Az EU tagállamaiban négyből három gyermek él összeházasodott szülőkkel
2011. november 30., szerdaAz EU statisztikai hivatala, az Eurostat, az EU 27 tagállamáról egy olyan tanulmányt hozott nyilvánosságra, amelyben az egyháztartásban élőket vizsgálták.
Ezen dokumentum szerint az Európai Unióban élő gyermekek 74 százaléka, vagyis háromnegyede olyan családban él, ahol a szülők összeházasodtak, 14 százaléka csonka családban, míg a fennmaradó 12 százalék élettársi kapcsolatban együtt élő szülőknél nevelődik.
Minden tagállamra jellemző volt, hogy a 18 év alatti gyermekek nagy többsége házasságban lévő szülőkkel lakik egy háztartásban. 2008-ban Észtországban és Svédországban alig több, mint a gyermekek fele élt mindkét szülővel (ez az arány mindkét ország esetében 54% volt), míg Görögországban és Cipruson ugyanez a gyermekek 90 százalékára volt jellemző.
Élettársi viszonyban élő szülőkkel legnagyobb arányban Svédországban, Észtországban, Franciaországban és Szlovéniában éltek a gyermekek. Csonka családban felnövő gyermekek arányát legamgasabb arányát Lettországban és Írországban, valamint Észtországban és az Egyesült Királyságban állapították meg. Több, mint egyötödük ilyen körülmények között cseperedik.
A 27 tagállamban a 65 és az a feletti korú férfiak többsége partnerével együtt, két fős háztartásban él, míg ugyanezen korosztály női tagjait inkább a magányos életforma a jellemzi. Kirívó példát adnak a skandináv országok, ahol az ilyen korú nők több mint fele egyedül él.
2008-ban a férfiak fentebb említett korcsoportjának 60 százaléka élt partnerével, 20 százaléka egyedül, további 20 százalék háztartásában más személyek is éltek: például gyerekek, rokonok, valamint azok házastársai, partnerei. A korosztály nő tagjainak háztartására teljesen más képet adott: 41százalékuk egyedül, 37 százalékuk partnerével élt és 21 százalékának háztartásában laktak mások is.
Mind a 27 tagállamban a leggyakrabban előforduló életforma a 65 életévüket betöltött férfiak számára az volt, hogy a partnerükkel éltek egy fedél alatt, míg a nőknél ez csak négy országban: Németországban, Cipruson, Luxemburgban és Portugáliában bizonyult a leggyakoribb jelenségnek. Érdekesség, hogy 2008-ban csupán Hollandiában Németországban és Svédországban volt jellemző a 65 éves és az annál idősebb férfiakra, valamint a velük egykorú nőkre, hogy partnerükkel éljenek egy háztartásban.
A legtöbb tagállamban a 65 éves vagy annál idősebb korosztályhoz tartozó nőkre az volt jellemző, hogy egyedül éltek egy háztartásban. 2008-ban ugyanezen korosztályú nők több mint fele egyedül élt Dániában, Finnországban és Svédországban. A férfiaknál ugyanezt vizsgálva megállapítható volt, hogy Dániában, az Egyesült Királyságban és Svédországban ahol a legmagasabb arányokat produkálták, ott is csak alig több, mint egy negyedükre volt igaz, hogy egyedül éljenek.
2008-ban a háztartásukat partnerükön kívül más személlyel megosztó együttélési forma leginkább a 65 éves és annál idősebb nőkre Lettországban (46%), Bulgáriában (44%) és Spanyolországban (44%) volt jellemző. A férfiaknál ugyanezen kategóriában a legmagasabb arányokat Spanyolországban (41%), Lettországban (40%) és Görögországban (39%) találták.
Forrás: www.protestantnews.eu
Fordította: Povodor Judit
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.