Berger neves vallásszociológus kapta a Leopold-Lucas-díjat

2010. május 12., szerda

altAz 55 ezer euróval jegyzett díjat, amit a tübingeni egyetem ítél oda, idén az USA-amerikai Peter L. Berger 81 éves vallásszociológus kapta. A társadalomfilozófus műveiben a kultúrák és vallások közötti toleranciáért száll síkra.

A bejelentést a díj odaítéléséről Friedrich Schweizer, a tübingeni Protestáns Teológiai Fakultás dékánja jelentette be. Berger megítélése szerint „a keresztyénség és az iszlám közötti párbeszéd Európa jövője szempontjából politikailag döntő fontosságú”. Peter L. Berger 1929-ben született zsidó szülők gyermekeként Bécsben, szociológus és protestáns teológus. 1946 óta az USA-ban él. Nemzetközi ismertségét az a könyv hozta meg, amit Thomas Luckmannal együtt írt „A valóság társadalmi felépítése” címmel. Ez 1966-ban jelent meg az USA-ban. Berger negyven éven át foglalkozott a politikai etika kérdéseivel globális összefüggésekben. Az 50-es évek óta egy ideig a bad bolli protestáns akadémiának volt a tanulmányi vezetője, 1985 óta a bostoni Kultúra, Vallás és Globális Kihívás Intézetnek az igazgatója. Ugyanitt a szociológia és a teológia professzora.  – A Leopold-Lucas-díjat olyan személyiségek kapják meg, akik az emberek és a népek közötti tolerancia munkálásán fáradoznak. A kitüntetettek között van a Dalai Láma, a korábbi német államelnök, Richard von Weizsäcker is. A díjat 1972-ben Franz D. Lucas alapította édesapja emlékére, aki a terézvárosi/Bécs KZ-ben halt meg, s aki zsidó tudós és rabbi volt. – A Neue Zürcher Zeitungban 2007. május 26-án közétett egy cikket, melynek címe: „Mind heretikusok vagyunk”, alcíme: Milyen a jó vallás? Ebben rámutat: a vallás ott kezdődik, ahol a haszon véget ér. A hasznosság és a célszerűség kérdésén túl is van még számos emberi kérdés. Mire vagyok jó, miért is élek? – olyan kérdések, amelyek csak a vallás felől kapnak helytálló választ. Fontos megállapítása: a vallás a társadalmi összetartás egyik fontos eleme. Itt is kifejti gondolatrendszerének kulcsfogalmát, a „heretikus imperatívuszt”. Választási parancs – mondhatnánk magyarul, amivel arra utal, hogy egyetlen vallási tradíció sem áll vitán felül. Mindenkinek magának kell kiválasztania a neki leginkább megfelelő hagyományt. Mindezen közben a lelkiismereti -, és vallásszabadság a legjobb keret ehhez a választáshoz.  (epd.de – 21010-05-12- dr. békefy-röhrig klaudia – www.reformatus.hu)

Figyelem!

A Reformatus.hu megújult

Ön a Magyarországi Református Egyház korábbi weboldalán jár, amelyet 2020. április eleje óta nem frissítünk. Az itt található információk már elavultak lehetnek. Kattintson és látogasson el megújul honlapunka.