Együtt fogadja a határon túli és az anyaországi egyházi vezetőket Sólyom László köztársasági elnök

2009. december 06., vasárnap

Sólyom László köztársasági elnök hétfőn találkozik a magyarországi és határon túli magyar egyházi méltóságokkal a Sándor-palota Mária Terézia Termében. Az államfő a találkozó során rövid köszöntőt mond, utána pedig zárt ajtók mögött tárgyalnak. Sólyom László 2005-től rendszeresen találkozik magyar egyházi vezetőkkel, 2005-ben és 2006-ban külön tartották a határon túliakkal és külön a belföldiekkel a találkozót, 2007-től pedig már együttesen hívja meg őket. Református részről meghívót kapott Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke, Szabó István, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke, Csete Szemesi István püspök a Vajdaságból, Csűry István püspök és Kató Béla püspökhelyettes Erdélyből, Lángh Endre püspök Horvátországból, Zán Fábián Sándor püspök Kárpátaljáról, Fazekas László püspök Szlovákiából. A katolikusok részéről meghívták: Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érseket, Mohos Gábort, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkárát, Jakubinyi György gyulafehérvári érseket, Schönberger Jenő, Tamás József püspököket Erdélyből, Majnek Antal püspököt Kárpátaljáról, Pásztor Zoltán kassai püspöki helynököt, Herdics György felvidéki esperes, címzetes apátot, Pénzes János és Német László katolikus püspököket a Vajdaságból, Kocsis Fülöp görög katolikus püspököt és Bendász Dániel görög katolikus esperest Kárpátaljáról. Sólyom László meghívta Ittzés Jánost, a Magyarországi Evangélikus Egyház (MEE) elnök-püspökét, Prőhle Gergelyt, az MEE országos felügyelőjét, Adorjáni Dezső Zoltán evangélikus püspököt Erdélyből, Dolinszky Árpád evangélikus szuperintendenst a Vajdaságból, Feldmájer Pétert a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnökét, Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbit, Bálint Benczédi Ferenc unitárius püspököt Erdélyből, valamint Mészáros Kálmánt, a Magyarországi Baptista Egyház elnökét. A korábbi években a megbeszéléseken szó esett az advent és a közelgő karácsonyi ünnep mellett aktuális kérdésekről, így a határon túli magyarok és az egyházi fenntartású intézmények helyzetéről. 2005-ben a határon túli egyházi vezetőkkel téma volt a 2004-es, kettős állampolgárságról szóló npszavazás eredménye is.