Ne ismételje magát a történelem!

2019. április 11., címkék: himnusz, fazekas lászló, felvidéki reformátusok

Pár hete még nemzeti imádságunkat énekelve, együtt ünnepelhették március 15-ét a felvidéki magyarok, a közelmúltban azonban a Szlovák Nemzeti Tanács törvénymódosítása rázta meg a közvéleményt. Ennek nyomán május 15-től más ország állami himnuszát csak akkor játszhatják vagy énekelhetik Szlovákiában, ha jelen van az illető ország hivatalos küldöttsége. A Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Zsinati Tanácsa szinte azonnal nyilatkozatban reagált a törvénymódosításra, melyhez csatlakozott a Magyar Református Egyház vezetőinek testülete, a Generális Konvent elnöksége is. A kialakult helyzetről és himnuszunkról Fazekas László felvidéki püspökkel beszélgettünk.

GKE: semmisítsék meg a szlovákiai „himnusztörvényt"

2019. április 11., címkék: generális konvent elnöksége (gke), himnusz

A Generális Konvent Elnöksége – a Kárpát-medencei magyar református egyházi vezetők testülete – 2019. április 11-i budapesti ülésén megdöbbenését fejezte ki a szlovákiai „himnusztörvény" miatt. A Generális Konvent csatlakozik és támogatja a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház zsinati tanácsának április 6-án kiadott nyilatkozatát, amely tiltakozik a hátrányos jogszabályváltozás miatt.

Szánd meg, Isten, a magyart... – 187 éves a Himnusz

2010. január 22., címkék: himnusz, Háttér, kölcsey ferenc, magyar kultúra napja

Ma 187 esztendeje, 1823. január 22-én fejezte be Kölcsey Ferenc a Himnuszt, 1989 óta ünnepeljük ezen a napon a Magyar Kultúra Napját. A később a magyar nemzet Himnuszává emelt művét szatmárcsekei magányában írta a poéta. A nemzeti imádság megzenésítését Erkel Ferenc 1844-ben készítette el, ezt Kölcsey azonban sosem hallhatta. Az évfordulón Szécsi Zoltán háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, Spannraft Marcellina nyelvész, a Károli Gáspár Református Egyetem docense, Karikó-Tóth Tibor, a szentesi Kiss Bálint Református Általános Iskola igazgatója és Hajduk Zsófia, a Károli Gáspár Református Egyetem hallgatója beszélt arról honlapunknak, hogy mit jelent számára a Himnusz.

Énekeljük együtt nemzeti imádságunkat!

2010. január 18., címkék: himnusz, Hírek, kiss bálint református általános iskola szentes

Január 22-én ünnepeljük nemzeti himnuszunk születésének évfordulóját. Ebből az alkalomból a szentesi Kiss Bálint Református Általános Iskola tanárai és diákjai példaértékű kezdeményezésbe fogtak.

"A magyart egyre többen fújják hamisan" - a Magyar Kultúra Napja Szatmárcsekén

2010. január 17., címkék: Hírek, kölcsey ferenc, himnusz, kocsis fülöp, szatmárcseke, sólyom lászló, magyar kultúra napja

Ökumenikus istentiszteleten hirdetett igét Bölcskei Gusztáv református püspök és Kocsis Fülöp görög katolikus püspök a Magyar Kultúra Napja alkalmából január 17-én Szatmárcsekén a református templomban. Az esemény díszvendége Sólyom László köztársasági elnök volt. A Magyar Kultúra Napjáról Jankovics Marcell Kossuth-díjas filmrendező emlékezett meg, aki ezen az alkalmon a Kölcsey Társaság emlékplakettjét is átvehette.