Keresztények az egység útján
2017. június 01., csütörtökA Róma közelében fekvő Castel Gandolfoban május 9 és 13 között tartották azt az ökumenikus találkozót, amelyet a Fokoláre római katolikus megújulási mozgalom szervezett a reformáció 500. évfordulója kapcsán.
A 2017-es év megemlékezéseinek sorában mindenképp egyedinek tekinthető ez a kezdeményezés, hiszen a világ valóban minden pontjáról, illetve gyakorlatilag a felekezeti paletta minden szegmenséből – 69 egyházból – érkeztek a résztvevők. A jelen lévők száma csaknem hétszáz volt, akik nem csak egyszerűen visszatekintettek, hanem megélték a felekezetköziséget és egyúttal a jövőbe is tekintettek.
A Fokoláre Mozgalom konferenciaközpontja egy olyan sokszínű programnak adott teret, amely minden nap az ökumenikus párbeszéd egy-egy szegmensére fókuszált. Az egész eseményt egybe fonta a keresztre feszített és elhagyott Jézusra való közös feltekintés, amely a világ problémáinak együttes hordozására emlékeztette a résztvevőket.
Az első nap a téma felvezetésének lett szentelve. Már itt megmutatkozott a sokszínűség, amely az egész találkozót végig jellemezte, hiszen a fő témával kapcsolatban a legkülönbözőbb felekezetekhez tartozók mondhatták el személyes tapasztalataikat. A második napon az egész közösség Rómába látogatott, ahol lehetőség volt részt venni az általános pápai kihallgatáson a Szent Péter téren. A konferencia részvevői kiemelt helyen várhatták a több ezer fős tömeg között a pápa megérkezését, aki külön köszöntötte a találkozót és üdvözölte a kezdeményezést. A következő napon a délelőtti konferencia programot követően egy újabb római helyszínen folytatódott a találkozó, hiszen az egész közösség ellátogatott a Szent Sebestyén bazilikába, ahol azoknak a keresztyéneknek a sírkamrái fölött tartottak egy ökumenikus szertartás, akik abban a korban éltek, amikor még egységes volt az egyház. Ezen az istentiszteleten minden résztvevő azt tapasztalhatta meg, hogy a közös gyökerünknél vagyunk egységben. Az utolsó előtti napon a reformáció 500. évfordulója és különösképpen a római katolikusok, valamint a protestánsok közötti párbeszéd került a középpontba. Minden megnyilatkozó fél egyaránt kiemelte, hogy mennyire fontosak az eddig megtette lépések, de ugyanakkor rámutattak, hogy milyen sok feladat áll még előttünk. A szombati, záró délelőtt ennek a jövőbe tekintésnek a fényében zajlott, világossá téve azt, hogy mindenkire szükség van a közös siker érdekében.
A találkozón jelentős számú magyar küldöttség is részt vett, megtapasztalva és hazahozva az egységért folytatott párbeszéd felemelő pillanatait, illetve sürgető feladatait. A munka itthon folytatódik egy kicsit hasonló formában, mint ahogy a pünkösdi csodát megélt zarándokok is tettek, akik a közös élményt és üzenetet otthon, saját hazájukban mondták el. Az ünnepi pillanatok után így folytatódhat a megkezdett munka azokon a helyeken, ahonnan a találkozót megjárt küldöttek érkeztek. Közösen az egység útján...
Czagány Gábor
református egyetemi lelkész
Szeged
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.