Iraki keresztény kórházat támogatnak
2017. május 29., hétfőFél évre elegendő gyógyszeradag fedezetével, 145 millió forinttal segíti egy észak-iraki keresztény kórház működését a magyar kormányzat, az erről szóló megállapodást május 29-én írták alá Budapesten.
Az Iszlám Állam terrorcselekményei miatt csak 2014-ben ötvenezer keresztény menekült el az iraki Moszulból, a ninivei síkságról pedig csaknem kétszázezren. „Kataklizma, népirtás, vallási alapú tisztogatás áldozatai napjainkban a majd' kétezer éves közel-keleti keresztény közösségek" – fogalmazott ezzel kapcsolatban Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.
A menekültek többsége a főként kurdok lakta észak-iraki Erbílben talált ideiglenes otthonra. Az erbíli káld érsekség két egészségügyi centrumot is fenntart a városban, tizenkét orvossal naponta két-háromezer embert látnak el: keresztényeket, muszlimokat, jeziditákat egyaránt.
A magyar kormány delegációja januárban a helyszínen járt és tájékozódott, ennek nyomán az üldözött keresztények megsegítéséért felelős helyettes államtitkárság költségvetési keretéből 145 millió forintot különítettek el az erbíli Szent József Kórház működésének támogatására. „Tudjuk, hogy ez csepp a tengerben, de szeretnénk érzékeltetni, hogy Magyarországon tudatában vagyunk a közel-keleti keresztények nehéz helyzetének és tudjuk a kötelességünk" – mondta Balog Zoltán, aki szerint közös érdek, hogy segítsenek az otthonukból elűzött emberek hazatérését, boldogulását.
Bashar Matti Warda erbíli érsek megköszönte a magyarok együttérzését és segítségnyújtását. Mint mondta, a Szent József Kórház 2014 októberétől gyógyítja a menekülteket, szűkös erőforrásokkal gazdálkodik, elsősorban adományokból tartja fenn magát. „A múlt hónapban kifogytunk az anyagi forrásainkból, így a legjobbkor érkezik ez a támogatás." Reményét fejezte ki, hogy az együttműködés tovább folytatódik.
Az okirat aláírása után Bashar Matti Warda részt vett a Karitatív Tanács (KT) megbeszélésén. Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár, a KT elnöke azt javasolta a tagszervezeteknek, hogy a nekik május közepén megítélt ötven-ötven millió forintos támogatásból különítsenek el egy összeget, hogy közösen segítsenek Erbíl környékén. Az érsek azt javasolta, hogy a KT tagszervezetei hozzanak létre Erbílben egy koordinációs irodát, ahonnan irányítani lehet az újjáépítést. (Forrás: MTI)
reformatus.hu, fotó: Dimény András
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.