Csillagpont és önazonosság

2012. november 30., péntek

Nemcsak az ünnep, hanem a következő Csillagpont is közeleg. Az egyházi év végén és az új kezdetén Valla Gáborral, a találkozó koordinátorával tekintünk előre a nyolc hónap múlva Mezőtúron megrendezendő református ifjúsági fesztiválra.

Akinek nagyon jó a memóriája, emlékezhet a szőke fiúra, aki a 2011-es Csillagpont záró istentiszteletén olvasta az Igét a nagyszínpadon. Akinek még jobb, az a 2005-ös Damaszkusz című rockoperát is emlékébe tudja idézni – ugyanis ezzel szolgált a debreceni Csillagponton a kisvárdai református ifjúsági gyülekezet, amelynek immár tizedik éve aktív tagja Valla Gábor. A huszonnégy éves kisvárdai fiatalember igazgatásszervezőként végzett a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán, de úgy érezte, szívesen váltana, ezért is pályázta meg a Csillagpont koordinátori posztját, amelyet október eleje óta tölt be.

„Fontosnak érzem, hogy megpróbáljuk együtt, közösen megmutatni, hogy a református egyház él, és számos tettre kész, alkotni vágyó fiatal van benne jelen. Hiszem és vallom, hogy a jelen ifjúsága a jövő gyülekezete. A legfontosabbnak azt tartom, hogy a fiatalok találják meg a helyüket, küldetésüket, hogy együtt építsük a földi és a mennyei országot egészséges öntudattal, énképpel rendelkező fiatalokként" – foglalja össze céljait Gábor.

Az önazonosság, azaz az identitás témája alapozza majd meg a 2013. július 23. és 27. között tartandó fesztivált. Ki vagyok? – látható a kérdés a gyülekezeteknek októberben kiküldött Csillagpontos plakátokon. Gábor azt mondja, ez a kérdés mindenkiben mindennap felmerül valamilyen formában, különösen a kamaszoknál. A testi-lelki egészség egyik kulcsa, hogy tisztában legyünk azzal, kik vagyunk, mire vagyunk képesek, és mi célból vagyunk ezen a világon. „Száz százalékig nekem sincs meg még ezekre a válasz – szeretném, ha tudnám, mi az, amit Isten nekem készített fiatal pályakezdőként, hogy hiteles példaként élve, szolgálva megtaláljam a boldogságomat, a feladatomat" – vallja meg a fiatalember.

„Kisvárdán az ifjúsági közösségnek nagyon fontos a misszió. Az ott kapott szemlélet sokban segíti a munkámat. Remélem, be tudom építeni az otthonról kapott tapasztalatokat, és azt is remélem, hogy haza tudom majd vinni, amit itt tanulok, és tudom majd építeni az otthoni közösségemet" – mondja Gábor, aki azt mondja, mindenképpen Kisvárdán képzeli el az életét a találkozó lezárulása után. Pedig sok kortársa hagyja el az országot friss diplomásként, jobb lehetőségekben bízva. A szabolcsi-kisvárdai térségből is menekülnek a fiatal pályakezdők, mert nehezen találnak munkát, értékes diplomával is. „Hiszek az alulról jövő kezdeményezésekben, a kisebb közösségek erejében. Lehet, hogy kevesebb pénzből, kisebb házban és autóval, de a helyemet lehetek, és örömöt lelhetek abban, amit csinálok" – fogalmaz a koordinátor.

A közösséghez tartozás komoly megtartó erő, hatalmas kegyelem. „A Csillagpont nem embertömeg, hanem közösség" – hirdeti a Csillagpontról készült rövidfilm is. Nem is akármilyen: tíz éve élő, folyamatosan megújuló közösség. „Olyan témákat, előadókat, programokat szeretnénk, ami vonzó, értékes, érdekes, aktuális, hogy a fiatal érezze: van, aki törődik vele" – mondja Valla Gábor a tervezett megújításról. „Nem nézőket, hanem aktív résztvevőket várunk, és számos bekapcsolódási lehetőséget kínálunk már most, de a találkozón is szeretnénk, ha véleménycsere és interakció lenne, és otthon is továbbadja a fiatal, amit kapott."

A közösség meghatározó egy fiatal életében – a család, a barátok, a gyülekezet, vagy akár a virtuális közösségek is. Probléma, ha a közösség és az egyén nem mernek lépni egymás felé, ha nem tudják megszólítani egymást. A Csillagpont zsebre tehető – a szervezés állásáról folyamatosan tájékozódhatnak az érdeklődők a találkozó Facebook-oldalán. Jelenleg közel húsz ágazatba keresnek önkénteseket. A nyolc hónap múlva kaput nyitó fesztiválon már hónapok óta több munkacsoport dolgozik folyamatosan. Gábor és a kisvárdai közösség is a kezdetek óta jelen van a Csillagponton: 2003-ban, Bodajkon csak résztvevőként voltak ott az ifiseik, 2005-ben, Debrecenben már szolgálatot is vállaltak. 2009-ben elvitték a Kontrasztkiállítást a Csillapontra, amely azóta országos körútra indult, és jelenleg is látogatható Budapesten, 2011-ben pedig résztvevők és szolgálók is voltak egyaránt. A koordinátor nagy örömmel látja, milyen sokaknak fontos ez a találkozó, a közös cél, amelybe a lehető legtöbbet igyekszik mindenki beletenni abból, amit az Úrtól kapott. Hamarosan elindul a kiscsoportvezetők toborzása és kiválasztása, amelyről a közel hétezer címre kiküldött református ifjúsági hírlevél tudósít majd.

Bagdán Zsuzsanna, képek: Kalocsai Richárd

(Jelentkeznél a Csillagpontra? Feliratkoznál a hírlevélre? Várjuk e-mailedet a csillagpont@reformatus.hu címre!)

Figyelem!

A Reformatus.hu megújult

Ön a Magyarországi Református Egyház korábbi weboldalán jár, amelyet 2020. április eleje óta nem frissítünk. Az itt található információk már elavultak lehetnek. Kattintson és látogasson el megújul honlapunka.