Amikor a kommunista diktatúra áldozatairól beszélünk, akkor nemcsak ismert személyekre, hanem egyszerű családok százezreire gondolunk. A kommunista diktatúra azon túl, hogy kíméletlenül leszámolt azokkal, akik akár a legcsekélyebb mértékig is szembe mertek szállni a hatalmi gépezettel, egész társadalmi rétegeket tekintett pusztán ideológiai alapon ellenségének. A kommunista diktatúra áldozatainak emléknapján két ilyen sorsot idézünk fel.
Hite miatt többször szenvedett hátratételt szakmai életében Járosi Márton, de Isten szabadítását is megtapasztalta a kommunista rendszerben. A közelmúltban pedig nem várt helyről érkezett telefonhívás dobogtatta meg a szívét.
Hetvenegy évvel ezelőtt, 1947. február 25-én letartóztatták és a Szovjetunióba hurcolták Kovács Bélát, a Kisgazdapárt főtitkárát. Alig három hónappal később a szintén kisgazdapárti Nagy Ferenc miniszterelnök külföldre menekült. „Ahogy Ravasz László tette a száműzött és vesztőhelyre juttatott politikusokról írva, úgy nekünk is emlékeznünk kell a kommunista diktatúra áldozataira" – T. Németh László írása.