Karácsony az alázat ünnepe

2011. december 26., hétfő

Bölcskei Gusztáv, a Zsinat lelkészi elnöke karácsonykor úgy fogalmazott: „Ma talán azért nem látjuk Istent, mert nem tudunk mélyre hajolni, pedig Isten az alázatosoknak ad kegyelmet, míg a gőgösöknek ellenáll”.

„Az első karácsonykor is csak azok jutottak el igazán a karácsony befogadásáig, átéléséig, öröméig, akik alázatosak voltak. A gőgösek, a másokat megvetők, kisemmizők, embertelen rendeleteket kiadók, azok nem” – üzente Bölcskei Gusztáv a debreceni Nagytemplomot zsúfolásig megtöltő híveknek. Az alázat azonban – emelte ki – nem mások előtti hajbókolás, nem azt jelenti, hogy az ember nem mer szólni.

Igent mond az Isten

Idén a „zűrzavar kézikönyve sok mindent elénk tárt: leértékeléseket és átértékeléseket. (...) minősítjük egymást és mások minősítenek minket” – hangoztatta, majd azt Pilinszky János imájával kérte: „Urunk, ragaszd össze a zűrzavar kézikönyvének lapjait! Megérett a csiriz.” A püspök szavai szerint Isten nagyon mélyre hajolt karácsonykor, egészen odáig, hogy hangja a világban egy újszülött sírása volt, nem pedig egy csodás isteni szózat. De a gyermek sírása mindig az élet jele. „Isten belesír a világba és azt mondja: itt vagyok, megérkeztem, élek” – mondta Bölcskei Gusztáv. Hozzátette: „Isten azt mondja a világnak, hogy szeretlek titeket és igent mondok rátok”.

„De jól vigyázzatok – figyelmeztetett –, az Isten nem mond mindenre igent, nem ír alá mindent, amit mi elé teszünk.” Leszögezte, Isten igenjébe belefér a nemet mondás is, hogy ne azt adja meg nekünk, amit kérünk tőle, hanem azt, amire szükségünk van. A püspök azt kérte: „Urunk, nevezz meg valódi nevünkön, mivel valamennyien szenvedünk attól, hogy álnéven élünk. Telve álnoksággal, amit magunk fabrikáltunk, mivel jobbnak, különbnek, állhatatosabbnak és áldozatkészebbnek kívántunk látszani mások előtt.” Igehirdetése végén Bölcskei Gusztáv ismét utalt a világ „kötelező olvasmányára, a zűrzavar kézikönyvére”, mondván: karácsonykor Isten azt üzeni, hogy „összeragasztom lapjait”.

>> A prédikációt meghallgathatják a Tiszántúli Református Egyházkerület honlapján

Isten válságkezelése

A templomban felolvasták a Zsinat Elnökségének karácsonyi körlevelét is, melyet a Magyarországi Református Egyház gyülekezeteinek címeztek. „A betlehemi helyszínt szeretjük mesés, romantikus környezetnek beállítani, de talán a mostani válságos időket látva, illetve a magunk életében is megtapasztalva azt hangsúlyossá válik: Isten a sötétségbe, a válságban élő emberhez érkezett. Karácsony nem más, mint Isten válságkezelése. Csak Isten tud ebbe a világba változást, gyógyulást hozni, mert csak az ő számra egyedüli szempont az ember felemelése, csak ő tud tisztán szeretetből cselekedni, félretéve minden más érdeket.”

„Igénk arra nevel és szabadít fel, hogy tagadjuk meg a hitetlenséget, tagadjuk meg, hogy az emberi élet csak a szükségletekről, a válságról, a sötétségről, az egyéni érdekek és örömök hajszolásáról szól. Isten arra neveli szíveinket, hogy a megszülető és felnövekvő hit erejébe kapaszkodva olyan világban éljünk, amelyik otthona tud lenni egy igazságos, józan és megbékélt életnek, otthona tud lenni a megszülető Jézusnak. Arra nevel, hogy éljétek meg a legnagyobb ajándékot és csodát; Isten gyermekeiként ti is tudjatok szeretetből cselekedni, tisztán és szabadon odafordulni egymáshoz, ellenségeitekhez, megfordítván ezzel a világ folyását.”

>> A körlevél teljes szövegét itt olvashatják

Az ünnepi istentisztelet vasárnap délelőtt úrvacsoraosztással ért véget.

Forrás: MTI – ttre.hu