A közös fellépés adhat esélyt
2011. január 14., péntekAz új év első hetében konferenciát tartottak Kárpátalján az egyházi középiskolákat az utóbbi időben sújtó aggasztó problémákról.
Az új év első hetében konferenciát tartottak Kárpátalján az egyházi középiskolákat az utóbbi időben sújtó aggasztó problémákról, amelyen részt vettek a magyar tannyelvű líceumok igazgatói és lelki vezetői, továbbá több közéleti személyiség, közöttük Zán Fábián Sándor, a Kárpátaljai Református Egyházkerület püspöke és Tóth István, a Magyar Köztársaság Beregszászi Konzulátusának főkonzulja is - írja a Kárpátalja című online hetilap.
Az egyeztető fórum megszervezése azért vált indokolttá, mert megszűnt az egyházi iskolák állami finanszírozása, emellett négy éve, 2006-tól Ukrajnában állandóan változik a szabályozás, rendszeresen módosítják a felsőoktatási felvételi rendszert, a tanterveket, az oktatási követelményeket - mondta el a lapnak Egressy Miklós, a rendezvénynek helyet adó Karácsfalvai Görög Katolikus Líceum lelkész-igazgatója.
Orosz Ildikó, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség elnöke a kialakult tarthatatlan helyzetet és az ide vezető fontosabb eseményeket vázolta előadásában. Rámutatott, hogy az állami finanszírozás megvonásának alapja a 2004-es törvénymódosítás, mely szerint a kollektív tulajdonú egyházi intézményeket automatikusan magánintézményekké nyilvánították, így nem kaphatnak állami normatív támogatást a kötelező feladatok ellátásához, sem ingyen tankönyvet, ami korábban alanyi jogon járt nekik. Helyzetükön tovább rontottak a 2006 óta hozott kisebbségi anyanyelvű oktatást korlátozó rendeletek (érettségi/felvételi, a magyar nyelvvel szembeni diszkrimináció, a kötelező ukrán felvételi vizsga, annak követelményrendszere, visszatérés a tizenegy osztályos középiskolai oktatáshoz). Kifejtette, hogy immár elkerülhetetlen a kialakult helyzetnek megfelelő új koncepció, szerkezet kialakítása mindegyik oktatási intézményben.
A fórum résztvevői abban állapodtak meg, hogy közös nyilatkozatban kérik az érdekvédelmi szervezeteket és a magyar kormányt, hogy továbbra is tartsák napirenden az egyházi iskolák ukrán állami finanszírozásának a kérdését minden fórumon. Amennyiben ez nem sikerül, az iskolák azt szeretnék elérni, hogy a magyar állam közvetlenül, előre kiszámíthatóan finanszírozza egyházi líceumok működését az átmeneti időszakban, ne kelljen a bizonytalan pályázati rendszertől függniük. Kiderült, hogy a történelmi egyházak már kölcsönökből biztosítják iskoláik működését, s továbbra sem oldódott meg a líceumok tankönyvellátása sem. Jelentős fejtörést okoz, hogy nem maradhatnak fenn jelenlegi formájukban a három évfolyamos líceumok, azokat két vagy négy évfolyamossá kell átszervezni, és újból akkreditáltatni, ami ismét csak óriási költségeket jelent a tanintézményeknek.
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.