A bizottság közgyűlése december 3-4-én tartotta utolsó ülését Leuven városában, ahol jegyzők jelenlétében december 31-i hatállyal feloszlatta a nagy múltú szervezetet, melynek munkáját az Európai Egyházak Konferencia (CEC) látja el a jövőben. Halál, születés és házasság egy helyen.
Az Egyház és Társadalom Bizottság (Church and Society Commission - CSC) ténylegesen megszűnik ezzel a lépéssel, de jogtechnikailag valójában átalakul, helyét a Genfből Brüsszelbe, a CSC központjába költöző CEC veszi át, mint jogutód. A bizottság feloszlásával az MRE képviselője, Hámori Ádám szociológus mandátuma is megszűnt. Ezzel a döntéssel a tagegyházaknak a CEC tavalyi budapesti rendkívüli nagygyűlésén kinyilvánított akaratát teljesítette a szervezet. A budapesti ülésen a kontinens ortodox, protestáns, anglikán és ó-katolikus tagegyházai az együttműködésüknek keretet adó szervezet radikális reformjáról döntöttek azzal, hogy elfogadták a CEC új alkotmányát.
A cél, hogy egy egységes és hatékony szervezet szolgálja a felekezetek közötti párbeszédet, az egyházak egységtörekvését éppúgy, mint közös tanúságtételüket a kontinensen. Utóbbinak elidegeníthetetlen része marad az Európai Unió és az Európa Tanács intézményeivel való szakpolitikai együttműködés az egyházak képviseletében, és a társadalmi felelősségvállalással kapcsolatos tanulmányi munka valamint az egyházak közös akcióinak összefogása. A megszűnő testület vezetőségi tagjai a jogi formalitások mellett a CEC vezetőtestülete számára az elkövetkező évek munkatervét is megfogalmazták, amelyet az új szervezeti keretek között is tovább gondoznának a tagegyházak.
Ide tartozik a gazdasági és környezeti igazságosság, az emberi jogok és vallásszabadság képviselete valamint bevezetése az iskolai képzésbe, az EU közösségének erősítése az egyenlő partnerség és szolidaritás jegyében, migráció és menekültügy, bioetikai kérdések, munkavállalással kapcsolatos ügyek és alapfunkcióként az európai intézményeknél folytatott lobbi és képviselet. Az MRE tagegyházként elkötelezett abban, hogy az említett területeken működő bizottságokban és szakmai hálózatokban továbbra is aktívan részt vegyen és a testületekbe delegált képviselőinek munkáját töretlenül támogassa.
„Európa egészért vállalt elkötelezettségében a CEC víziója, hogy az egyházak közösségét elmélyítse, amelyek kölcsönösen részt vesznek egymás spirituális életében, a megbékélés előmozdításában, megerősítve közös tanúságtételüket és az egyház egységét. Hiteles és társadalmilag felelős keresztyén tanúságtételével a szervezet az emberi, szociálisan érzékeny és fenntartható Európa felépítésén dolgozik, amelyik békében él magával és szomszédjaival, és ahol az emberi jogok és a szolidaritás meghatározó szerepet játszanak." (Részlet a CEC új alkotmányában preambulumából)
Végül a bizalom
A résztvevők ezzel a történelmi jelentőségű szerkezeti átalakulással kapcsolatosan megfogalmazódott aggodalmuknak is hangot adtak. Végeredményben mégis bizalmat szavaztak a CEC új működését felügyelő bizottságnak, az újra megválasztott elnökének, Christopher Hill anglikán püspöknek és a szervezet főtitkárának, Guy Liagre református lelkésznek. A CEC új struktúrája ugyanis keretet biztosít a tagegyházak erősödő közösségének, kölcsönös bizalomra és valóban aktív együttműködésre ösztönözve őket, egyben kizárva, hogy az egyházi szervezet a tagoktól önállósulva saját céljait kövesse az egyházak képviselete helyett.
Christopher Hill elnök biztosította a jelenlévőket, hogy a CSC 50 éves tapasztalata és munkája nem vész el, a folyamatban lévő munka folytatását az új szervezet is garantálja. Nem temetésről, hanem házasságról van szó, amit a CSC és a CEC kötött egymással, hogy frigyükből új kezdet szülessen az európai keresztyének együttműködésében.
Az 1999 óta a CEC bizottságaként működő CSC hosszú történetre tekint vissza. A CEC megalakulásával párhuzamosan már 1959-ben létrejött egy ökumenikus csoport az Európai Bizottság tisztségviselői részvételével, akik a keresztyén értékek megjelenítésére törekedtek az EU döntéshozatalában. Az Európai Közösség Egyházai Tanácskozótestületének létrehozása 1964-ben az egyházak növekvő társadalmi elköteleződésének és együttműködésének jele volt. A mai nevét 1985-ben vette fel a szervezet, amely 1999-ben vált az Európai Egyházak Konferenciája tagjává, önálló bizottságként. Ez a korszak zárult le ma, a két szervezet teljes egyesülésének jóváhagyásával.
Az ülést követően, az új, immár Belgiumban bejegyzett szervezet hivatalos elindításaként „Az új CEC jövője és kihívásai" címmel egy kollokviumra is sort került Brüsszelben a CSC vezetőtestületi tagjainak részvételével, amit nyilvános vitafórum követett az egyházak szerepéről a változó Európában. Utóbbi díszvendégeként felszólalt Herman Van Rompuy. A CEC részéről a főtitkár felkérésére többek között Tarr Zoltán zsinati tanácsos, a CEC most végrehajtott reformját és új alkotmányát előkészítő reformbizottság korábbi tagja reflektált az Európai Tanács elnökének előadására. A CEC átalakulásának jogi folyamatát az új Vezetőtestület véglegesíti szombatig tartó ülésén.
Külügyi Iroda
Fotó: CEC