A Magyarországi Református Egyház és az Erőszak Elleni Évtized program

2011. május 21., szombat

Az elmúlt tíz évben a Magyarországi Református Egyház több olyan program szervezője vagy résztvevője volt, amely közvetlen módon kapcsolódott az Egyházak Világtanácsa Erőszak Elleni Évtized programjának nagy témájához, vagy közvetetten beleillett annak eseményrendjébe.

Ennek egyik legújabb és legfontosabb állomása az igazság megismerését és kimondását is feltételező megbékélés bibliai témáját felkaroló folyamat, amely 2011-ben kezdődött és a megbékélés évéhez vezető hét éves ciklust indította el a múltfeltáráshoz kapcsolódóan. A kezdeményezést a Teológiai és Tanulmányi Bizottság egyházi és társadalmi megbékélés folyamatára vonatkozó javaslata összegzi majd.

A Healing of Memories nemzetközi ökumenikus projekt keretében 2004 óta számos konferenciát szerveztek a Kárpát-medencében, azzal a céllal, hogy a többségi és kisebbségi egyházak között még fennálló, évszázadok alatt kialakult félreértések és előítéletek megszűnjenek. Ennek egyik utolsó állomása volt „Az Egyházak szerepe a társadalmi megbékélésben Közép-Kelet-Európában” című 2011. márciusi konferencia, amelynek keretében a magyarországi történelmi egyházak, valamint az ausztriai, romániai, szerbiai, szlovákiai és ukrajnai egyházak közötti ökumenikus párbeszédre került sor.

Az EVT és a Palesztinában és Izraelben lévő helyi egyházak 2002-ben indították el az Ökumenikus Kísérő Programot. A MRE önkéntesei a világ többi részéről származó küldött mellett, együttműködve a palesztinokkal és az izraeliekkel igyekeztek enyhíteni a konfliktus következményeit.

A „Békehullámok a Dunán” elnevezésű program az élet elleni erőszak legyőzésének jegyében került megrendezésre. A 2010 szeptemberétől 2011 májusáig tartó projekt mottója Ámósz prófáta könyvéből való: „Áradjon az igazság, mint a víz” (5,24) és az EVT által életre hívott Erőszak Elleni Évtized egyik európai ökumenikus záró rendezvénye.

Szintén ehhez az eseménysorozathoz kapcsolódik a MRE 2009. május 22-i ünnepélyes megalakulása is, amely bizonyságtétel volt a Kárpát-medencei magyar református egyházak részéről, hogy nem politikai vagy diplomáciai eszközökkel kívánják visszaforgatni az idő kerekét, hanem egy felelőtlen történelmi-politikai döntést és az azt követő szétszakítottságot képesek úgy meghaladni, hogy nem történelmi kényszerből, hanem református, keresztyén hitből táplálkozva cselekednek. Ehhez kapcsolódva ezt az egységet, békés összetartozást a MRE 2011. május 22-én egészen újszerű módon ünnepli majd, bekapcsolódva az EVT-nek a Világbékenappal kapcsolatos programjába és ünnepi liturgiájába, hogy ez által a világ keresztyénsége előtt is kifejezze Krisztus a jövő, együtt - megbékélt közösségben - követjük őt.

Iszlai Endre