„Nem lehet leírni azokat a színeket, szagokat, a mégis csillogó gyermektekinteteket. Próbáltuk ép ésszel felfogni, amit láttunk, de ezt nem lehet." 11 magyar közel két hetet töltött a világ egyik legnagyobb menekülttáborában. 11 képben mutatjuk be a Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) önkéntes orvoscsoportjának bangladesi útját és a Mianmarból elüldözött rohingják megrázó történetét.
„Nem okoz nehézséget adni, ajándéknak tekintem, hogy azt tehetem, amit szeretek" – Juhász Györgyi intenzív terápiás szakorvos visszatekintésével búcsúzunk Bangladestől – egy időre.
„Láttam a menekülttáborban házikókat, amik mellett kis, földművelésre alkalmas kertet gondoznak vagy ahol néhány állatot tenyésztenek. Ezek az emberek folyamatosan próbálnak felülkerekedni sorsukon" – bangladesi sorozatunk következő részében Tóth Gábor gyógytornász foglalja össze a Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) orvosi missziójában szerzett tapasztalatait.
Hogyan zajlik a szülés Dél-Ázsiában? Miért volt szükség szülésznőre is a Magyar Református Szeretetszolgálat orvoscsoportjába? Ki választja ezt a hivatást? Ez is kiderült Kiss Adrienn bangladesi élménybeszámolójából.
„Minden ember, aki itt van, sok szenvedésen ment keresztül, mégis alázattal viselik az őket ért megpróbáltatásokat és a menekülttábor körülményeit." Szőke Ildikó maga is áttelepült Romániából Magyarországra, így át tudja érezni a rohingják helyzetét. Ma a szombathelyi fogorvos mesél a Magyar Református Szeretetszolgálat önkéntes orvoscsoportjának bangladesi küldetéséről.
„Köszönjük az erkölcsi és anyagi támogatást, végig éreztük, hogy Magyarországról nagyon sokan segítik adományaikkal és gondolataikkal a missziót, ez erőt adott nekünk" – fogalmazott Juhász Márton, a Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) ügyvezető igazgatója a Bangladesből hazatért orvoscsoport szombati ferihegyi landolása után.
Hegedüs Sabina középiskolai évei alatt ügyvédi pályára készült, azonban végül számára a plasztikai sebészi hivatás vált szerelemmé – első látásra. Ez a mai napig tartó rajongás vitte el a Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) orvoscsoportjába, és ennek köszönhetően érkezett a kutupalongi menekülttáborba is. A küldetés résztvevőinek következő napjáról ő számol be a nekünk.
Sári Ferenc sajnálja, hogy kevesebb idő jut arra, hogy minden orvosa a rohingja menekülttáborban dolgozzon, de mint mondja, ez az ára annak, hogy minőségi képzést tudjanak nyújtani a helyi orvosoknak és nővéreknek, aminek a későbbiekben nagyobb hatása lesz. Ezúttal a Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) orvocsoportjának vezetője számol be a Bangladesben töltött napokról.
„Mi, magyarok hajlamosak vagyunk panaszkodni, sokszor elégedetlenkedünk. De ahhoz képest, milyen körülmények között élnek ezek az emberek, a mi otthoni valóságunk minden bosszankodásunk ellenére aranyélet" – mondja Osgyán Dániel. A Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) bangladesi orvosi missziójáról ezúttal annak logisztikáért felelős vezetőjét kérdeztük.
„Hálás vagyok, hogy a helyi kollégák nem voltak irigyek, hanem közösen láttunk munkához. Azt érzem, csodásak vagyunk így együtt, függetlenül attól, ki honnan jött" – a Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) bangladesi küldetésének szombati napjára az eső is megérkezett, ezzel nehezítve a közlekedést, de a csapat töretlen lelkesedéssel dolgozik tovább, munkájukról ez alkalommal Kutnyánszky Valéria háziorvos tapasztalatai alapján értesülhetünk.