„A kiegyezés európai kényszer volt”

2017. május 10., címkék: széchenyi-díj, tőkéczki lászló, interjú

„Fontos lenne a népfőiskolai hálózat újjáélesztése, mert az elmúlt évtizedekben generációk maradtak ki a keresztyén kultúrából, és e keretek között világnézeti képzésben lehetne részesíteni őket" – hangsúlyozza Tőkéczki László dunamelléki főgondnok. A történészt, akit tudományos és ismeretterjesztő tevékenységéért márciusban Széchenyi-díjjal tüntettek ki, a kiegyezésről, a múltfeltárásról és új tévéműsoráról is megkérdeztük.

Mutassuk meg az ünnep jó ízét!

2017. április 14., címkék: széchenyi-díj, bogárdi szabó istván, interjú, húsvét

Nagypéntek az üdvözítés egyik döntő állomása, húsvétkor pedig az isteni meghívás nyomán elindulhatunk az üdvösség öröme felé – mondja Bogárdi Szabó István püspök, akivel az ünnep fontosságáról, a kereszthalál értelméről és a feltámadás jelentőségéről beszélgettünk. A Magyarországi Református Egyház Zsinatának nemrég Széchenyi-díjjal kitüntetett lelkészi elnökét a reformáció korabeli hitvallási és teológiai irataink fordításáról is kérdeztük.

Sokféle érdeklődéstől hajtva

2017. április 10., címkék: kósa lászló, reformátusok lapja, széchenyi-díj, interjú

„A mai ember ünneplésének fő problémája az ünnep- és a hétköznapok megkülönböztetésének hiánya" – mondja Kósa László történész és néprajzkutató a jeles napok megfakulásának veszélyére figyelmeztetve minket. A nemrégiben Széchenyi-díjjal kitüntetett akadémikust elsősorban kutatói és oktatói munkájáról, de az egyházi múltfeltárásról is kérdeztük.

Mentalitásunk kutatója

2017. március 15., címkék: kósa lászló, széchenyi-díj, március 15.

„Az életmód- és a mentalitáskutatás művelődéstörténeti munkám legfontosabb pillérei" – mondta az MTI-nek Kósa László etnográfus, történész, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, akit március 15-én Széchenyi-díjjal tüntettek ki.

Az ismeretterjesztés szolgálatában

2017. március 15., címkék: tőkéczki lászló, március 15., széchenyi-díj

„Nem a tudomány, hanem a nép szolgálatát választottam" – mondta az MTI-nek Tőkéczki László történész, dunamelléki főgondnok annak kapcsán, hogy március 15-én Széchenyi-díjat vehetett át a köztársasági elnöktől.

A teológia nyelvét alakítja

2017. március 15., címkék: bogárdi szabó istván, március 15., széchenyi-díj

A lelkipásztoroknak és a művelt keresztyén embereknek saját anyanyelvükön kell párbeszédképesnek lenniük minden más tudománnyal, ezért folyamatosan alakítani kell a teológia nyelvét – vallja Bogárdi Szabó István református püspök, aki március 15-én Széchenyi-díjat vehetett át a Parlamentben.

Reformátusok a Széchenyi-díjasok között

2017. március 15., címkék: széchenyi-díj, március 15.

Bogárdi Szabó István püspököt, egyházunk Zsinatának lelkészi elnökét, valamint Kósa László és Tőkéczki László történészeket is Széchenyi-díjjal tüntették ki március 15-én. További reformátusokat is díjaztak a nemzeti ünnepen.

Református kitüntetettek

2017. március 14., címkék: kitüntetések, március 15., széchenyi-díj

A március 15. nemzeti ünnep alkalmából idén is állami kitüntetéseket adnak át. Cikkünkben a református díjazottakról számolunk be.