Az új református világcsalád bölcsője
2010. június 13., vasárnapBemutatjuk az esemény helyszínét, a Calvin College-ot, azaz a Kálvin Kollégiumot.
Június 18–27. között az amerikai Michigan Állam Grand Rapids városa ad helyet az új református világcsalád, a Református Egyházak Világközössége megalakulásának. Ebből az alkalomból bemutatjuk az esemény helyszínét, a neves Calvin College-ot, azaz Kálvin Kollégiumot.
A híres Kálvin Kollégiumot 1876-ban a korábban szép számban Amerikába kivándorolt holland reformátusok alapították azzal a céllal, hogy a Keresztyén Református Egyház (Christian Reformed Church) nevelési-oktatási központja legyen, amelyik gondoskodik az új világban is a a protestantizmus református hagyományainak az ápolásáról. A College mottója: „Szívemet áldozom oda Neked, Uram, azonnal és odaadással.” Jelenleg közel 4 100 hallgatója van. De hogyan is jött létre ez a nemcsak Amerika-szerte ismert és kiválónak tartott, a világ minden részéről látogatott Kollégium?
Az Észak-Amerikai Református Keresztyén Egyház alapította 1876. augusztus 4-én Kálvin Kollégium és Teológiai Szeminárium néven az egyházi szolgálattévők, lelkészek képzésének a biztosítására. Az első évben hét beiratkozott hallgatója volt. A bölcsészeti tudományokat hallgatóknak négy év volt a tanulmányi idő, a teológiai hallgatóknak plusz két év. 1901-ben a Kollégiumnak már volt női hallgatója. Az irodalmi és a bölcsészeti részleg 1906-ban önállósult, a következő évtől a hallgatóknak már volt saját újságjuk. 1920-ban a filozófia is része lett az egyetemi képzésnek, ahogyan azt a holland református teológus és államférfi, Abraham Kuyper az amszterdami egyetemen bevezette. 1928-ban alapították meg a méltán híres könyvtárat, mely a Hekman nevet kapta nagylelkű adakozójáról. Eredetileg 3 500 kötettel indult, mai állománya meghaladja az 1,8 milliót. Legerősebb részlegei: a teológia, a vallások, az amerikai irodalom, a brit irodalom, és a filozófia. 1956-ban a Református Keresztyén Egyház 2,9 millió dolláros támogatásával tovább fejlődött a Calvin College. Jelenleg területe 1,6 négyzetkilométer. Ma a klasszikus szakok (bölcsészet, teológia) mellett lehet kommunikációt, politikai tudományokat is tanulni. 2005-ben George W. Bush elnök is tartott ünnepi beszédet a Kollégiumban, amikor is rámutatott: „Isten nem republikánus… nem is demokrata…” – s ez a nyitottság újabb diáktömegeket vonzott a Calvin College-be.
2008-ban a Capella of Calvin College (a Kollégium ének- és zenekara) koncertjeivel és kóruséneklésével a franciaországi Tours fesztiválról a díjak kétharmadát elhozta. A zenei vezető Joel Navarro professzor volt. 115 tagozata van ma, nagyon népszerűek a kereskedelmi, üzleti, mérnöki és ápolói karok. Az egyetem missziói alapiratában ez is olvasható: „Tanulmányaink révén szeretnénk hozzájárulni a megújuláshoz az akadémián, az egyházban és a társadalomban. Elkötelezzük magunkat Jézus Krisztus melletti hűségre, s felajánljuk áldozatként szívünket és életünket arra, hogy Isten munkáját végezzük az Általa teremtett világban.” Amikor a hallgatók beiratkoznak a College-be, tanulmányaik megkezdése előtt héthetes előkészítő kurzuson vesznek részt. Sok más egyetemmel is ápolnak szorosabb kapcsolatot, így Angliában, Hollandiában, Spanyolországban, Ghánában és Kínában is, ahonnan jönnek vendégprofesszorok, diákok, s ahová ők is küldenek előadókat. A 80-as években épült kollégiumi kápolnában naponta vannak szolgálatok, az 1000 szék hét elején és végén mindig foglalt. Helyileg a kápolna az egyetemi campus legmagasabb pontján helyezkedik el. A diákoknak több, mint negyvenféle szervezete, klubja, fóruma működik az egyetemen. A hallgatóknak 54%-a nő, 46%-a férfi. Kilenc százalékuk külföldi. A Calvin College jeles eseményei közé tartozik például a Hit és az Írás Fesztiválja, vagy a Hit és a Zene Fesztiválja.
A calvin.edu alapján Dr. Békefy Lajos
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.