„Az egyház legyen egyház” - kerületi közgyűlés Debrecenben
2011. szeptember 15., csütörtökA Tiszántúli Református Egyházkerület csütörtökön és pénteken tartja éves közgyűlését Debrecenben. A kétnapos tanácskozáson az intézmények, bizottságok és szakelőadók éves beszámolóit hallhatják az alkotó tagok.
A csütörtöki kerületi közgyűlés a püspöki jelentéssel kezdődött. Bölcskei Gusztáv azt mondta: az egyház legyen egyház. „Amikor számot vetünk ez a legfontosabb dolgunk, hogy ezt szem előtt tartsuk – fogalmazott.
A püspök beszédében kiemelte a VI. Református Világtalálkozó rendezvénysorozatát, amely alkalmával egyre természetesebbé vált az, hogy a magyar reformátusok összetartoznak. Szerinte a tiszántúli programok bizonyítják, hogy a gyülekezetekben és az intézményekben „élő igény van arra, hogy a hitünket közösen éljük meg”.
„Amikor a vitorlát vizsgáljuk, akkor számba kell venni, hogyan változtak a szolgálati lehetőségek a kerületben” – folytatta jelentését Bölcskei Gusztáv. „Egyre jelentősebb az erőtlenedő gyülekezetek száma, miközben a vállalt szolgálatok száma nő" – tette hozzá.
A püspök bölcsességet és körültekintést kért az intézményátvételekkel kapcsolatban, utalva a februári zsinat által kiadott közleményre, amelyben arra kérik a gyülekezeteket, hogy tartózkodjanak az oktatási, illetve szociális intézmények átvételétől. Emellett azt is elmondta, hogy a szociális és oktatási finanszírozás a mai napig nem tisztázott.
A beruházásokról és a felújításokról megjegyezte, soha ennyi református épület felújítási munkálatait együtt nem láthattuk az elmúlt húsz évben – majd hozzátette: körülbelül négy milliárd forint értékben folynak a felújítási munkák.
Az idei esztendő a presbiteri tisztújítás folyamata. A püspök beszédében felhívta a közgyűlést alkotó tagok figyelmét a változásokra.
Bölcskei Gusztáv szólt a szeptemberi rendkívüli zsinatról, a népszámlálásról és a személyi jövedelemadó felajánlásáról. Utóbbiról megjegyezte: húszezer emberrel több ajánlotta fel a református egyháznak személyi jövedelemadóját, ugyanakkor az összeg negyvenmillióval kevesebb, mint tavaly. „Ezek a számok szerint az országban elszegényesedés van” – mondta. „Ez a rendszer életképtelen, erre nem lehet egyházfenntartást felépíteni” – tette hozzá.
Az állam és egyház kapcsolatáról beszélve Bölcskei Gusztáv azt mondta: „a nagy ívű elképzelésekből, nem sok valósult meg”. A tavalyi közgyűlésen a püspök reményét fejezte ki, hogy az egyház és állam tud együtt munkálkodni és elindulnak a közös egyeztetések a különböző szakterületeken. Ezen a téren még mindig van tennivaló – tette hozzá.
A két napos kerületi közgyűlés a Baltazár Dezső terem avatásával folytatódott a Debreceni Református Kollégiumban.
A csütörtöki ülés és az átadás képeit megtekinthetik a tiszántúli egyházkerület honlapján.
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.