Megszületett az EVT Puszani nagygyűlésén megvitatott és elfogadott egyik legfontosabb dokumentum magyar fordítása.
Az Egyházak Világtanácsa egyik kiemelkedő eseménye volt, hogy elfogadta azt az új missziói állásfoglalást, amely átfogó szemlélete és erős teológiai alapvetése miatt hosszú időre meghatározó és megkerülhetetlen dokumentuma lesz a keresztyén közösségek önértelmezésének. Most magyarul is közzétesszük, a kapcsolódó letöltések között található (az oldalon jobbra).
Az Egyházak Világtanácsa – a Nemzetközi Missziói Tanáccsal való 1961-es egyesülése óta – csupán egy hivatalos nyilatkozatot adott ki a misszió és evangélizáció kérdését illetően: Misszió és Evangélizáció: Egy ökumenikus nyilatkozat címmel 1982-ben. Az elmúlt három évtized alatt végbement globális társadalmi és egyházi változások szükségessé tették egy olyan állásfoglalás megfogalmazását, amely mai iránymutatással szolgálhat a világ egyházainak a missziót érintő megváltozott kihívásokkal kapcsolatban. Következésképpen a Tanács Missziói és Evangélizációs Bizottsága a 2006-os Porto-Alegre-i nagygyűlése óta dolgozik az új ökumenikus missziói állásfoglaláson. A missziói bizottság tagjai között, az állásfoglalást előkészítő munkában először magyar református lelkipásztor is részt vett, Gonda László személyében.
A bizottság tagjai munkacsoportokat alkotva, külső szakértők bevonásával intenzív teológiai munkát folytattak az elmúlt hét évben, amelynek során olyan kérdéseket vizsgáltak, mint az ökumenikus együttműködés lehetőségei az evangélizáció területén, a gyógyítás és a megbékélés összefüggései, vagy a társadalom perifériájára szorított közösségek szerepe a világegyház életében. Az állásfoglalást előkészítő munkába illeszkedett a missziói és a Hit és Egyházszervezet bizottságok közös konzultációja a misszió és az egyházról szóló teológiai tanítás összefüggéseiről 2009-ben Berekfürdőn. Az új missziói állásfoglalást, mely az Együtt az élet felé: misszió és evangélizáció egy változó világban (Together towards life: mission and evangelism in changing landscapes) címet kapta, 2012-ben fogadta el az Egyházak Világtanácsa Központi Bizottsága. Az új állásfoglalást, melynek célja, hogy víziót, koncepciót és útmutatást adjon a misszió és evangélizáció értelmezésére és gyakorlatára a világ különböző részein, az Egyházak Világtanácsa 10. nagygyűlésén, a koreai Puszanban fogadták el.
Iszlai Endre