Jelentős médiafigyelem mellett zajlott a dél-afrikai Holland Református Egyház (DRC) négyévente megrendezett generális zsinata Johannesburgban. Partneregyházunk tanácskozásának fókuszában az egyház és a gyülekezetek missziói szemléletű megújulása volt. A zsinati ülésen újabb négy évre Nelis Janse van Rensburg-ot választották moderátorrá, aki 2017 januárjában a Gustav Claasen főtitkár társaságában Magyarországon is járt.
„Isten arra hív, hogy a saját környezetünkben értsük meg az elhívásunkat, abban a helyi közösségben, ahol a mindennapjainkat éljük." Egyházunk missziói koordinátoraival is egyeztetett múltheti magyarországi látogatásán Gustav Claassen, a dél-afrikai Holland Református Egyház (DRC) főtitkára. Cikkünkben ennek a találkozónak a legfontosabb gondolatait gyűjtöttük össze.
Magyarországra érkezett Gustav Claassen, a dél-afrikai Holland Református Egyház (DRC) főtitkára. Egyházunk Zsinatának őszi ülésszakán elmondott köszöntőjében hangsúlyozta: a Magyarországi Református Egyházhoz (MRE) hasonlóan a DRC is folyamatosan keresi a választ arra, miként lehet a változó kontextusban is hűnek maradni a hitvallási alapokhoz. A dél-afrikai vezető három gyakorlati példát is említett.
A Dél-Afrikai Holland Református Egyház és a Magyarországi Református Egyház partneri szerződést kötött 2011-ben, hogy ezzel is hangsúlyozzák közösségüket, tanuljanak egymástól. Attie van Niekerk, a NOVA egyik alapítója és igazgatója, egyben a Pretoriai Egyetem teológiaprofesszora nemrég hazánkba látogatott és előadást is tartott a misszió újrafogalmazásáról.
Testvéregyházi megállapodást között a Magyarországi Református Egyház (MRE) és a Dél-Afrikai Holland Református Egyház, pályázatot írnak ki az SDG Konferenciaközpont üzemeltetésére, folytatódik a szárszói tematikus zsinat tanulságainak feldolgozása – ezek voltak a XIII. zsinati ciklus kilencedik ülésének legfontosabb eredményei. Emellett a testület folytatta a törvényhozó munkát, határozott a parókiális jogok kérdésében és átadták a zsinati alapítású kitüntetéseit, valamint a Doktorok Kollégiumának díjait is. Összefoglalónkban minden kapcsolódó írást megtalál.
Az MRE megkötötte a Dél-Afrikai Holland Református Egyházzal megállapodását, döntött arról, hogy nem veszi vissza egyházi kezelésbe a balatonszárszói SDG Konferencia központot, Bölcskei Gusztáv, a zsinat lelkészi elnöke a szeptemberi tematikus zsinati ülésről éles hangú értékelést adott. Mindezek voltak a XIII. Zsinat kilencedik,a majd' 10 órásra nyúlt,november 17-i ülésének legfontosabb mozzanatai. Összefoglaló.
Az élőképes közvetítés mellett szövegben is folyamatosan beszámoltunk a Zsinat üléséről, amelyen Bölcskei Gusztáv, elemezve a szeptemberi tematikus zsinati ülés eredményeit, éles hangú értékelést adott. A testület döntött arról, hogy nem veszi vissza egyházi kezelésbe a balatonszárszói SDG Konferenciatelepet. Az ülés legünnepibb pillanata a Dél-afrikai Holland Református Egyházzal kötött együttműködési megállapodás aláírása volt. A törvényhozási munka során a Zsinat első olvasatban tárgyalta a lelkészek jogállásáról szóló törvény három fejezetét.
Többéves előkészítés után tavasszal született meg a két nagy múltú református közösség, a dél-afrikai Holland Református Egyház és a Magyarországi Református Egyház testvéregyházi megállapodása. A dokumentumot októberi ülésén hagyta jóvá a dél-afrikai egyház zsinata. Ünnepélyes aláírására az MRE novemberi zsinati ülésén kerül sor.
A Magyarországi Református Egyház Zsinati Tanácsa és Zsinata soron következő ülését november 16-án, illetve november 17-18-án tartja, Budapesten, a zsinati székházban. Az ülés kiemelt témái között helyet kapnak a legfontosabb gazdásági, teológiai, valamint a jövő évet meghatározó kérdések. Visszatérő napirendi pontként szó lesz többek között az SDG Konferenciaközpont jövőbeni üzemeltetéséről, valamint a XIII. Zsinat kilencedik ülésén kerül sor a Dél-Afrikai Holland Református Egyházzal történő megállapodás aláírására. A Zsinat üléséről ezúttal is beszámolunk folyamatosan frissített szöveges online közvetítéssel, és élőképes közvetítés is lesz, amelynek szüneteiben beszélgetéseket láthatnak a legérdekesebb témákról.
A Dél-Afrikai Holland Református Egyház (DRC) moderátora és főtitkára november közepén Budapestre látogat, hogy a Magyarországi Református Egyházzal testvéregyházi megállapodást írjon alá. Ebből az alkalomból Dr. Nelus Niemandt, a DRC moderátora és egyben a Pretoriai Egyetem missziológia professzora, november 15-én Debrecenben, november 16-án pedig Budapesten tart előadást "Az egyház missziója az Apartheid után" címmel.
A Holland Református Egyház (DRC) négyévente összehívott generális zsinati ülését Dél-Afrikában, Johannesburgban tartotta október 10. és 15. között. A zsinat a Dél-Afrika mellett Zambia, Zimbabwe és Namíbia területén működő tíz regionális zsinatot tömöríti. Miért érdekes ez nekünk? Erről kérdeztük Ódor Balázst, az MRE Zsinati hivatal külügyi iroda vezetőjét, aki részt vett az igencsak távoli ülésen.
Református identitás és a missziói egyház bibliai képe, a Heidelbergi Káté 80. kérdés-feleletének revíziója, a református családhoz tartozó négy („fehér”, „fekete”, „színes” és „vegyes”) egyház egységesülése, a házasság előtti együttélés erkölcsi megítélése, a lelkészek mentori hálózata, a Belhari Hitvallás elfogadása – ezek a Holland Református Egyház (DRC) zsinatának témái Dél-Afrikában. Az egybegyűltek megerősítették az egyházvezetés döntését, miszerint a DRC teljes ökumenikus közösséget kimondó testvéregyházi megállapodást ír alá a Magyarországi Református Egyházzal.
Véget ért a XIII. Zsinat hetedik ülése. A Magyarországi Református Egyház Zsinata tárgyalta a gazdálkodásról szóló törvényt, döntött Jákob János protestáns tábori püspökké választásáról, a Dél-afrikai Holland Református Egyházzal kötendő megállapodásról. Határozott a Református Cigány Szakkollégium alapításáról, valamint a zsinati alapítású díjak idei kitüntetettjeiről is.
Már csak a vezető testületek jóváhagyására vár a Dél-Afrikai Holland Református Egyház és az MRE testvéregyházi szerződése.
A napokban hazánkba látogat Kobus Gerber lelkész, a Dél-Afrikai Holland Református Egyház főtitkára, hogy a két nagy múltú kálvinista közösség testvéregyházi kapcsolatáról egyeztessen.