80 éves tervek valósultak meg Pesterzsébeten
2019. április 07., vasárnapFelszentelték a Budapest-Pesterzsébet-Klapka téri Református Egyházközség különleges történetű, régi tervek alapján épült új templomát április 7-én, vasárnap délután.
„Isten az, aki mindent jóra fordít" – hangsúlyozta igehirdetésében Bogárdi Szabó István dunamelléki püspök a 126. zsoltár szavaira utalva. „Hosszú időnek kellett eltelnie, miután Szeghalmy Bálint ennek a templomnak az első rajzait, vázlatát megalkotta, a vetőmagot elvetette. Most azonban mindez szárba szökkent, és itt van előttünk." Mint mondta, Istentől kapott nyolcvan évvel ezelőtt erőt, kedvet és bátorságot ez a gyülekezet, amikor letették az alapkövet, és elkezdődött az építkezés.
„Erőt kaptak, amikor el kellett viselniük, hogy a háború után az itt felhalmozott építőanyagokat elhordták. Erőt kaptak, amikor a kommunizmus idején semmit nem tehettek a templomért, és erőt kaptak a kommunizmus összeomlása után, hogy fölvessék a régi gondolatot. Erőt és kedvet kaptak, és megépült a templom" – mutatott rá a püspök, aki így biztatta a jelenlévőket: „Adjunk hálát Istennek a lelkészért, a presbiterekért, a gyülekezeti tagokért, mindazokért, akik huszonöt évvel ezelőtt elővették a terveket, és imádkoztak azért, amiért elődeik is imádkoztak nyolcvan évvel ezelőtt, hogy ez a templom megépüljön. Sírva vetették itt a magot a háború idején, és mi békében örömmel emeljük a kalászt."
Régi és új
Veress Gábor, a Klapka téri gyülekezet lelkipásztora is hálával beszélt mindazokról, akik a tervezéstől a megvalósításig részt vettek a hajlék felépítésében, majd ismertette a gyülekezet és a templomépítés történetét. „A magyar építészet jelentős momentuma, hogy felépült ez a hajlék. Itt minden összefügg, harmóniában van: a régi és az új, az anyag, a stílus, a külső- és belsőépítészet, a motívumok és a mögöttük lévő üzenet" – mutatott rá.
A budapest-pesterzsébet-Klapka téri gyülekezet által 1939-ben elkezdett építkezés a második világháború miatt félbeszakadt, csak az altemplom készült el, amelyet később befedtek – a református közösség a közelmúltig ott tartotta istentiszteleteit. 1994-ben, Veress Gábor lelkipásztor szolgálata alatt fogalmazódott meg a Klapka tériekben, hogy készüljön el a templom, majd húsz év múlva újra elővették Szeghalmy Bálint 1937-es terveit. A mai igényekhez igazítva, modern építőanyagokat is felhasználva, 2017 augusztusában kezdődhetett el az új templom építése – jelentős állami támogatásból, egyházkerületi, egyházmegyei, önkormányzati segítséggel, és a helyiek áldozatos adakozásából.
A templom belső terében nagy hangsúlyt kapott a magyar ősi motívumok közé tartozó, a fényre és az életre emlékeztető tulipán. Ez a virágmotívum jelenik meg a mózesszéken, a padokon, az úrasztalán, és így került a két belső boltívre is az egymásra visszatekintő fehér tulipánokból álló stukkódíszítés, szintén Szeghalmy tervei alapján, de már modern, üvegszálas betonból készült.
„Mégis"
A templom felújítási munkálataira fordított 375 millió forintból háromszázat kormányzati támogatás formájában kapott meg az egyházközség. Az ünnepi istentisztelet vendége volt Orbán Viktor miniszterelnök, aki beszédében emlékeztetett, hogy a pesterzsébeti reformátusok közvetlenül a második világháború előtt kezdtek templomépítésbe: „Mit tegyen egy közösség, amikor éppen küszöbön áll a világvége? Vannak, akik hajót építenek, mások almafát ültetnek, vannak, akik bunkert ásnak, vagy a menekülés más útjait tervezik. A Klapka tériek templomépítésbe kezdtek, és ezzel elkezdődött egy nagyszerű, szövevényes és felemelő történet."
Mint mondta, sok hasonló történetet ismerünk a magyarok történelméből: egy közösség összefog, nagy és nemes terv megvalósításába kezd, nekifog az építkezésnek. Aztán minden másképpen alakul, akadályok jönnek, amelyek lehetetlenné teszik a megvalósulást. „Ilyenkor jön a fordulat, a mégis. Ez a mi történelmünk kulcsszava" – fogalmazott a kormányfő, utalva arra, hogy minden akadályozó és ártó erő, hátráltató körülmény ellenére eljön az idő, amikor újra megnyílik egy ajtó. „Ma itt ilyen beteljesedést ünnepelhetünk. Amíg képesek vagyunk ilyen tettekre, addig mi, magyarok nemzetként is létezni fogunk" – hangsúlyozta.
A templomszentelő istentisztelet lezárásaként a megjelent palástos lelkipásztorok egy-egy igével kértek áldást a hajlékra és a gyülekezetre. Az alkalom perselyadományait a marosvásárhely-felsővárosi templom tornyának javítási munkálataira ajánlották fel. Az ünnepségen a zenei szolgálatot a Klapka tériek és a halásztelki gyülekezet egyesített kórusa végezte.
Jezsoviczki Noémi, fotó: Kalocsai Richárd
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.