A kitelepítések 60. évfordulójára emlékeztek
2010. augusztus 16., hétfőA Tiszafüredhez közeli Kócsújfalun nyolcadik alkalommal találkoztak azok a túlélők és leszármazottaik, akiket 1950 és 1953 között munkatáborokba kényszerítettek.
Augusztus 14-én, a kitelepítések megkezdésének 60. évfordulója alkalmából a Tiszafüredhez közeli Kócsújfalun nyolcadik alkalommal találkoztak azok a túlélők és leszármazottaik, akiket 1950 és 1953 között munkatáborokba kényszerítettek. Ebben az időszakban hétezer embert hurcoltak el.
"A tizenkét zárt tábor iszonyata és az, hogy háromszázan hunytak el a kényszermunka alatt, a mai napig nincs kellő súllyal a magyar köztudatban" – mondta Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a Nemzeti Fórum elnöke. A hatvanadik évfordulón arról is szólt: "Az, hogy az itt tervezett emlékkápolnának még csak az alapja készült el, és hogy a kitelepítettek csak részben kaptak kárpótlást, a félbemaradt rendszerváltást is szimbolizálja."
A megemlékező ünnepségen ökumenikus istentiszteleten szóltak a történelmi egyházak képviselői a magyar gulág éveiről.
Bölcskei Gusztáv püspök Pál apostol Efézusiakhoz írott leveléből idézett: "Meghajtom térdemet az Atyaisten előtt, és azért imádkozom, hogy megerősödjön bennetek a belső ember."
"Az egyik gondolat valóban a térdhajtás, hiszen ez a mi lehetőségünk, hogy közösen hajtsunk térdet Isten előtt, és kérjük az ő megerősítő kegyelmét. Az tükröződött vissza a megemlékezésekből, hogy a visszaemlékezők arra a legbüszkébbek, hogy meg tudtak maradni embernek. Ez másként nem lehetséges, csak ez által a bizonyos belső ember által, akit Krisztus ad a szívünkbe. Ő adhatja ma is a kiengesztelésnek, a megbékélésnek, az el nem felejtésnek a lelkét is. Ez a közösség, amely itt évről évre összegyűlik, ebben mutathat példát az egész társadalom számára" – mondta Bölcskei Gusztáv.
A tiszántúli püspök támogatásáról biztosította Lezsák Sándort abban az ígéretében, hogy az új Parlament elé terjesztik a kitelepítettek teljes rehabilitálását, és a teljes kárpótlás kérdését. Szólt arról is: a Tiszántúli Református Egyházkerület támogatni fogja az emlékkápolna felépülését.
A kitelepítettek találkozóján felavatták és megszentelték a kápolna alapjára elhelyezett emléktáblát is.
Európa Rádió/ Beély Katalin
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.