Vendégféléven Magyarországon
2015. december 18., péntekIvan Patterson fél évet töltött a budapesti teológián vendégtanárként. Az Ír Presbiteriánus Egyház korábbi moderátora mesélt magyarországi tapasztalatairól és arról, hogyan tudta kezelni egyháza a hazájában terrortámadásokba torkolló társadalmi-politikai feszültséget.
2015 szeptemberétől december közepéig a Dunamelléki Református Egyházkerület meghívására Magyarországon vendégeskedett Ivan Patterson és felesége Észak-Írországból. Az Ír Protestáns Egyház korábbi (2012. évi) moderátora húsz éve jó kapcsolatokat ápol Közép-Európában: a partiumi jákóhodosi gyülekezettel éppúgy, mint a magyarországi reformátusokkal, a budapesti teológiával és legújabban az érdligeti gyülekezettel. Belfasti teológiai intézetükben évente fogadnak egy ösztöndíjas diákot Magyarországról.
A volt moderátor korábban pihenőidejét, az úgynevezett szombat-hónapjait is hazánkban töltötte, most pedig Szabó István dunamelléki püspök meghívására érkezett Magyarországra, hogy a két egyház közötti kapcsolatot elmélyítse: az őszi félévben óraadó volt a Károli-egyetem teológiai karán, bibliaórákat vezetett az érdligeti református gyülekezetben, részt vett lelkészgyűléseken és konferenciákon. Felesége, Maureen – az ír presbiteriánus nőszövetség korábbi elnöke – a hazai nőszövetségi munkával ismerkedett. Október végén Literáty Zoltán, a KRE HTK Gyakorlati Teológia Tanszék oktatójának szervezésében ír-magyar konferenciát tartottak, melyen a két ország helyzetét, az eltérő és megegyező társadalmi problémákat, valamint a két egyház misszióját mutatták be.
Írország a tizenkettedik századtól a brit birodalom része volt, a sziget négyötöde 1922-ben függetlenedett az angoloktól. Az Ír Protestáns Egyháznak ennek ellenére az egész szigeten (az Ír Köztársaságban és az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írországban) vannak gyülekezetei, több mint ötszáz közösségben végzik szolgálatukat. A konferencia ír előadói beszámoltak arról, milyen protestánsként egy katolikus többségű országban hirdetni az evangéliumot. Beszéltek a múlt század vallási köntösben megjelent, majd terrorista akciókig fajuló, s polgárháborúba torkolló függetlenségi harcairól; az egyházak szerepéről az elmúlt évtizedek megbékélési folyamatában; társadalmukat a huszonegyedik században fenyegető problémákról és az ezekre reflektáló evangéliumi szolgálatról; valamint a fiatalok közötti misszió és a szolgálók lelkigondozásának fontosságáról. Magyar kollégáik a hazai helyzetről számoltak be ugyanezekben a témákban. Végül szó volt a két egyház menekültek iránti elkötelezettségéről is: az ír presbiteriánusok pénzadománnyal támogatják egyházunk menekültmisszióját.
Ivan Patterson tartotta egyházunk november 18-i zsinati ülésének nyitó áhítatát, mely magyarul is olvasható honlapunkon. A volt moderátor a Parókia Portálnak nyilatkozott a huszadik századi ír polgárháborúról és az egyházak békéltető szerepéről, mostani magyarországi útjáról pedig a reformatus.hu angol aloldalának mesélt a házaspár.
reformatus.hu, fotó: Vargosz
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.