lelkésztársaknak.
„A megyét irányító szovjet hatóság nem is nagyon titkolta, hogy milyen jövőt szán a kárpátaljai református egyháznak” – idézi az írás Pocsai Vince református lelkész megnyitó beszédét. A szovjethatalom képviselőinek az volt az elképzelése, hogy a még szolgálatot teljesítő, idős lelkipásztorok belátható időn belül sorra elhaláloznak, s akkor az árván maradt gyülekezetek önmaguktól feloszlanak. Szerencsére nem így történt. A Szovjetunióban a múlt század nyolcvanas éveinek második felében elkezdődött egy óvatos reformfolyamat.
Ennek köszönhetően lehetőség nyílt a hitélet megújítására, s arra is, hogy a Jézus Krisztus ügye iránt elkötelezettséget mutató fiatalok lelkészképzésben részesüljenek. Forgon Pál lelkiismeretesen és körültekintően szervezte meg a leendő lelkipásztorok képzését, megfelelő oktatógárdát szervezett, és mindent elkövetett azért, hogy a képzésbe bevont fiatalok szakmailag felkészült, szilárd küldetéstudattal rendelkező lelkipásztorokká váljanak.
A rendszerváltást követő években – élve az új korszak nyújtotta lehetőségekkel – Forgon Pál erejét nem kímélve azon fáradozott, hogy a gyülekezetek visszakapják bezárt templomaikat, elvett parókiájukat. Hogy az egyház berkein belül elinduljon a karitatív munka, s hogy megnyugtatóan rendeződjön a lelkészutánpótlás kérdése. A püspöknek jelentős szerepe volt abban, hogy a kárpátaljai reformátusság körében a múlt század kilencvenes éveitől kezdődően erőteljes ébredési folyamat indult el.
forrás: reformatus.com.ua
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.