Elhunyt Kallós Zoltán erdélyi néprajzkutató
2018. február 15., csütörtökÉletének 92. évében, szerdán délután elhunyt Kallós Zoltán, a magyar néprajzkutatás kiemelkedő alakja, a nemzet művésze, akinek munkásságát egyebek mellett Kossuth-nagydíjjal, Corvin-lánccal és Europa Nostra-díjjal is elismerték.
Kallós Zoltán 1926-ban született a Kolozs megyei Válaszúton. Szülőfalujának népdalait, ritmusait, a helyi magyar, román és cigány népszokásokat kolozsvári református kollégistaként, tanárai biztatására kezdte gyűjteni. A fiatalok szokásrendjét, udvarlási hagyományait és népdalkincsét feldolgozó gyűjtőmunkájával első díjat nyert egy népdalpályázaton, és végleg eljegyezte magát a néprajzzal. Előbb tanítói oklevelet szerzett, majd a zeneakadémiát végezte el Kolozsváron. Tanított Kalotaszegen, a moldvai csángók közt és a Gyimes völgyében. 1958-ban koholt vádak alapján letartóztatták és rövid időre bebörtönözték. 1969-ben szabadfoglalkozású lett, így minden idejét és erejét a gyűjtésnek szentelhette. A népköltészet, a népszokások és a néptáncok mellett a használati tárgyak, valamint a varrott és hímzett díszítések is érdekelték.
A magyarul, románul és cigányul is beszélő kutató nemzetiségre való tekintet nélkül gyűjtötte e három nép hagyományait az észak-mezőségi falvakban Szék környékén, Kalotaszegen a Nádas-menti falvakban, a gyimesi csángóknál és a moldvai csángóknál. Gyűjtőmunkájával 15 ezer dallamot jegyzett le. Neve összeforrt az erdélyi és a magyarországi táncházmozgalom életre hívásával és istápolásával is. Nagy szakmai és közönségsikert aratott 1969-ben kiadott Balladák könyvcímű gyűjteménye, amelyet még több néprajzi témájú kötet követett. A kommunista rendszer által 1950-ben elkobzott válaszúti családi birtokot 1992-ben szerezte vissza, a szellemi és tárgyi javak megőrzésére érdekében összvagyona felajánlásával még abban az évben létrehozta a Kallós Zoltán Alapítványt, amely szórványközponttá fejlődött, óvodát, iskolát, közművelődési központot és múzeumot működtet.
Kallós Zoltán végső búcsúztatása február 17-én, szombaton 13 órától kezdődik a református egyház szertartása szerint a válaszúti Kallós Kúrián, majd a kolozsvári Házsongárdi temetőben helyezik örök nyugalomra. Február 16-án, pénteken 19 órától Válaszúton, 21 órától pedig Budapesten, a Fonóban tartanak virrasztást. A Kallós Zoltán Alapítvány arra kéri a megemlékezőket, hogy koszorúmegváltás címén támogassák a közelmúltban tűzben megrongálódott válaszúti református templom helyreállítását. A Válaszúti Református Egyházközség számlaszáma a következő: BCR. PAROHIA REFORMATA RASCRUCI Cod IBAN RO73RNCB0108002248050001 SWIFT code: RNCBROBU Adományokat a budapesti virrasztás során a Fonóban is lehet leadni az erre kijelölt gyűjtőládákban.
Forrás: MTI/Kallós Zoltán Alapítvány, fotó: Kovács Attila
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.