Oda szeretnénk vinni, ahol szükség van rá – Felvidékre gyűjtenek könyveket károlis egyetemisták
2010. március 03., szerdaTrianon konferenciát szerveznek, segítik a határon túli magyarságot, most éppen könyveket gyűjtenek Felvidék számára – tömören így lehetne összefoglalni a néhány hónapja életre hívott Rákóczi Szövetség tagszervezetének történetét, amely a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Karán (KRE-BTK) működik. A szövetségről, a tervekről és a könyvgyűjtésről Horváth Gabriellát, a Rákóczi Szövetség egyik tagját kérdeztük.
Hogyan kezdődött a munkájuk?
Raffay Ernő tanár úr segítségével, 2009 novemberében hoztuk létre a károlis tagszervezetet. Azóta két közgyűlésünk volt, és lelkesen szervezkedünk, tervezünk. Legnagyobb tervünk egy októberi Trianon konferencia megszervezése, a trianoni békediktátum 90. évfordulója alkalmából. Ehhez folyamatosan keressük a támogatókat. A Károli jogi karán lévő tagszervezettel közösen, múlt héten Kassán jártunk. Március 15-én Nagyváradra megyünk majd.
A könyvgyűjtés ötlete mikor merült fel, és miért tartják ezt fontosnak?
A gyűjtés az első tervek között volt, már a megalakulásunknál. Fontosnak tatjuk a határon túli magyarokkal való kapcsolattartást, és szeretnénk őket ilyen formában támogatni. Ezek a könyvek Lévára, az ottani egyházi gimnáziumba kerülnek majd. Ha elég sok könyv összegyűlik, akkor lehet, hogy Délvidékre is viszünk egy kisebb adagot.
Miért pont Felvidék, illetve Léva?
Van a tagjaink között egy lévai fiú, innen a konkrét célpont. De úgy gondoljuk, hogy a Léva környékén lévő kisebb településekre is jutattunk el könyveket. Mindenképpen oda szeretnénk vinni, ahol szükség van erre!
Mennyi könyvre számítanak?
Nagyon lelkesen indultunk neki, de azért a realitások talaján álltunk. Azt mondtuk, hogy ha száz kötet összejön, akkor már visszük azokat. De a második napon már közel háromszáz darabnál tartunk – bár ezeket részben a budapesti Szabó Ervin könyvtártól részben pedig a székesfehérvári megyei könyvtártól kaptuk, kiselejtezett, de még jó állapotban lévő könyvekről van szó. De még bármi történhet.
Bárki hozhat könyveket?
Természetesen, mindenkitől szeretettel fogadjuk a könyveket. A KRE-BTK épületében (Budapest, Reviczky u. 4., a Kálvin tértől 2 percre) lehet átadni nekünk a köteteteket. Ezen a héten, illetve a jövő hétfőn napközben az épület aulájában „standolunk”, de ezt követően a portán is le lehet adni a könyveket, gyakorlatilag március utolsó napjaiig.
Milyen köteteket várnak? Szépirodalom, tankönyvek, lexikonok?
A leglényegesebb, hogy magyar nyelvű irodalom legyen, különösen örülünk a regényeknek, ezt szeretnénk elsősorban eljuttatni a felvidéki diákokhoz. De volt, aki régi tankönyveket hozott, szerintem ezeket is fogják tudni használni.
Hegedűs Márk
Olvasta már?
-
Ideje a megújulásnak
Vizuális, technikai és tartalmi szempontból is megújul egyházunk hivatalos honlapja. Az új Reformatus.hu-n már hosszú ideje dolgoztunk, annak elindításával is szeretnénk megkönnyíteni a járvány miatt az online térbe szorult egyházi életet: gyülekezeti tagjaink, közösségeink, intézményeink lelki épülését, tájékozódását, szolgálatát.
-
Istentiszteleti ajánlások a krízishelyzetben
A kommunikációs eszközökkel közvetített istentiszteletekhez, a húsvéti úrvacsorás alkalmakhoz és a temetésekhez ajánl istentiszteleti rendeket egyházunk Elnökségi Tanácsa.
-
Betörtek a debreceni Nagytemplomba
Egy harminc éves férfi imádkozni ment a bezárt Debreceni Református Nagytemplomba, majd rongálni kezdett március 30-án, a késő délutáni órákban.
-
Kezdődik a beíratási időszak óvodáinkban
A koronavírus-járvány miatt elektronikus úton elküldött szándéknyilatkozattal is beírathatjuk gyermekeinket a református óvodákba. A jelentkezési időszak április másodikán kezdődik.
-
Térjünk végre észhez!
Felborult az egyház megszokott életritmusa is a koronavírus járvány miatt. Fekete Károly tiszántúli püspök úgy véli, hogy a „maradj otthon!" jelszó tiszteletben tartása mindannyiunk érdeke, ezért bármennyire fájó, de szüneteltetik a személyes találkozásokat igénylő csoportos alkalmakat, istentiszteleteket.