Egyetemi tanévnyitó a kerek évfordulók jegyében a PKE-n

2010. október 05., kedd

altTizedik alkalommal tartottak tanévnyitót a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen.

Az ünnepség előtt János Szatmári Szabolcs rektor és Flóra Gábor kancellár tájékoztatta a sajtó képviselőit az újdonságokról. Eszerint a 959 hallgatót – köztük 323 gólyát és 46 mesterképzőst – 87 főállású oktató – köztük kilenc professzor és 13 docens – oktatja majd a tizenhárom, zömében akkreditált szak valamelyikén.

Igen jó hír, hogy a magyar kormány úgy döntött, visszaállítja a korábbi állapotokat, és évi kétmilliárd forinttal finanszírozza az erdélyi magyar felsőoktatást – a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemet és a PKE-t. Mi több, az elmúlt nyolc évben le-lecsippentett, elsinkófált támogatási összegeket is igyekeznek visszajuttatni. A rektor örömmel közölte, hogy ez azt jelenti, végre elkezdhetik az egyetem nyolc éve megtervezett főépületének építését, melynek az alapkövét már 2005-ben letették.

Az örömhírt nem sokkal később a hallgatókkal is közölte a rektor. A váradújvárosi templomban nem volt nagy zsúfoltság: az egyetemisták közül jószerivel csak az elsőévesek jelentek meg a tanévnyitón. Először Csűry István püspök hirdetett igét, szavait a 91. zsoltár 9–12. soraira alapozva. Az igazi oltalmat az egyház és a család kettős védelme biztosítja: az erős egyház és a jól működő család. Nagy a világ csábítása, lazulnak a kötelékek, minden pótolhatónak tűnik. Könnyű elbotlani, nagyon nagyot lehet zuhanni. De Isten mindig ott van, védeni akar – fejtegette a püspök.

Tolnay István, a PKE vezetőtanácsának megbízott elnöke a tanintézet dupla évfordulóját hangsúlyozta: húsz évvel ezelőtt a Királyhágómelléki Református Egyházkerület tette meg az első lépést az önálló erdélyi magyar felsőoktatás megteremtése érdekében. Létrejött a Sulyok István Főiskola, s tíz esztendeje tartottak első ízben tanévnyitót a PKE-n. Jubileumi rendezvényekkel kell emlékezni a sorsfordító mozzanatokra, emlékezni a megtett útra, és meg kell tervezni a jövőt – mondta.

Az egyetem rektora is a dupla születésnapról beszélt. Mint mondta, nem csak részesei, de alakítói is az erdélyi oktatástörténetnek mindazok, akik közreműködtek a SIF, majd a PKE létrehozásában. Ezután a korábban az újságíróknak elmondott jó híreket közölte a hallgatósággal, hozzáfűzve, hogy örül, hogy éppen most lehet a PKE vezetője.

forrás: Reggeli Újság