Az EVT közleménye a koreai nukleáris kísérletekről
2013. április 11., csütörtökAz Egyházak Világtanácsát (EVT) súlyos aggodalommal töltik el a nukleáris kísérletek a Koreai-félszigeten, és a reakciók, melyek mélyítik a térségben régóta fennálló feszültséget.
A Koreai Népi Demokratikus Köztársaság (KNDK) nukleáris tesztjei megborítják az régió amúgy is törékeny egyensúlyát. A reakciók a régió válságát erősítik. A kialakult helyzet a hatoldalú tárgyalások sürgős szükségességét mutatja, azon hat állam találkozóját, akik leginkább felelősek a békéért és biztonságért Észak- Kelet- Ázsiában, hogy visszatérjenek a tárgyalások és bizalomépítés útjára, melyen korábban elindultak.
Az érintett felek ellenségeskedése és a katonai fenyegetés pontosan az ellenkezője annak, amire ebben a helyzetben szükség van. A közvetlenül érintett kormányok – az Egyesült Államok, Kína, Japán és Oroszország mellett Dél-Korea és Észak-Korea – már álltak súlyos konfrontáció és krízis előtt korábban is. A néhány évvel korábbi kezdeményezések az elköteleződés, a béke hídjának építése és a Koreán belüli, főleg gazdasági együttműködés sokkal több reményt jelent.
Különböző, reményre okot adó stratégiák és irányelvek kerültek kidolgozásra, hogy enyhítsék a feszültséget Észak és Dél között, és hogy új szintre emeljék a bizalmat a provokáció, az elszigeteltség és a megtorlás helyett. Azonban ezek a kezdeményezések különböző okokból kifolyólag vakvágányra futottak. A mostanában Észak-Kelet-Ázsiát fenyegető feszültségek ismét indokolják, hogy megtaláljuk a módját békés célunk elérésének. Mind a hat ország kormányzatának új kezdeményezéseket kell indítania a térség békéjéért. Itt az idő, hogy az egyházak elmozduljanak a „biztonság" fogalmának szűk értelmezésétől, mely az egyházak által is tapasztalt folyamatos konfrontációt okozza.
Reméljük, hogy lépések történnek a két Korea közötti elköteleződés, a felek közötti közvetlen kapcsolat és a többoldalú tárgyalások megújulása és a megoldatlan sérelmek orvosolása felé. Annak a felismerésére is felhívjuk a figyelmet, hogy a nukleáris fegyverek bárki kezében is legyenek, egyaránt a bizonytalanság jelei és a bizonytalanság katalizátorai.
Az egyházak az évtizedek során felfedezték és kezdeményezték az elköteleződés különböző formáit a Koreai félszigeten. Az EVT idén októberben a dél-koreai Puszan városában tartja majd világméretű nagygyűlését. Az esemény témája imádság is egyben: „Életnek Istene, vezess minket igazságra és békére".
Rev. Dr. Olav Fykse Tveit
Az EVT főtitkára
Forrás: Oikumene
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.