Zemplénben is megkezdte a sugárzást az Európa Rádió. Néhány hete Sárospatakon és Sátoraljaújhelyen is helyi szerkesztősége van a református adónak. Sike Gábor főszerkesztőt erről és a terveikről kérdeztük.
Zemplén – benne az ősi iskolavárossal, Sárospatakkal – törzsökös református vidék, ráadásul nincs is messze Miskolctól, a központjuktól. Miért kellett ilyen sokáig várni arra, hogy végre itt is megszólalhasson az Európa Rádió?
Az itt élő reformátusok rendszeresen sajnálkoztak amiatt, hogy ők nem hallgathatják az Európa Rádiót. Most azonban két stúdiónk is elindult ezen a területen: Sátoraljaújhelyen a Zemplén Televízióval vagyunk szerződésben, Sárospatakon pedig a teológiai akadémia épületében kapott helyiséget a tudósítónk. Ennek köszönhetően naponta négyórányi helyi adással jelentkezünk a 100,0 MHz-es frekvencián. Hogy erre miért csak most került sor? Ennek egyszerű és profán oka van: a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság korábban nem írt ki frekvenciapályázatot erre a területre.
Újabb lépést tettek afelé, hogy a református rádió országos adóvá váljon?
Az Európa Rádió a jelenlegi feltételek mellett elérte növekedése határát: huszonnégy órás központi adást készítünk, és emellett a debreceni, a nyíregyházi, a sátoraljaújhelyi és a szegedi szerkesztőség is napi négyórányi önálló adással jelentkezik. Ez mindennap összesen negyven órát jelent. Ekkora műsorfolyam elkészítése és felügyelete óriási erőfeszítést kíván a munkatársaktól és a vezetőktől egyaránt. Persze van ilyen álom, de látni kell, hogy ennek megvalósítása a mostaninál jóval nagyobb anyagi áldozatot igényelne. Arról nem is beszélve, hogy egy fővárosi központú rádió talán a műsorszerkesztésben is magával vonná az országunkra oly jellemző vízfejűséget, ez pedig a regionális működés értékeiből fakadó eddig elért eredményeinket sodorná veszélybe. Amire viszont mindenképpen szükség lenne, és talán a kapacitásainkba is beleférne még, egy szatmári frekvencia, hiszen azon a vidéken is nagyon sok református él, és egyelőre még ők sem hallgathatnak minket.
A helyi – zempléni vagy más területi – adásokat mikor hallhatják az érdeklődők?
A műsorfolyamban reggel hét és kilenc óra között, valamint délután három és öt óra között hallhatók a területi szerkesztőségek saját szerkesztésű műsorai.
Tudjuk már, hányan hallgatják az Európa Rádiót?
Frekvenciánként elvégzett reprezentatív felmérés még nem áll rendelkezésünkre, hiszen nagyon sokba kerülne. De nem is vagyok biztos benne, hogy szükség lenne erre. A munkánkra misszióként tekintünk, és abban bízunk, hogy akihez kell, eljutunk. Nyilván mindig lehetne nagyobb a hallgatottság, de ebben az értékvesztett világban egy egyházi-közszolgálati rádiónak nyilván megvannak a korlátai e tekintetben.
Az egyház és a köz szolgálatában
A közszolgálati műsorokat sugárzó Európa Rádió 2001-ben indult, fenntartója a Tiszáninneni és a Tiszántúli Református Egyházkerület. Az egyházi adó kiemelt figyelmet fordít e két országrészre, de Sike Gábor hangsúlyozza, hogy műsorszerkesztésükben egységes egészként tekintenek a Kárpát-medencére. Az Európa Rádiónak a miskolci központi (90,4 MHz) mellett ma már Nyíregyházán (100,5 MHz), Debrecenben (94,4 MHz), Szegeden (87,9 Mhz), Mezőkövesden (102,1 MHz), Kisújszálláson (103,2 MHz), legújabban pedig Sátoraljaújhelyen (100,0 MHz) van állomása. A református rádió központi adása a www.euradio.hu oldalon keresztül bárhonnét hallgatható.
Kiss Sándor