Egyház és misszió kapcsolata
2012. június 16., szombatAz egyházak kérdését vizsgálta a misszió szemszögéből az Európai Egyházak Konferenciájának - Conference of European Churches (CEC) - tizennyolc tagú albizottsága, az Egyházak Dialógusban (Churches in Dialogue – CiD).
A Magyarországi Református Egyházat Szabó István dunamelléki református püspök képviselte az ötnapos finnországi tanácskozáson, amely június első hétvégéjén fejeződött be.
A turkui ülésen – a többi közt – arra keresték a választ az egyházak képviselői, hogyan lehet missziót végezni azokon a területeken, ahol még nem gyökerezett meg a keresztyénség (ezek elsősorban afrikai és ázsiai területek) vagy ahol már elidegenedtek a keresztyén hittől (elsősorban Európa). A gyűlésen egyházszervezeti kérdésekről is szó esett, több előadó is ismertette delegáló egyháza teológiai álláspontját.
Az 1910-ben tartott híres Edinburgh-i konferencián a világ evangelizálását tűzték ki célul a korabeli missziói szervezetek. A 102 évvel ezelőtti tanácskozás indította el a modern ökumenikus mozgalmat. Az egyház megosztottsága azóta is súlyos gond. Szabó István püspök szerint a klasszikus egyházak tárgyalásai ígéretes fejleményeket hoztak. Az elmúlt évtizedekben növekedett a toleranciaszint, és békésebb, barátságosabb hangvételű a viszony a keresztyén egyházak között, ám a hitelvek tekintetében túl sok megegyezés nem született.
– Ma különösen a protestáns felekezetközi társaságok – jellemzően amerikai háttérrel – végzik a missziót. Itt a konfesszionalitásnak, a hitszabályoknak, egyházi reguláknak nincs túl nagy jelentősége, mert elsősorban a missziói aktivitásra esik a hangsúly. Jó példa erre a magyarországi Reménység Fesztivál, ahol Franklin Graham evangelizált. A rendezvényre mindenkit hívtak, vártak felekezettől függetlenül és az emberek szívesen látogattak el a fesztiválra.
Szabó István beszámolt arról is, hogy a turkui tanácskozáson a baptisták egyik képviselője arról beszélt: a szabadkeresztyének a minden áron való missziót tekintik prioritásnak. – Érdekes volt látni, hogy a baptista atyafi nem is értette, miről vitatkoznak az egymással 500 éve hitvitában álló katolikusok és protestánsok.
A bizottság több javaslatot is az Európai Egyházak Konferenciája elé terjesztett. Javasolják, hogy a további tanácskozásokba intenzívebben vonják be a római katolikus egyházat, vizsgálják meg az egyházkormányzat és egyházszervezet különbségeit, illetve tárgyalják meg a missziói közösségeknek azon megfontolásait, amelyeket az ökumenikus közösségek eddig ignoráltak. További kérdéseket vet fel az ökumenikus párbeszédben született állásfoglalások begyökereztetése az egyházak életébe.
Forrás: dmrek.hu
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.