„Nemcsak magyarságunkra nézve, hanem keresztyénségünk tekintetében is fontos helyére tenni a külső és a belső értékek arányát." Esztergály Előd ünnepi írása.
A napokban egy iskolaigazgatóval váltottam néhány szót egy lehetséges, március 15-éhez kapcsolódó interjúról. A beszélgetés ugyan elmaradt, de a rövid egyeztetés nyomán sok emlék és még több kérdés elevenedett meg bennem. Azon tűnődtem el, vajon ünnepeink, emléknapjaink mit jelentenek azoknak, akik ma az iskolapadban ülve tanulnak róluk. Mit jelentenek nekünk, felnőtteknek, akik már túl vagyunk a történelemórákon, és nem a jó jegyek elérése motivál elsősorban múltunk behatóbb megismerésében. És vajon mit tehetünk mi a pedagógusokkal együtt vagy mellettük, hogy az 1848–49-es események ne csak emlékünnepség, hanem identitásformáló kapaszkodók képében is jelen legyenek a tinik életében.
A konfrontálódás önmagunkkal és másokkal elkerülhetetlen. Ma éppúgy, mint 1849-ben. Erről szól Kárpáti György Mór napokban bemutatott első nagyjátékfilmje, a Guerilla.
„A fiatalok az ilyen találkozásoknak köszönhetően nemcsak a szülőföldjükön érezhetik otthon magukat, hanem az egész Kárpát-medencében, nemzetünkben és egyházunkban is” – elkísértük a Kecskeméti Református Gimnázium diákjait Rimaszombatba, hogy megnézzük, milyen az ünnep, ha az államnak nem az, de azt is, milyen mélyebb dimenziói vannak a szabadságnak.
A történelem nemcsak a könyvekbe, hanem a lelkekbe is íródik. A könyvekben a történelem újraírható, a lelkekben nem – Máté László esperes március 15-i írása.
Több ismert református személyiség és református intézmények munkatársai is állami elismerésben részesültek nemzeti ünnepünk alkalmából.
Százhetven évvel ezelőtt, 1849. július 12-én végezték ki Haynau pribékjei Szikszai János református lelkipásztort és katolikus szolgatársát, Manszbarth Antal plébánost. A dunántúli Csákberény és Nagyigmánd népe ma is hűen őrzi emlékezetüket.
Berkesi Sándor karnagyot, a Tiszántúli Református Egyházkerület nyugalmazott zenei igazgatóját Kossuth-díjjal tüntették ki március 15-én az Országházban, Steinbach József és Zán Fábián Sándor református püspökök szolgálatát pedig a Magyar Érdemrend középkeresztje polgári tagozata kitüntetéssel ismerték el.
„Az életmód- és a mentalitáskutatás művelődéstörténeti munkám legfontosabb pillérei" – mondta az MTI-nek Kósa László etnográfus, történész, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, akit március 15-én Széchenyi-díjjal tüntettek ki.
„Nem a tudomány, hanem a nép szolgálatát választottam" – mondta az MTI-nek Tőkéczki László történész, dunamelléki főgondnok annak kapcsán, hogy március 15-én Széchenyi-díjat vehetett át a köztársasági elnöktől.
A lelkipásztoroknak és a művelt keresztyén embereknek saját anyanyelvükön kell párbeszédképesnek lenniük minden más tudománnyal, ezért folyamatosan alakítani kell a teológia nyelvét – vallja Bogárdi Szabó István református püspök, aki március 15-én Széchenyi-díjat vehetett át a Parlamentben.
Bogárdi Szabó István püspököt, egyházunk Zsinatának lelkészi elnökét, valamint Kósa László és Tőkéczki László történészeket is Széchenyi-díjjal tüntették ki március 15-én. További reformátusokat is díjaztak a nemzeti ünnepen.
A március 15. nemzeti ünnep alkalmából idén is állami kitüntetéseket adnak át. Cikkünkben a református díjazottakról számolunk be.
A nemzeti ünnep alkalmából a kétszáz éve született Arany János forradalmi és szabadságharcos tevékenységének jártunk utána a korszak és a költő avatott kutatói, Hermann Róbert történész és Nyilasy Balázs irodalomtörténész, a Károli Gáspár Református Egyetem tanárai segítségével. A tőlük kapott információkat érdekes családtörténeti adalékokkal egészítette ki a Nagyszalonta közelében fekvő Árpád egykori református lelkipásztorának dédunokája, Böszörményi Ede.
Új Kossuth-szobor körül ünnepeltek idén március 15-én Magyarittabé lakói. Kárpát-medencei összefogással sikerült pótolni a sokat látott, tavaly ellopott délvidéki emlékművet.
Hős felvidéki honvédek leszármazottai, pápai és debreceni forradalmi emlékek, Kossuth és Gábor Áron portréja, a református egyház viszonya a szabadságharchoz – az 1848-49-es forradalomra és szabadságharcra emlékezve a korábbi évek március 15-i anyagaiból válogattunk.