Érdemes átgondolni az 1919-es párizsi békekonferencia döntéseit, mert példát vehetünk róluk, hogyan ellensúlyozzuk világrendünk „szerkezeti repedéseit", amelyek az elmúlt húsz évben alakultak ki, és amelyek oly mértékben felerősödtek a populizmus, a faji alapú nacionalizmus és az idegengyűlölet elterjedésével. Erre világított rá Ziad El Sayegh, a Közel-Keleti Egyházak Tanácsának (MECC) libanoni munkatársa az Európai Egyházak Konferenciájának (CEC) közelmúltbeli párizsi békekonferenciáján. Előadását a trianoni békekötés nemzetközi hatásairól szóló sorozatunk részeként közöljük.
Felekezeti és vallási sokszínűség jellemezte az Európai Egyházak Konferenciája (CEC) párizsi békekonferenciájának második és harmadik, záró napját, az európai egyházak mellett a közel-keleti keresztyén és muszlim hang is szerephez jutott.
Az Európai Egyházak Konferenciája (CEC) és ökumenikus társszervezetei az Európai Parlament Hölvényi György képviselő vezette munkacsoportjával közösen szervezett szemináriumot Szíria jövőjéről.
Ezzel a felhívással nyitotta meg az Amerikai Presbiteriánus Egyház (PC USA) világmissziós részlegének igazgatója azt a berlini tanácskozást, amire valamennyi európai és közel-keleti missziói partnerét, köztük a Magyarországi Református Egyházat (MRE) is meghívta.
Az Egyházak Világtanácsa (EVT) nyilatkozatot tett közzé, amelyben igazságos békére hív a Szentföldön és követeli, hogy vessenek véget az erőszak büntetlen alkalmazásának.
Különleges programot indítottak Jerevánban azon szíriai örmény fiatalok számára, akik a szíriai konfliktus miatt Örményországba menekültek. A március 20-án elindult projekt célja, hogy képzéseken és közös foglalkozásokon mélyítsék a kapcsolatot a helyi és szíriai örmény ifjúság között. Az „Egy jobb jövőt a szíriai örmény ifjúságnak" nevű program az Egyházak Világtanácsa (EVT) Örmény Kerekasztal Alapítványának (ART) és az Aleppo Honfitársi Karitatív Szervezet (Aleppo-NGO) közös projektje.
Az Európai Egyházak Konferenciájának magasrangú küldöttsége kereste fel a Közel-Keleti Egyházak Ökumenikus Tanácsának (MECC) központját Bejrútban április 11 és 13. között.
„A keresztény híveknek haza kell térniük Szíriába!" – hangsúlyozta Jean-Clément Jeanbart aleppói melkita görögkatolikus érsek, aki Hölvényi György EP-képviselő meghívására látogatott február 28-án az Európai Parlamentbe.
Az Egyházak Világtanácsa (EVT) a február 26-i nyilatkozatában aggodalmát fejezte ki a civileket érő súlyosbodó katonai csapások miatt a szíriai Kelet-Gútában. Több mint 550 ember, köztük 130 gyerek, továbbá nők és idős emberek vesztették életüket és legalább 2500-an sebesültek meg a február 18. óta tartó bombázások következtében.
A Generális Konvent elnöksége – tavalyi döntésének értelmében – 1,8 millió forint értékben támogatja idén a svájci református egyházak segélyszervezetének (HEKS) szíriai ösztöndíjprogramját. A vasárnapi iskolai program után ez a második olyan kezdeményezése a HEKS-nek, amelyhez a magyar református közösség is csatlakozik közel-keleti testvéreink megsegítésére.
A világban jelenleg üldöztetést szenvedő keresztények helyzetét ismertette beregszászi látogatása során Azbej Tristan helyettes államtitkár, aki az Ökumenikus Imahét keretében tartott hétfőn előadást és vette át a helyi hívek adományát.
A Református Egyházak Világközösségének idén megválasztott elnöke, a Szíriai és Libanoni Nemzeti Református Zsinat lelkésznője, Najla Kassab a gyűlölet és nyomorúság ellenére a reménység szülte szolgálatra hív.
A szíriai reformátusok vasárnapi iskolai programját, a részt vevő gyermekek élelmezését és ruhával ellátását is támogatja a Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ). A nemzetközi összefogáshoz kapcsolódva adománygyűjtést hirdettek, hétszázezer forint gyűlt össze a programra a reformáció napján Debrecenben. A Közel-Keleten ötvenezer református él, sokuknak nem elsősorban az anyagi támogatás, hanem a közösségvállalás és a szolidaritás jelenti a legtöbbet.
Dr. Andrea Zaki, az Egyiptomi Protestáns Egyházak elnöke elítélte a terrortámadást, ami a Sínai-félsziget Bir al-Abed nevű városában található Al-Rawda Mecsetben érte az imára összegyűlő embereket.
Az egyiptomi protestánsok Kairóban ünnepelték a reformáció 500 éves jubileumát nemzetközi vendégek, köztük Heinrich Bedform-Strohm, a Német Protestáns Egyház elnöke és Chris Ferguson, a Református Egyházak Világközösségének főtitkára jelenlétében. A nemzetközi küldöttség a kopt pápával és Egyiptom elnökével is találkozott.
A kulturális örökség európai éve kapcsán az európai egyházak arra kérték az európai intézményeket, hogy növeljék erőfeszítéseiket az istentiszteleti és szent helyek tiszteletének, valamint védelmének biztosítására az uniós törvénykezés szintjén éppúgy, mint az Európai Unió közös kül- és biztonságpolitikájának keretében.
A polgárháború következtében a szír gyermekek és fiatalok állandó feszültségben élnek, folyamatosan erőszakkal kénytelenek szembenézni. Ezért különösen is fontos szerepük van az életükben a biztonságos helyeknek. Szíriai vasárnapi iskolai program támogatására gyűjt adományokat a Magyar Református Szeretetszolgálat.
A német protestánsok történelmi jelentőségű találkozó keretében szerveztek ökumenikus istentiszteletet Berlinben, ahol kopt, szír, örmény és indiai ortodox egyházvezetőkkel együtt imádkoztak a közel-keleti békéért.
Kiűzték a szíriai kormányerők az Iszlám Állam terrorszervezet harcosait a Homsz tartománybeli El-Karjatein településről – jelentette október 21-én a Sana hivatalos szíriai hírügynökség. A dzsihadisták még október elején foglalták el a sivatagos területen fekvő várost, amely egykor a muszlimok és keresztyének békés együttélésének jelképe volt.
„Amikor a nyugati világ a keleti keresztyénségről beszél, nem a teljes, mozaikszerű képre tekint, hanem az ortodox egyházra gondol, és nem látja a protestánsokat” – mondta Habib Badr a bejrúti református gyülekezet lelkésze. Ez jól érzékelteti azt a környezetet, amiben a közel-keleti protestánsok élnek, amikor a reformáció hagyományában állva tekintenek annak jövőbeli kihívásaira.