Lelkészfeleségeknek szerveznek tréninget a Lelkészfeleségként blog szerzői Budapesten. A kezdeményezésről Szőke Etelka református lelkészt, családterapeutát, a blog egyik szerzőjét kérdeztük.
Hogyan jött létre a Lelkészfeleségként blog?
Az ötlet egy debreceni fiatalemberé – Kiss Ábel Lukács nemcsak presbiter, hanem feleségével együtt lelkészgyerek, velük írjuk a blogot. A házasságok válságával már foglalkozott a közegyház is több válás és családi tragédia kapcsán, de ez most egy teljesen alulról jövő kezdeményezés.
Mi a célja ennek a kezdeményezésnek?
2013 októbere óta működik a blog, amely kezdettől fogva a párbeszéd elindítására, személyes kapcsolatok kialakítására, közösségépítésre törekszik. Szerettük volna még a tréningek előtt felmérni, mely témák érdeklik az olvasóinkat. Már közel száz lelkészfeleség kitöltötte az általunk felkínált anonim kérdőívet, amely elég részletesen rákérdez a lelkészcsaládok életére, a házaspár és a gyermekeik kapcsolatára, valamint arra, hogyan él együtt a lelkészcsalád és a gyülekezet. Nagyon izgalmas visszajelzéseket kaptunk, amelyek alapján eldöntöttük, hogy az első tréningünkön a nőiség kérdésével foglalkozunk: hogyan tudja egy lelkészfeleség megélni a nőiességét, mennyiben segítik vagy gátolják ebben a szerepére nehezedő elvárások. Fórumot szerettünk volna létrehozni, és ezt a tréningekkel is megerősíteni, ahol a lelkészfeleségek ventilálhatják a mindennapi feszültségeiket – sokszor erre a férjjel idő sincs, valamint könnyebb ezekről a témákról sorstársakkal beszélgetni. Sem a blog, sem a tréningek nem kínálnak konzerv megoldást, de számítunk egymás tudására a gondolatébresztő előadásokon, a beszélgetéseken. Nagy kérdés, hogyan élhető együtt a családi és a gyülekezeti élet – azt gondolom, ez főleg azon múlik, mennyire tudatosan alakítják ki a határokat a házaspárok.
A blog célkitűzése, hogy elősegítse Isten országának építését. Miért a nőiség kérdését tartották ebben a legfontosabbnak?
Ez nagyon kiterjedt fogalom. Ennek fontos szelete, hogy a nőiesség egy férfi mellett válik megfoghatóvá. Tabunak számít azt mondani, hogy a lelkészházasságokban nem az a lelkészfeleség legfontosabb feladata, hogy szolgatárs legyen, hanem az, hogy helytálljon nőként és feleségként. A jól megélt nőiesség kell az egészséges intimitáshoz a házasságon belül, ami nemcsak a házaspár kapcsolatát, hanem a gyerekek, sőt, talán láthatatlanul a gyülekezet életét is befolyásolja. Hasonlóan fontos téma az anyaság a nőiségen belül, ami ugyancsak el tud sorvadni, ha a nők nem figyelnek oda arra, hogy a szolgálatok között legyen idejük magukra is. Nagyon kényes a szerephatár a szabadidős gyülekezeti programoknál, hogy mikor lehet a lelkész apa és férj, nem csak a gyülekezet pásztora. Ez a lelkészfeleségeknek hasonlóan nagy dilemma, különösen, mert ők sokszor még csak nem is alkalmazottjai a gyülekezetnek. Lelkésznek és lelkészfeleségnek lenni életforma, amit vagy tud valaki jól kezelni, vagy nagy gubancok keletkeznek az életében.
Blogokkal segíteni
A lelkészfeleségek mellett a párkeresésben megakadt keresztyén fiataloknak is indított blogot Kiss Ábel Lukács. A két és fél éve működő szazszingli.blogspot.hu célkitűzése, hogy segítse a hívő fiatalok találkozását nemcsak az interneten, hanem valóságosan is. Hasonlóan valóságos találkozást kínál az első lelkészfeleség tréning április 14-én Budapesten, a gazdagréti gyülekezetben (Bp., XI. Rétköz utca 41.). További információ: lelkeszfelesegkent.blogspot.hu.
Bagdán Zsuzsanna
Az interjú megjelent a Reformátusok Lapja 2014. április 13-i számában