Az Európai Egyházak Konferenciája (CEC) Egyház és Társadalom Bizottsága (CEC-CSC) hagyományosan segíti azon tagegyházait, amelyek éppen betöltik az Európai Unió soros elnöki tisztét.
Az Európai Egyházak Konferenciája (CEC) Brüsszelben székelő Egyház és Társadalom Bizottsága (CEC-CSC) hívta meg decembere elejére a magyarországi egyházak szakértőit brüsszeli látogatásra.
Hagyomány, hogy a testület szakmai hátterét és komoly kapcsolatrendszerét rendelkezésre bocsátva segítséget nyújt tagegyházának, amelynek országa betölti az EU soros elnöki tisztét. Ennek során meg is hívják a közreműködő szakembereket Brüsszelbe, hogy a helyszínen tájékozódjanak és megismerhessék az uniós partnereket. A magyarországi küldöttséget Bóna Zoltán református lelkipásztor, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának (MEÖT) főtitkára, a Magyarországi Evangélikus Egyház részéről Cselovszkyné dr. Tarr Klára külügyi osztályvezető, az MRE részéről pedig Tarr Zoltán zsinati tanácsos, Czibere Károly, az MRE Szeretetszolgálati Irodájának vezetője, Hámori Ádám EU-referens, Iszlai Endre teológiai referens, Ódor Balázs külügyi irodavezető, Pásztory Ádám kommunikációs szakértő és Visontai Dóra külügyi asszisztens alkotta. A delegáció tagjai a CEC-CSC vezetői mellett annak partnerszervezeteinek képviselőivel is találkoztak. A magyar elnökségi félév egyik kiemelt témaköre lesz a cigányság integrációja, a folyamatosan fejlődő cigánymissziós tevékenységen keresztül és a megszerzett tapasztalatok révén az MRE is aktív szerepet kíván vállalni ezen a téren. A küldöttség intenzív egyeztetést folytatott az ezen a területen működő brüsszeli partnerekkel: így a harminchárom protestáns, ortodox és anglikán tagot – köztük a Magyar Református Szeretetszolgálatot – tömörítő Eurodiaconia, valamint a CEC Európai Egyházak Bevándorlásügyi Bizottsága (CCME) képviselővel. Az önkéntesség európai évéhez kapcsolódó elképzelésekről rövid eszmecserére került sor az Önkéntes Szervezetek Szövetségével (AVSO). A CEC-CSC szervezésében a tanácsi elnökséghez kötődő feladatokról, valamint a nemzeti prioritások képviseletének egyházi lehetőségeiről Zákonyi Botonddal, a Magyar Köztársaság Brüsszeli Állandó Képviseletének munkatársával beszélgettek a küldöttség résztvevői; az Európai Bizottság részéről Andor László foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi összetartozásért felelős biztos kabinetjének egyik tagjával, valamint a kulturális főigazgatóság egyik munkatársával egyezettek. A református szakértők találkoztak Gál Kinga és Sógor Csaba néppárti európai parlamenti képviselőkkel – kulturális, kisebbségügyi, egyház és állam kapcsolatát, valamint a cigányság integrációját érintő témák voltak napirenden.
Csepregi Botond