A napokban zárult a „Névtelen segítők képzése" elnevezésű két éves Erasmus+ projekt a németországi Borkum szigetén.
A menekültek világnapja alkalmából az Európai Egyházak Konferenciája (CEC) és társszervezete, az Európai Egyházak Migrációs Bizottsága (CCME) közös levélben fordult az európai egyházakhoz, hogy együttműködésüket kérje. A két szervezet egyben liturgiai javaslatot is készített igei alkalmakhoz és ökumenikus imádságokhoz.
Tisztújítást tartott a Református Egyházak Világközösségének (REV) európai régiója április 12–13-i budapesti tanácskozásán. Az ülésen arról is döntöttek, hogy tovább folytatódik a migráció és menekültügy kérdéseinek két éve tartó kutatása. A témában a REV libanoni elnöke, Najla Kassab is felszólalt.
2006 után újra hazánk ad otthont az európai református egyházvezetők tanácskozásának. A héten zajló regionális találkozón részt vesz Najla Kassab, a Református Egyházak Világközösségének (REV) elnöke is.
A Németországi Protestáns Egyház (EKD) nemrégiben átfogó tanulmányt jelentetett meg a menekülteket övező közérzületről Németországban.
„A migránsválság idején tanúsított humanitárius munkája elismeréseként" hat karitatív szervezet képviselője vehetett át miniszteri elismerő oklevelet szeptember 27-én Budapesten.
A globális menekültkrízis európai hatásáról és az európai egyházak szerepvállalásáról tartottak ökumenikus találkozót Hollandiában. A tanácskozás a társadalmakban spontán erősödő és mesterségesen is gerjesztett félelemmel a keresztyén hit józanságát állította szembe.
Az európai egyházak a CEC kezdeményezésére június 19-én emlékeznek meg azokról menekültekről, akik útjuk során életüket vesztették. Csak idén 2809 áldozatot regisztráltak.
A Református Egyházak Világközössége (REV) partnerségi alapjából, amerikai és európai református egyházakkal összefogva támogatta libanoni és szíriai tagegyházai kezdeményezését.
A görög-macedón határon lévő idomeni menekülttáborban tapasztalt katasztrofális helyzet kapcsán a Rajnai Egyház magas rangú képviselőiből álló delegáció európai megoldásra szólít fel. Manfred Rekowski lelkészi elnök, Volker Jung, a Hessen-Nassaui Tartományi Egyház elnöke és Martin Engels, a Német Református Szövetség moderátora láthatóan megrendült, amikor szembesülniük kellett a menekülttábor körülményeivel.
II. Jeromos, a görög ortodox egyház érseke az Egyházak Világtanácsához márciusban eljuttatott levelében arra szólította fel az Európai Uniót, hogy ne hagyja magára Görögországot a súlyos menekültkrízisben.
Az Európai Egyházak Migrációs Bizottsága (CCME), az Európai Egyházak Konferenciája (CEC) és az Egyházak Világtanácsa (EVT) közös levélben fordultak tagegyházaikhoz és európai partnerszervezeteikhez arra bátorítva őket, hogy az elkövetkező hetekben határozottan járjanak közben kormányaiknál és parlamenti képviselőknél a menekült áttelepítési programok kiterjesztéséért.
Sabine Dreßler, a Német Református Szövetség ökumenikus referense beszélgetett Dimitrios Boukis-szal, a Görög Református Egyház (Greek Evangelical Church – GEC) főtitkárával az aktuális görögországi menekülthelyzetről. A Református Egyházak Világközösségének (REV) menekültügyben egyik legaktívabb európai tagegyházával készült interjú a REV honlapján jelent meg.
Az Európai Tanács soron következő ülését megelőzően öt európai ökumenikus szervezet írásban fordult az Európai Unió (EU) politikai vezetőihez, mielőbbi intézkedést sürgetve a menekült- és migránsválság ügyében.
Az Egyházak Világtanácsa támogatja a Norvég Menekülttanács és az UNICEF által kezdeményezett, száznál is több segélyszervezet által elfogadott, közös felhívást humanitárius segítségnyújtás lehetővé tételére Szíriában.
Ulrich Körtner, bécsi református etika professzor a Zeitzeichen hasábjain megjelent elemzésében arra figyelmeztetett, hogy az egyházak fontos kérdésekkel nem néznek szembe a menekültügy kapcsán. Körtner problémásnak tartja, hogy az egyházak támogatják Angela Merkel kancellár asszony menekültpolitikáját. A Bécsi Egyetem protestáns teológiai karán tanító, Németországból származó rendszeres teológiai professzor azt szorgalmazza, hogy a protestáns egyház érvelésében helyezzen nagyobb hangsúlyt a „két birodalom" elméletre, gyakorlatában pedig kövesse a felelősségetika szempontjait.
Az egyházvezetők éves rendes ülésére a Zürichhez közeli kappeli kolostorban került sor. A tanácskozás kiemelt témái a megigazulásról szóló katolikus-evangélikus közös nyilatkozathoz való csatlakozás és a menekültügy voltak.
A vallások közötti párbeszéd fontosságáról, a néppárti frakció vallásügyekért felelős munkacsoportjának munkájáról és a keresztyénüldözés Európai Parlament általi elítéléséről nyilatkozott Hölvényi György európai parlamenti képviselő az evangelikus.hu portálnak.
Az Egyházak Világtanácsa (EVT) számolt be az olaszországi protestáns egyházak és katolikus közösség összefogásában kezdeményezett kormányzati program első eredményéről. Összesen 1000 menekült juthat biztonságosan Olaszországba.
Az európai menekültkrízis kapcsán az ENSZ és az Egyházak Világtanácsa (EVT) által szervezett január 18-19-i konferencián Douwe Visser képviselte a Református Egyházak Világközösségét (REV). A holland teológus a tanácskozást értékelve hangsúlyozta, hogy a református hagyomány a menekülthelyzetben gyökerezik.