Szakkollégiumi tanévnyitó Szegeden

2014. október 02., csütörtök

– Ennek van értelme: ez az egyik legjobb dolog a roma politikában – így kezdte beszédét Farkas Flórián, az Országos Cigány Önkormányzat vezetője a Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózat közös tanévnyitóján Szegeden. Tarr Zoltán, a Magyarországi Református Egyház (MRE) zsinati tanácsosa pedig azt mondta: szeretné, ha a jövőben legalább két cigány származású tagja is lenne a százfős zsinatnak.

Konferenciát és tanévnyitót is tartott a Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózat Szegeden szeptember 26. és 28. között. A tanévnyitón Michels Richárd, a Wáli István Református Cigány Szakkollégium lelkésze szolgált. Azt hangsúlyozta: bár sokan sokféle véleményt alkotnak rólunk, de az igazi önképünket Krisztus segítségével kaphatjuk meg. A jelenlévő több mint száz cigány egyetemistának tartott prédikációjában kiemelte: Isten gyermekei vagyunk, akiket mindig szeret az Úr, bármit is mondanak rólunk az emberek. – Lehetnek hibáid, te akkor is az Isten szeretett gyermeke vagy, akiért odaadta az ő fiát. Jézus arra vezet minket, hogy jobban őrá hangolódjunk az önértelmezésben is – fogalmazott.

A tanév nyitányán Balog Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetője arról beszélt: nemcsak a roma szakkollégisták, hanem a magyar nemzet jövője is múlik azon, sikerül-e áldozatból felelőssé válniuk. Hangsúlyozta: nem tud olyan hivatalos, ökumenikus összefogásról katolikusok, reformátusok, evangélikusok között, amely ennyire erős lenne. Szerinte azzal, hogy a magyarországi cigányság jelentkezett, hogy „most már velük is kezdhetnének valamit", összefogásra ösztönözték az egyházakat. A miniszter hozzátette: ez nem magától értetődő dolog, és az egyházak együttműködésének kifejezetten jót tett a szakkollégiumi hálózat létrejötte.

Farkas Flórián, az Országos Roma Önkormányzat elnöke a szakkollégiumi hálózatról azt mondta: – Ennek van értelme: ez az egyik legjobb dolog a roma politikában. Felhívta a hallgatók figyelmét arra, hogy a cigány emberek számítanak rájuk szellemi támaszként. A politikus bátorította a fiatalokat, hogy kapcsolódjanak be a roma közéletbe.

Az eseményen a kollégiumok fenntartói kerekasztal-beszélgetésen vitatták meg az elmúlt éveket és a lehetséges jövőt is. Tarr Zoltán, az MRE zsinati tanácsosa arról beszélt, hogy a református egyház átlagos tempójához képest „sokkoló volt", hogy néhány hónap alatt, „elképesztő gyorsasággal" létrejött a szakkollégium. Hozzátette: a szándék már megvolt az egyházban, hogy „ne valakikről döntsünk, hanem valakikkel közösen gondolkozzunk". A jövőre nézve elmondta: az az álma, hogy a százfős zsinatban a jelenlegi felállás (kilencvennyolc férfi, két nő) helyett legalább négy nő, két fiatal és két cigány származású tag is legyen. Némi iróniával tette hozzá: szeretné, ha ez a következő hatvan-kilencven évben megvalósulhatna.

A Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózat három évvel ezelőtt indult a közös jövőt építő cigány értelmiség képzésének összefogására. Az öt városban (Szeged, Debrecen, Budapest, Miskolc, Nyíregyháza) működő kollégiumi hálózathoz közel kétszáz hallgató csatlakozott. Egy roma szakkollégium feladata a tehetséggondozás, a hátrányos helyzetűek tanulmányainak támogatása és az, hogy felelősségvállalásra sar­kallják a hallgatókat. Céljuk, hogy az általuk nevelt, cigányságukat megőrző keresztyén értelmiségiek lehetőség szerint visszatérjenek saját környezetükbe, és ott magas szakmai színvonalon végezzék a feladatukat. 

Hegedűs Márk
A cikk megjelent a Reformátusok Lapja legfrissebb számában. 

Reformatus.hu a közösségi oldalakon

Asztali verzió