Az Egyházak Világtanácsa gyászolja Lampedusa menekültjeit

2013. október 10., csütörtök

Az Egyházak Világtanácsának (WCC) főtitkára, Olav Fykse Tveit lelkipásztor „szomorúnak, rémületesnek és aggasztónak" nevezte annak a több száz afrikai menekültnek a halálát, akik úton Európa felé életüket vesztették Lampedusa szigeténél.

„Családjaikkal és közösségeikkel osztozunk a gyászban és imádkozunk azért is, hogy Isten nyújtson nekik vigaszt és tartsa meg szeretteiket. Gondolatainkban és imáinkban a túlélőket és a menekülteket visszatartjuk attól, hogy ilyen veszélyes utazásokra kényszerüljenek."- mondta az Egyházak Világtanácsának (WCC) főtitkára október 4-én kiadott nyilatkozatában.

Tveit sürgette „a politikai élet szereplőit, hogy vessenek véget a gyakori emberhalálnak a vizeken." Mint mondta, a Földközi-tenger térségének zavaros politikai és gazdasági helyzete nemcsak kétségbeesést szül az emberek között, de egyúttal lehetőségeket is teremt az alkalmi bűnözők számára.

„Teljesítsék Olaszország és az EU tagállamok kéréseit a határellenőrzésekkel kapcsolatban, hogy soha többet ne kelljen veszélyeztetniük azok biztonságát, akik kétségbeesésükben útnak indulnak menekültként a tengeren."- mondja Tveit.
Nyilatkozatában elmondja, hogy tisztában vannak azzal, hogy Lampedusa lakosságára és az olasz kormányra is egyre nagyobb felelősség hárul a folyamatos bevándorlás következtében és gondoskodniuk kell a menekültekről is. Arra kéri az EU-t, hogy tegyen meg „minden szükséges intézkedést annak érdekében, hogy támogassa Olaszország azon erőfeszítéseit, melyeket Lampedusa biztonságának érdekében tesz a bevándorlók sebezhető közösségeinek érdekében, különösen a nőkért és a gyermekekért, akiknek méltósága és jóléte állandó fenyegetettségben van."

Majd hozzátette azt is, hogy ez a tragédia eszébe juttatja „a világ szegényeinek és gazdagjainak drámai kettészakadtságát", hiszen néhány afrikai országban az emberek „nagyarányú gazdasági igazságtalanságokat" szenvednek el. Úgy gondolja, hogy ezek valósága és az elvándorlás gyökerei együttesen kell, hogy megszólítsák „az emberiséget az élő Isten nevében - őértük".

Külügyi Iroda
Fordította: Soós Katalin