Folytatódhat a bajai tanyaprojekt, mely a most elnyert hárommillió forintnyi pályázati támogatásnak köszönhetően tovább fejleszthető. A hajlék nélkül élők megsegítésére kidolgozott program sikeres, már többeknek segített újra talpra állni.
Jánosnak a hajléktalanok körében klasszikus története van: mindene megvolt, család, jó fizetés. Más városban lévő munkája miatt azonban éveken át távol volt, amire ráment a házassága. A váláskor lemondott vagyonáról egyetlen gyermeke javára, így mikor munkahelyén leépítették, már nem volt hová mennie. Ahogy az sok esetben lenni szokott, megindult a lejtőn.
A hajléktalanná vált férfi volt az egyik, aki 2012 augusztusában kiköltözhetett a bajai Cédrus Református Egyesített Szociális Intézmény jóvoltából az elhagyott tanyára, melyet a tulajdonos az egyháznak adományozott. Mára újra felvette a kapcsolatot a családjával, elhívhatja a lányát, és megmutathatja otthonát, mely az ő keze munkáját is dicséri.
A tanya azonban nem csupán az ott élő két férfinak nyújt otthont és védett foglalkoztatást. Ezzel egy időben a bajai munkaügyi központtal együttműködve végzik közfoglalkoztatottként hajléktalanná vált emberek az intézményi, másfél éve pedig már a tanyai munkákat is. Mentorálják őket, hogy a program végével ne az utca vagy a hajléktalanszálló legyen ismét az „otthonuk", hanem albérletbe költözhessenek, munkát vállalhassanak.
„Intézményünk hajléktalanszállással, népkonyhával támogatja a rászorulókat, ugyanakkor nagyon fontos, hogy a tanyaprojekt egyfajta kiléptető rendszer is, segít a résztvevőknek talpra állni és újra integrálódni a társadalomba" – mondta el Bánné Kiss Erzsébet, a Cédrus Református Egyesített Szociális Intézmény vezetője.
Mára közel negyven mangalicát tenyésztenek és van egy kisebb kecskeállomány is. Reménység szerint a tanya idővel az intézmény beszállítójává is válhat, a héten is vágnak disznót a Cédrus konyhájának. A jövőre vonatkozó tervekben pedig az is szerepel, hogy az intézmény idős és fogyatékkal élő lakói is kilátogathassanak, tevékenykedhessenek a tanyán, így terápiás célokat is szolgálna.
„Ebben jelent nagy segítséget a most elnyert hárommillió forint, melyet további kétmillióval egészítünk ki. Ezt az összeget az épület felújítására fordítjuk majd, mely magába foglalja a fürdőszoba és a mellékhelyiség, valamint egy, a takarmány tárolására szolgáló helyiség kialakítását is" – magyarázza az intézményvezető.
A szakember elmondta a tanyaprojekttel a környező tanyavilágban élő közel nyolcszáz embernek is példával szolgálnak. „Rengeteg tanya hever parlagon, az emberek nem művelik meg a házuk körül lévő kertet. Megállnak azonban ennél a tanyánál, érdeklődnek, kérdezgetnek, és néhányukat talán arra is sarkall, hogy újra használatba vegyék földjüket."