Tolkien és a keresztyénség

2012. június 15., péntek

A Magyar Tolkien Társaság és a Károli Gáspár Református Egyetem Anglisztika Intézete J. R. R. Tolkien: Fantázia és erkölcs címmel tudományos konferenciát és szabadegyetemet is szervezett a héten. Mitől olyan népszerű az író vallásos körökben?

Az 1892-ben született John Ronald Reuel Tolkien nemcsak azért kerülhet a Károli egyetem fókuszába, mert vallásos életet élt. Hanem azért is, mert a brit tudós, az Oxfordi Egyetem angol nyelv és irodalom professzora fő műve, a világsikert befutott  A Gyűrűk Ura című regényfolyam számos bibliai utalást tartalmaz.

Az 1973-ban nyolcvanegy évesen elhunyt Tolkien már gyermekkorában átélt egy, a jövőjére kihatással lévő felekezetváltást.  Mindössze négy éves volt, amikor banktisztviselő apja elhunyt, ezután édesanyja még egy ideig a birmingham-i anglikán templomba járatta két fiát.  Pár év múlva azonban édesanyja áttért római katolikusnak, és vitte magával nemcsak a fiúkat, de nővérét is (a helyzet hátterét bonyolítja, hogy az édesapa egyébként  baptista volt). Az áttérésből óriási botrány lett a családban, Mabel, az édesanya a család fekete bárányává vált. 

Az anyai nagyapa számára még az anglikán, majd a metodista egyház sem volt elég szigorú, így élete végén az unitárius felekezethez csatlakozott. Mabel sógora az anglikán egyház elöljárói közé tartozott, és személyes sértésként élte meg felesége és sógornője katolizálását. Feleségét visszakényszerítette az anglikán egyházba, sógornőjétől pedig megvonta az anyagi támogatást, amit egyébként a fiúk taníttatására szánt.

Mártír az egyházért

A kis Ronald édesanyja azonban nem csüggedt, és Tolkien felnőttkori levelei tanúskodnak arról, mennyire felnézett ezért édesanyjára. Miután Mabel négy évvel később cukorbetegségben elhunyt, fia megbetegedésének okát a családi üldöztetésben látta.  „Félig öntudatlanul voltam tanúja anyám egyházért viselt hősies szenvedésének, szegénységének és korai halálának Mártír volt és nem mindenkinek adja meg az Úr olyan könnyen azt az ajándékot, amit Hilary és én megkaptunk tőle: egy anyát, aki halálra dolgozza magát, hogy gondoskodjék fiairól és az ő hitükről" – írta visszaemlékezéseiben.

Anyja halála után a fiúk rokonokhoz kerültek, mindeközben a Néri Szent Fülöp katolikus közösség gondoskodott hitéletükről. Lelki atyjuk Francis Morgan atya lett, aki később gyámjuk is lett. Ő egyengette taníttatásukat is, és amikor Ronald tizenhat évesen beleszeretett a három évvel idősebb Edith Bratt-be, azzal az indokkal tiltotta el őket egymástól, hogy most a tanuláson van a hangsúly. Persze az is gond lehetett, hogy Edith protestáns volt, ám amikor nyolc évvel később összeházasodtak, a lány áttért a katolikus hitre (a képen Edith balra, az író öltönyben látható.)

A házaspár – és három fiúk – vallásos életet éltek, Tolkien naponta áldozott, felnőtt korában is ministrált és szorgalmasan bújta a Bibliát. Fennmaradt levelei mintegy harmadában, közel  száz dokumentumban találunk az egyházra, vallásgyakorlatra vagy a Bibliára utaló szakaszokat, némelyik valóságos teológiai értekezésnek felel meg.  Barátjával, a Narnia Krónikáit megalkotó C.S.Lewis-szal – aki az ő hatására tért meg – naphosszat vitáztak teológiai kérdésekről.  Tolkien konzervatív katolikus volt, akit felháborítottak a II. Vatikáni zsinat döntései: ő a latin nyelvű liturgiát preferálta. Úgy vélte, hogy a reformáció a világtörténelem egyik legnagyobb hibája volt: a forradalomnak a római katolikus egyházon belül kellett volna lezajlania.

Vallás mint létforma

Tolkien számára tehát a vallás létforma volt, nem csoda, hogy az 1954-es A Gyűrűk Ura gazdag a bibliai utalásoktól.  Kezdve onnan, hogy a mitikus világ, Középfölde sorsát az dönti el, hogy meg tud-e küzdeni a testnélküli Gonoszt meg személyesítő Szauronnal. A halál feletti győzelem tehát egyenlő a Gonosz feletti győzelemmel. A harc kimenetele attól függ, ki birtokolja a Gyűrűt. 

Ha a Gyűrű Szauronhoz kerül, a mitikus lényekre: a gyermekszerű hobbitokra, az apró törpökre és a tiszta tündékre halál vár. A Gyűrű Szövetségét Gandalf, a mágus vezeti. Tolkien keresztyén mitológiájába teljesen beleillik, hogy a megváltó a legártatlanabb, egy hobbit lesz: Frodó eljut a Végzet hegyéig, ahol a hatalom Gyűrűje megsemmisül, így Szauron elpusztul. Ezután trónra lép Aragorn, a bujdosó király, aki csak akkor állhatott Középfölde élére, ha a Gonosz legyőzetett.

A Gyűrűk Ura a nemcsak a keresztyéneknek mutat fel bibliai párhuzamokat: a Jó és a Rossz harca mindenki számára örökérvényű. Nem véletlen, hogy a regényfolyam megjelenése óta világszerte több mint százmillió példányban kelt el, és a fantasy műfaj kialakulásának egyik mérföldköve lett.

reformatus.hu

A képek forrása: Singulare-Ingenium, The Book Garden

Reformatus.hu a közösségi oldalakon

Asztali verzió