A Református Egyházak Világközössége 2017 nyarán csatlakozott a megigazulásról szóló közös nyilatkozathoz, ami komoly mérföldkő a felekezetközi párbeszédben. Az ökumenikus imahét alkalmából a nyilatkozatról és az ökumené kérdéseiről beszélgettünk Gonda Lászlóval, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem oktatójával, a Magyarországi Református Egyház Ökumenikus Tanácsadó Testületének tagjával.
„A jótékonyság, a vendégszeretet és az egység Isten akarata" – fogalmazott imájában Steinbach József református püspök, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának (MEÖT) elnöke január 28-án, az ökumenikus imahetet záró keresztyén-zsidó imaórán Budapesten.
„Nekem ez nemcsak önkifejezés, öncélú dolog, hanem arra is törekszem, hogy új dolgokat nyissak meg az emberekben, új gondolatokat, érzéseket" – mondta el Luzsicza Fanni fotográfus január 25-én megnyílt tárlatáról. A Budai Református Egyházközség gyülekezeti termében március közepéig nézhetők meg a Conceptum fotókiállítás képei. Az elgondolkodtató, érzéseket és kérdéseket előhozó alkotások három témában, mégis szoros egységet alkotva néznek le a látogatóra.
Az üldözött keresztyénekért is imádkoztak a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT) tagegyházainak vezetői az ökumenikus imahét január 21-i nyitó istentiszteletén a Szent István-bazilikában Budapesten. Az alkalmat Paul Sayah libanoni maronita pátriárkai vikárius és William Hanna Shomali jordániai katolikus püspök is megtisztelte jelenlétével. Idéntől az ökumenikus imahét nyitó napja az üldözött keresztyénekért könyörgés napja – hangzott el az eseményen.
Az ökumenikus imahét története az 1740-es évekre nyúlik vissza: ekkor döntötték el egy észak-amerikai gyökerű pünkösdi mozgalom képviselői Skóciában, hogy a többi keresztyén felekezettel együtt imádkoznak az összes egyházért a világon.
Rabszolgaság, elnyomás és kizsákmányolás. Istenhit, remény és emberi méltóság. A vasárnap kezdődő ökumenikus imahét tematikáját a Karib-térség egyházai állították össze a Karibi Egyházak Konferenciájának és az Antillák Püspöki Konferenciájának vezetésével. Történelmi örökségük táptalaján a modern kori rabszolgaság jelenségére hívják fel a figyelmet és jövőbeli iránymutatást is adnak.
A Nagytemplom adott otthont az ökumenikus imahét záró alkalmának, január 25-én vasárnap. A gyülekezetet Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület 2015. január 24-én beiktatott püspöke köszöntötte.
A Palesztina és Izrael megbékélésének szentelt, évente megrendezett imahét alkalmából Olav Fykse Tveit, az Egyházak Világtanácsának (EVT) főtitkára az izraeli börtönökben igazságtalanul fogvatartott palesztin rabok melletti szolidaritásra szólította fel a keresztyéneket.
Az Egyházak Világtanácsa által idén május 28. és június 3. közé meghirdetett imahét aktuális témája az „áttelepítés és megfosztás" lesz. Ennek jegyében a szervezők arra biztatják a résztvevőket, hogy három elvet szem előtt tartva imádkozzanak. Mondják együtt azt együtt az elfoglalt területek egyházaival az imahétre készült, Jeruzsálemért szóló imádságokat. Mozdítsák elő és támogassák a békét szolgáló viselkedést, cselekedeteket. Ismerjék meg azokat is, amelyek nem a békét szolgálják, például az áttelepítésekkel kapcsolatos kezdeményezéseket, valamint támogassák a politikai vezetőket az olyan ökumenikus irányvonalak kialakításában, amelyek elősegítik a békét és az igazságosságot.
Az Egyházak Világtanácsa május 29.–június 4. között világméretű imahetet tart, melynek elnevezése: „Világméretű akcióhét a békéért Palesztinában és Izraelben”.
Az Egyházak Világtanácsa egyetemes imahetet hirdet Palesztina és Izrael békéjéért május 29. és június 4. között.
A hét mottója: Van-e egy hely a te asztalodnál? Az imahét április 18. és 25. között zajlik. Kérik a református gyülekezeteket, hogy kapcsolódjanak be a börtönmissziós világimahét rendezvényébe!
Ez az esztendő a tizennyolcadik immár, amikor Magyarországon is megszervezzik a Nemzetközi Börtönmissziós Imahetet. Egyre többen csatlakoznak ehhez a programhoz, és egyre többen vannak azok is, akik a börtönmisszió szolgálatában részt vesznek.
Vasárnap, március 14-én helyezik el a Lázári Református Egyházközség leendő gyülekezeti központjának alapkövét – az esemény az idei imahét záró istentisztelete is egyben.
Nemzetünk megtartásáért, lelki megerősítéséért és megtisztulásáért, a nemzeti összetartásért és sorsunk jobbra fordulásáért márciusban imanapokat tartanak a Budai Református Egyházközségben.
„Tanúnak lenni”. Ez a központi témája az idei Alianz Imahétnek, melyet Európa 25 országában tartanak meg. Az alkalom január 10-17. között lesz, közvetlenül ez után jön az Egyetemes Imahét.