Elismerni az elismerhetetlent

2012. november 16., péntek

A XIII. Zsinat tizenegyedik ülésének pénteki napján fontos díjak is átadásra kerültek. Olyan református testvéreket jutalmaztak, akik a betegápolás, az oktatás és a könyvkiadás terén alkottak maradandót.

Az „Év könyve" elnevezésű díjat Mucsi Zsófia nyerte el, a Kálvin Kiadó által megjelentetett Házasságkönyv című művéért. A díjazott tudományos teológiai ismereteit és lelkipásztori tapasztalatait 2009 szeptembere óta a Kálvin Kiadónál kamatoztatja, mint szerkesztő. Dr. Fekete Károly, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem rektorának laudációjában kiemelte: A könyv akkora, hogy két ember összefonódó kezében éppen elfér, és így kéz a kézben indulhatnak egy meditatív útra, hogy közben gondolatcserére lépjenek: számvetést tartsanak egymással és Istennel, érzelmeikkel és félelmeikkel, boldogságvágyukkal és közös jövőjükkel. Mucsi Zsófia igei mélységből fakadó, 8-10 soros vallomástöredékei segítenek visszatalálni ahhoz az ősi elköteleződéshez, az esketéshez, ami nálunk a középkortól kezdve olyan erős volt, hogy a régi esketési hagyományon még a reformáció sem változtatott. A rektor hozzátette: A könyv gondolatmenetét átszövi a házasságszerző és házasságpárti Szentháromság Isten tanítása. A házasság is „coram Deo" zajlik, még akkor is, ha négyszemközt vagyunk, s akkor is, ha Pilinszky szavaival mondva: „az ágy közös, a párna nem". Ez az isteni jelenlét a házasság és a házastársak vigasztalása és fegyelmező ereje.

Rozsnyai István tiszántúli lelkészi tag mutatta be az idei, a diakóniai szolgálatot elismerő Kiss Ferenc díjat, melyet Kontha Benőné, a Majosházi Református Egyházközségtől és Pincés Julianna, a Miskolc-Tetemvári Református Egyházközségtől érdemelt ki. A kitüntetésre az terjeszthető fel, akinek szolgálata, életvitele, életszemlélete példaértékű lehet mások számára, és aki több évtizede dolgozik fáradhatatlanul és hűséggel az elesettek segítéséért. Kontha Benőné Piroska élete teljes egészében a diakónia és az otthoni hospice ellátás szervezése és végzése körül zajlik. „Kapcsolatot tart az önkormányzatokkal, egészségügyi intézményekkel, egyházakkal a beteg érdekét tartva szem előtt, s mindezt javadalmazás nélkül. Munkáját rendkívüli odaadás jellemzi" – mondta el róla laudációjában Rozsnyai István. Pincés Julianna csaknem negyven évig a BAZ Megyei Kórház Gyermekegészségügyi Központjában dolgozott, mint műtősnővér, most nyugdíjas. „Aggódó szülők ezreivel tartotta a kapcsolatot, tájékoztatta őket gyermekük állapotáról, vigasztalta őket. Többet adott magából, mint ami kötelező, többet adott magából, mint amennyit kértek" – tudhatták meg a zsinati tagok a díjazottról.

Szintén Rozsnyai István tiszántúli lelkészi tag mutatta be az idei, a diakóniai szolgálatot elismerő Juhász Zsófia díjat, melyet Kövér Imre, a sajósenyei FÉSZEK Fogyatékosok Református Ápoló-Gondozó Otthona és Dr. Szentesi Andrásné, a ceglédi Molnár Mária Református Fogyatékos Ápoló- Gondozó Otthon munkatársai nyertek el. A kitüntetésre az terjeszthető fel, aki mind szakmailag, mind emberileg, mind a református lelkiség szempontjából kiválóan és eredményesen segítette rászoruló embertársait, akinek szolgálata, életvitele, életszemlélete példaértékű lehet mások számára, és aki legalább tizenötéves aktív munkaviszonnyal rendelkezik a református diakónia területén. Kövér Imre a Fészek Fogyatékosok Református Ápoló Gondozó Otthonának intézményvezetője Sajósenyén. „Úgy végezte szeretetteljes munkáját, hogy a környékbeli gyülekezetek fiataljaival is felvette a kapcsolatot és őket is szabadidejükben behívta az Intézet életébe" – mondta Rozsnyai István méltatásában, hozzátéve, hogy „példaértékű az a családias életforma, ahol eltűnik szinte az, hogy fogyatékos lakói vannak az intézetnek". Dr. Szentesi Andrásné a Molnár Mária Református Fogyatékos Otthon vezetője Cegléden. „A diakonissza testvérek hagyományait tiszteletben tartva külsőleg-belsőleg megújította az intézményt. (...) Jól ápolja a házon belüli kapcsolatokat a gondozottakkal, hozzátartozókkal és a dolgozókkal". – hangzott el a laudációban.

Az idei Imre Sándor díjat a túrkevei Kaszap Nagy István Református Általános Iskola és Óvoda igazgatónője, Nagy Róza kapta érdemei elismeréseképp. A díjat "a református iskolaügyért végzett áldozatos munkáért" adja a Zsinat. A díj adományozásának a feltételei: több éves iskolavezetési vagy a református oktatásügyért, más területen folytatott kiemelkedő szakmai tevékenység, valamint példamutató emberi-hitbeli magatartás. „Roppant erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy szeretett iskolája működőképességét biztosítsa, hisz országos tendencia a gyermekszám rohamos csökkenése, s ez Túrkevére is igaz. Az elvégzett következetes munka eredményeként a Kaszap Nagy István Református Általános Iskola és Óvoda létszáma gyarapszik, s ez nem csupán a mindenkori első osztályokra igaz" – mondta el laudációjában Hörcsök Imre dunamelléki világi tag.

Bölcskei Gusztáv püspök, a Zsinat világi elnöke és Huszár Pál, a Zsinat világi elnöke adta át a díjakat.

reformatus.hu
Fotók: Sereg Krisztián