Körkép. Lelkészeket, református közösségszervezőket, médiamunkásokat és megannyi szakembert képeznek református felsőoktatási intézményeink az ország több városában, és kihelyezett tagozataikkal még Kárpátalján is. A teljesség igénye nélkül bemutatjuk, milyen képzések indulnak szeptemberben Budapesten, Debrecenben, Sárospatakon és Pápán, a református oktatóműhelyekben. A rektorok kalauzolnak bennünket a felvételi jelentkezés határidejének lejárta előtti napokban.
Január 24-én, idén először találkoztak a református felsőoktatási intézmények rektorai, rektor-helyettesei, dékánjai és más vezető munkatársai.
A Coetus Theologorum a Kárpát-medencei teológiák közötti párbeszéd kötetlen fóruma, melyet idén július 25-28. között Sárospatakon tartottak meg.
Az egyházi felsőoktatási intézmények május közepén levelet kaptak Hoffman Rózsa oktatási államtitkártól, amelyben arról tájékoztatta az intézményeket, hogy a már lezárt 2011-es gazdálkodású évre a kormány módosította a normatíva összegét. Ebből adódóan az intézményeknek különböző mértékű visszafizetési kötelezettségük keletkezett. Ez a kötelezettség a Károli Gáspár Református Egyetem esetében 141 millió forintot jelent. A kialakult helyzetről Tarr Zoltánnal az MRE zsinati tanácsosával beszélgettünk.
„Nem kell mindenkinek egyházi képzésben részt vennie, de ha nem lenne ilyen képzés, akkor a felsőoktatás nem biztosítaná azt a gazdag kínálatot a társadalom jelentős rétege számára, amit jelenleg nyújtani képes” – hangsúlyozza Miskolczi Bodnár Péter jogász, egyetemi tanár. A Károli Gáspár Református Egyetem rektorhelyettese bízik abban, hogy az egyetemen a jövő az építkezés ideje lesz, nyugodt környezetben.
A magyarországi történelmi keresztyén egyházak a kormány támogatásával Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózatot alapítottak a cigány közösséghez tartozók felsőoktatási képzésének segítésére.
A március 4-től 6-ig, péntektől vasárnapig tartó eseményre közel száz egyetemistát várnak Veszprémbe az ország több egyetemi városából és a határon túlról is.
A megállapodás értelmében az egyetemek között lehetőség nyílik egyetemi oktatók, diákok és tantárgyak kölcsönös cseréjére, konferenciák közös szervezésére.
A Debreceni Református Hittudományi Egyetem felvételt hirdet alap-, mester- és egységes, osztatlan képzéseire azok számára, akik felsőfokú teológiai és alkalmazott teológiai tanulmányokat szeretnének folytatni.
A Károli Bölcsészettudományi Kara jövőre is várja a továbbtanulni vágyó református fiatalokat. Az egyetem nyújtotta lehetőségekről Sepsi Enikő dékánt kérdeztük.
„Oktatás és kapcsolatok" címmel rendeztek lelkésztovábbképző alkalmat a Sárospataki Református Teológiai Akadémián. A programon teológiai tanár, pszichológus és jogász-gyermekvédő is felszólalt.
Az oktatók és a hallgatók kiválósága alapján a tíz legjobb hazai felsőoktatási intézmények között szerepel a Károli Gáspár Református Egyetem 2011-ben.
Megnyitották a tanévet a debreceni teológián és a református tanítóképzőn. Vasárnap délután mindkét felsőoktatási intézményben megkezdődött az új szemeszter.
Több mint hatvan elsős hallgató kezdi meg a következő tanévet a Debreceni Református Hittudományi Egyetemen. Legtöbben a teológia-lelkész szakra jelentkeztek, ahová a felvételhez 340 pont volt szükséges, valamint meg kellett felelni az alkalmassági vizsgán is.
Meghúzták az idei ponthatárokat, csaknem 140 ezer felvételiző várta július 22-én este vajon felvételt nyert-e a jelentkezési lapján megjelölt intézmények valamelyikébe. Az összes felsőoktatásba jelentkező több mint kétharmada, azaz 97 706-an felvételt nyertek valamilyen szeptemberben induló képzésre - olvasható a felvi.hu honlapon.
A Magyar Akkreditációs Bizottság jóváhagyó határozata értelmében a Sárospataki Református Teológiai Akadémia egy új szakot indíthat 2010 szeptemberétől. Ez a szak a Kárpát-medencei protestáns felsőoktatásban egyedülálló.
A Sárospataki Református Teológiai Akadémia pótfelvételt hirdet teológia szakra, teológus és lelkész szakirányon, valamint katekéta-lelkipásztori munkatárs szakra (BA) és református közösségszervező szakra (BA) levelező képzésben.
Egyedül lenni keresztyénként, fiatalként, sérültként, egyedül lenni egy világnézettel vagy egy nemzeti kisebbség tagjaként. Ez az egyik legnagyobb félelme a fiataloknak, és ez a témája az idei Református Egyetemi Gyülekezetek Találkozójának.