Az idősek a társadalom szerves részei, a nemzet erőforrásai – hangsúlyozta Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár a Szentesi Református Idősek Otthonának tízéves jubileumi ünnepségén.
„Csak azért nem állunk itt lapátokkal a kezünkben, mert ez egy lelki értelemben vett alapkőletétel. Ez a nap válasz a nehézségekre, az eszköztelenségre és a segítségkérésekre, kiút a reménytelenségből" – fogalmazott Lutár Balázs, a Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) szociális fejlesztéseinek vezetője Cigándon, a Végtelen lehetőség elnevezésű kísérleti program március 6-i sajtótájékoztatóján, ahol öt hazai segélyszervezetnek a legelmaradottabb járások területi felzárkózásáért elindított projektjeit mutatták be.
„Minden emlékmű, emlékhely halott kő marad, ha nem szólít meg bennünket" – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Vizsolyban, az első teljes magyar nyelvű Bibliát őrző református templom történelmi emlékhellyé avatásán július 21-én.
Kárpátalja magyarságának és egész lakosságának éreznie kell, hogy a magyar kormány a migránsválság ellenére sem feledkezett meg róla, és folytatja, sőt bővíti a térségben élőknek nyújtott sokrétű támogatást – jelentette ki Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára május 26-án Beregszászon.
A Magyarországi Református Egyház (MRE) 198 millió forintot nyert szociális intézményeinek szakmafejlesztésére az Új Széchenyi Terv keretében. A program nyitókonferenciáján Beszterczey András szeretetszolgálati irodavezető hangsúlyozta: az egyház szociális felelősségvállalása az Istennel való kapcsolatban gyökerezik.
– Járatlan útra lépünk ezzel az új szolgálattal – számunkra izgalmas és reményteli, hogy legyen egy hely a fővárosban, ahol a fogyasztáshoz nem a mai civilizáció gondolatai kapcsolódnak, hanem az csak egy kelléke a beszélgetésnek, az együttlétnek, az életvezetésnek, a megváltoztatásnak – mondta Bogárdi Szabó István püspök, a Zsinat lelkészi elnöke az Adna Café megnyitóján június 12-én Budapest belvárosában. A Kallódó Ifjúságot Mentő Misszió legújabb intézményében a józanságot szeretnék divatba hozni.
Az elmúlt kilenc évben jelentősen kibővült és szakmai felkészültségében is óriásit fejlődött a református egyház intézményes és gyülekezeti diakóniai szolgálata. Az elvégzett munkáról annak motorjával, a Szeretetszolgálati Iroda korábbi vezetőjével, a nyár óta az Emberi Erőforrások Minisztériuma szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkáraként dolgozó Czibere Károllyal beszélgettünk.
Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára Debrecenbe látogatott a nagytemplomi református gyülekezet Immánuel Otthona és fejlesztő nevelést-oktatást végző iskolájának meghívására. Az esemény célja az volt, hogy felhívja a figyelmet arra a jó gyakorlatra, kiváló szakmai munkára, ami az intézményben zajlik.
Az elmúlt években hazánkban és nemzetközi szinten is fontos témává vált a felzárkózás-politika. A külföldi és hazai jó gyakorlatok bemutatását célozta meg az Emberi Erőforrások Minisztériuma, valamint a Közép- és Kelet-Európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány közös szervezésében megvalósult február végi nemzetközi konferencia. A Magyarországi Református Egyház szerepvállalását Czibere Károly ismertette a budapesti rendezvény résztvevőivel.
A Somogy Megyei Közgyűlés Somogy polgáraiért díjat adományozott Czibere Károlynak, a Szeretetszolgálati Iroda vezetőjének.
Belső szakmai és gazdasági ellenőrzés bevezetése előtt áll a református szeretetszolgálat. Ezzel a monitoring-rendszerrel ismerkedtek a diakóniai szolgálatok és intézmények fenntartói és vezetői az idei országos diakóniai értekezleten. A szociális szolgálatok állami szabályozásának változásairól és kormányzati egyeztetésekről is volt szó az augusztus 28-án tartott ülésen.
Az egység munkálása, az egyház közösségeinek erősítése és a zsinat-presbiteri elv erősítése – ezek a 2009-2014-es zsinati ciklusterv fő hangsúlyai. Hogyan illeszkedik ehhez a közegyházi intézmények munkája? Erről kérdeztük a Károli-egyetem rektorát, a Szeretetszolgálati Iroda vezetőjét, valamint a Kálvin Kiadó igazgatóját.
Hogyan viszonyul a protestáns etika a gazdasághoz és milyen kiút van az eladósodásból? Református szemszögből igyekszik megvilágítani ezeket a kérdéseket Kodácsy Tamás, a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) lelkésze, Czibere Károly, a Magyarországi Református Egyház Szeretetszolgálati Irodájának vezetője és Kovács Levente, a Bankszövetség főtitkára.
A kormányváltás óta eltelt fél évről kérdeztünk néhány egyházi szakértőt. Arra kértük őket, értékeljék az új kabinet és az egyház viszonyát a szakterületükön.
A Zsinat tanácstermében először találkoztak a Magyar Református Szeretetszolgálat önkéntes képviselői.
Az ország minden részéről, több mint harminc intézményből összesen háromszázötvenen gyűltek össze a szeretetszolgálati intézmények munkatársi találkozóján.
A Szeretetszolgálati Iroda fontosnak tartja a gyülekezetekben és egyházi intézményekben szolgáló diakónusok, valamint a gyülekezeti diakóniában önkéntesen szolgáló munkatársak összefogását, együttműködését. Ezért május 15-én Országos Diakónus Találkozót szervezett Budapesten.
A mosdósi Kiss Ferenc Református Idősek Otthona hálaadó ünnepséget tartott május 7-én. A pályázatnak köszönhetően az előző évben nagy átalakítások valósultak meg az idősek otthonában. A 20 milliós beruházásból lift épült, fürdőszobák újultak meg, kapaszkodók, rámpák kerültek elhelyezésre.