„A demográfiai csökkenés végzetes lehet” – állapítja meg az Olasz Püspöki Konferencia

2010. május 26., szerda

altMájus 24-e és 28-a között tartja plenáris ülését az olasz főpásztorok állandó közgyűlése a Vatikánban.

Május 24-e és 28-a között tartja plenáris ülését az olasz főpásztorok állandó közgyűlése a Vatikánban, melyet hétfőn Angelo Bagnasco bíboros, az Olasz Püspöki Konferencia elnöke nyitott meg. A négynapos gyűlés legfőbb témái közé tartozik a következő évtizedre vonatkozó lelkipásztori irányelvek jóváhagyása, az olasz egyházmegyékben szolgálatot teljesítő más nemzetiségű papok helyzetének kérdése, a bevételek-kiadások mérlegének vizsgálata, valamint a nemzeti és nemzetközi egyházi események áttekintése, köztük pl. a 26. Ifjúsági Világnap és a 25. Olasz Eucharisztikus Kongresszus. A Vatikán Szinódusi aulájában összegyűlt főpásztorok ülését Angelo Bagnasco bíboros nyitotta meg bevezető beszédével. Elsőként említette a közelmúltban napvilágra került gyermekek ellen elkövetett szexuális visszaélések ügyét, mellyel kapcsolatban több soron is hangsúlyozta: az egyház mély fájdalommal és sajnálattal van az áldozatok iránt, és segíteni kíván mindazoknak, akik ezeket a szörnyűséges bűntetteket elszenvedték. A keresztény közösség ma tudatosan lép fel a pedofília bűntette ellen, mely egy betegség, és egy végtelenül súlyos bűn is egyben. Az elkövetőket az igazságszolgáltatás törvényei szerint kell büntetni, ugyanakkor szükségük van gyógykezelésre és a megbocsátás kegyelmére egyaránt. XVI. Benedek pápa tanítását követve, akitől az egyház elsajátította, s ma is azt tanulja, hogy nem szabad félni az igazságtól még akkor sem, ha fájdalmas és csúf; nem szabad sem eltakarni, sem elhallgatni. Az egyház a megtisztulás és az átláthatóság útját akarja követni minden lehetséges eszköz felhasználásával, így szükség esetén pl. az állami törvények alkalmazásával vagy a papi szolgálat alól való mentesítéssel. „Mindannyian látjuk és tudjuk – mondta megnyitó beszédében Angelo Bagnasco bíboros –, hogy a Szentatya mennyit tett és tesz továbbra is az egyház és annak papjai példamutató magatartásáért, melyben az olasz helyi egyház minden tagja egyaránt támogatja és követi.” A Papság éve – melyet a pápa az arsi szent plébános halálának 150. évfordulója alkalmából hirdetett meg – pontosan arra irányul, hogy megerősítse az egyház papjait hivatásukban és feladataikban, akik a világban tevékenykednek és a világnak szentelik magukat. Angelo Bagnasco bíboros az Olasz Püspöki Konferencia plenáris ülésének megnyitóján mondott beszédében kitért többek között arra a fontos kérdésre is, mely a demográfiai csökkenés nagyon időszerű témáját tárgyalja. Az olaszországi állapotokat elemezve a bíboros ijesztő adatokat sorolt fel, miszerint az olasz családok fele gyermek nélküli, vagy nagy részben egy vagy kétgyermekes. Ennek társadalmi és kulturális következményei már jól ismertek, ezért eljött az idő és elengedhetetlenné vált a család- és gyermek támogató politika bevezetése, az erre irányuló határozatok meghozatala. Az egyház ebben a folyamatban elkötelezett szerepet kíván vállalni pl. a családi pasztoráció vagy a házasságra való felkészítés folyamán annak érdekében, hogy valóban fontossá váljon Isten adománya, a gyermek vállalása, nevelése. Ők adnak reményt a jövőre, ők jelentik az életet. A kérdéssel kapcsolatban a bíboros beszédében szólt a jelenlegi gazdasági válságról is, mely egyaránt megnehezíti a családok és a fiatalok helyzetét. (RV.de – hu – 2010-05-26 – dr. békefy-röhrig klaudia – www.reformatus.hu)