Nyílt nap a Zeneakadémia egyházzenei tanszékén
2013. december 04., szerda, BudapestDecember 4-én 10 és 18 óra között a régi Zeneakadémián (Bp. VI. Vörösmarty u. 35. III. em.) tartott rendes órákat látogathatják meg az érdeklődők, akik így ismerkedhetnek a tanszéken folyó munkával.
Új lehetőség a 2013/14-as tanévtől indult két szakirányos (egyházzene- és ének-zene művésztanári) képzés, melyben államilag finanszírozott rendszer keretében két zeneművész-tanári diploma szerezhető.
Az osztatlan, 5+1 éves képzési forma nemcsak a végzettek szélesebb körű képzettségét és kedvezőbb munkavállalását segíti, hanem kiváló lehetőséget biztosít az iskolai énekoktatás és a templomi éneklés hagyományos kapcsolatainak újjáélesztésére, ápolására is. Az érdeklődők további tájékoztatást az egyhazzene.hu oldalon kaphatnak.
Miért egyházzene? Az európai zenei örökség legalább a fele egyházzene, vagyis az istentisztelet, illetve a vallásos áhítat számára írt művek sokasága. Az egyházzenei tanulmányok egy ma is élő gyakorlat művelésére készítenek elő elsősorban: az istentisztelet napi elfoglaltságot jelentő magas szintű zenei szolgálatára, illetve az ahhoz szorosan kapcsolódó pedagógiai (kórusnevelő, ének-zeneoktató) tevékenységre. Az egyházzene beható tanulmányozása és értő előadása azonban nem csak az igényes elméleti és gyakorlati zenei alapozó képzést igényli, hanem egy részben zenén kívüli jelentős ismeretanyag elsajátítását is, mely segít feltárni e hatalmas repertoár zenei-vallásos és általános kulturális jelentését. Így a képzés hozzájárul egy széles körű, a zenei és kulturális élet más területein is egyaránt kamatoztatható műveltség megalapozásához (pl. oktatás, telekommunikáció, film, színház stb.).
Sokirányú, nyitott képzés. Az új felsőoktatási törvény adta lehetőségekkel élve a Tanszéken a 2013/14-es tanévtől egyciklusú, két szakirányos, egyházzene-ének-zene művésztanári képzés indult, melyben az állam által fizetett (ösztöndíjas) képzésben kétszakos zeneművésztanári diploma szerezhető. E képzési forma nemcsak a végzettek szélesebb körű képzettségét és jobb egzisztenciális biztonságát szolgálja, hanem kiváló lehetőséget biztosít az énekes iskolák munkájába való bekapcsolódásra is. Az énekes iskolai rendszer mint oktatási forma a korai középkorban alakult ki a székesegyházi iskolákban, ma is kitűnően működik az európai egyházzenei központokban (pl. Bécs, Regensburg, London, Oxford, Cambridge), és három évtizede történt újraindítása óta idehaza is jelentős eredményekkel büszkélkedhet (pl. Budapesti Énekes Iskola).
A tanszék más egyetemek és főiskolák kurzusaira kredittel elismerhető áthallgatást is lehetővé tesz, mely további szakok (pl. hittanár) párhuzamos felvételét segíti elő. (Jelenleg ez a KRE és a PPKE Hittudományi Karán, valamint a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán folytathatók ilyen tanulmányok.)
Az öt- illetve hatéves képzés után az egyházzenei doktoriskolában lehet továbbtanulni, majd egyházzenei DLA-doktorfokozatot szerezni.
Felekezeti irányultságú tanulmányok. Míg tanszakunkon a zenei és egyházzenei alapozó tárgyakat a különböző felekezetű hallgatók közösen tanulják, addig az egyes felekezetek saját hagyományához kapcsolódó és istentiszteleti gyakorlatához szükséges tárgyak oktatása a katolikus és a protestáns tanszéki csoport óráin külön folyik, csoportvezető tanár irányításával. A katolikus csoport hallgatóit a tanszék mind a zsinat után megreformált, mind a 2007-ben ismét engedélyezett hagyományos római liturgia zenei szolgálatára felkészíti. A protestáns csoporthallgatói számára az egyetemes és a felekezeti egyházi zene történetének oktatása szorosan kapcsolódik az egyházzene-irodalom istentiszteleti (funkcionális) vonatkozásainak tárgyalásához, a történeti tapasztalatok és az ezek nyomán támadt újabb liturgiai törekvések ismertetéséhez.
Hangszeres, énekes képzés. Az egyházzenei képzésben lehetőség van a korábban elkezdett hangszeres (vonós, fúvós) vagy énektanulmányok társhangszerként történő folytatására és annak egyházzenei (kamarazenei) alkalmazására. Az orgonista munkája a századok során mindig szorosan kapcsolódott az egyházi szolgálathoz. Jelenleg a Zeneakadémián két külön tanszakon képzik a „klasszikus" orgonaművészeket és egyházzenész-orgonaművészeket. Utóbbiak tanszékünkön nemcsak a felekezetük szerinti liturgikus feladatokra készülnek fel, hanem abba a jórészt J. S. Bach korát megelőző hangszeres repertoárba is betekintést kapnak, mely az istentiszteleti liturgiába szervesen beilleszkedett, és szerepét ma is hasonlóképpen elláthatja.
Olvasta már?
-
Online Cigánymissziós Találkozó és Imanap
Noha megszakad egy hétéves hagyomány, és idén nem találkozunk személyesen az Országos Cigánymissziós Találkozó és Imanap keretében, de igyekszünk egy virtuális eseménnyel megemlékezni a Nemzetközi Roma Napról.
-
Interaktív online bibliaóra
Remény korlátok között címmel tart interaktív online bibliaórát az Ökogyülekezeti Mozgalom szerdán délutánonként.
-
A Reformátusok Lapja március 29-i számából
Szájról szájra jár a Magyar Kékkereszt Egyesület és a dömösi gyógyító programok híre, így előbb-utóbb mindig eljut azokhoz, akiknek szükségük van Isten gyógyító szeretetére. A Reformátusok Lapja online és nyomtatásban is megjelenő számából megtudhatják a református misszió titkát.
-
A Református félóra e heti adásából
Figyeljünk egymásra és idős hozzátartozóinkra, imádkozzunk az a betegekért, az egészségügyi szakemberekért és a vezetőkért. A hatósági döntések a gondviselés eszközei, ne vessük meg! – Bogárdi Szabó István püspök, a Zsinat lelkészi elnöke beszél a veszélyhelyzetről szerdai adáunkban.
-
Istentisztelet élőben
Vasárnap délelőtt 10 órától élőben közvetítjünk honlapunkon a Pápai Református Egyházközség istentiszteletét. Igét hirdet Köntös László dunántúli főjegyző.