„Nincs titkolnivalónk”

2013. február 01., péntek

„Öntudatos magyar ember vagyok" – feleli Halász Béla hertelendyfalvi lelkész, délvidéki püspökjelölt azokra a vádakra, amelyeknek a vezető helyi magyar párt, a Vajdasági Magyar Szövetség egyik politikusa adott hangot vele szemben több fórumon is az elmúlt hetekben.

Pál Károly bácsfeketehegyi presbiter, nem mellesleg a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) ügyvezető alelnöke egy tévéinterjúban azt nyilatkozta, hogy Halász Béla „megbízást teljesít a Demokrata Párt (DP) nevében". Ezt a kijelentését a reformatus.hu-nak is megerősítette, mondván, hogy önnek „romboló küldetése" van a püspökválasztási folyamatban.

Ez valótlan állítás. Az ellenem indult lejárató kampány része. Se szekértolója, se tagja nem voltam soha egyetlen pártnak sem.

A politikus szerint ön a szerb párt listáját erősítette a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) tagjainak megválasztására kiírt népszavazáson.

Én a Humentis listáján indultam a nemzeti tanácsi választásokon. Ez egy dél-bánáti székhelyű magyar civil szervezet, aminek egyébként ugyancsak nem vagyok a tagja.

Mégis általános vélekedés, hogy a Humentis a szerb DP-hez köthető, éppen az MNT-s képviselőválasztás idejére létrehozott szerveződés.

Hogy mennyire köthető a Humentis a DP-hez, ilyesmivel nem foglalkozom. Én keresztyén magyar ember és református lelkész vagyok, nem politikus. Mindenkivel együttműködöm, aki a dél-bánáti magyarság ügyét hajlandó segíteni. Az MNT-ben sem valamilyen pártot képviseltem volna, ha bejutok, hanem azt a szórványközösséget, amelyikkel hertelendyfalvi lelkészként huszonöt éve közös a sorsom. A Humentis semmilyen feltételeket nem szabott ahhoz, hogy felvegyen a listájára.

Azt is rebesgetik, hogy a hertelendyfalvi templom felújítását is a DP támogatta.

A renoválásra a Vajdasági Nagyberuházási Alap által kiírt pályázaton nyertünk két és félmillió dinárt. A bírálóbizottságban nemcsak a DP, hanem a VMSZ képviselője is ott ült. Semmilyen párttól nem kaptunk egy petákot se. Egy viszont biztos: nagyon elhúzódott a pályáztatási folyamat. Újabb és újabb dokumentumokat kértek tőlünk, és a pénzre is sokáig kellett várni. Ha a DP annyira támogatott volna minket, vajon akkor is keresztül kellett volna mennünk ezen a tortúrán?

Semmilyen kapcsolatot nem ápol ezzel a szerb párttal?

Néhány gyülekezeti tagom tagja ennek a pártnak, ez tény. De ki vitathatná el tőlük ezt a jogot? Az előző ciklusban a DP irányította az önkormányzatot, és most is szerb pártok vezetik a várost. Ez aligha lesz másképp a közeljövőben, hisz a nyolcvanezer lakosú Pancsován – amihez a mi falunk is tartozik – csak háromezer magyar él. Természetes, hogy a közösségünk érdekében a mindenkori városvezetőkkel jó kapcsolatra törekszem. Az is igaz, hogy a Szerb Haladó Párt képviselői karácsonykor eljöttek hozzánk az istentiszteletre. Mégse küldhetem ki őket a templomból!

Mégis miért nem a VMSZ listáján indult?

Mert a VMSZ nem kért fel rá.

Ha ön lesz az új püspök, és a VMSZ újra szerepeltetni kívánja a történelmi egyházak vezetőit a nemzeti tanácsi választások listáján, elvállalná a jelölést?

Persze. Ahogy mondtam is, mindenkivel együttműködöm, aki hajlandó tenni a délvidéki magyarságért. Magam is mindig ezt a közösséget szolgáltam. Öt gyermekem és négy unokám él itt. A magyar közösség boldogulása az ő boldogulásukat is jelenti számomra. Máskülönben a helyi VMSZ-szel kitűnő a kapcsolatom: szeptemberben az ő aktivistáikkal jártam a falunkat, hogy együtt toborozzuk a magyar osztályba az elsősöket. Dél-Bánátban ismerik a munkámat, az emberek tudják, hogy öntudatos magyar ember vagyok. Ha nem így lenne, és egy szerb párt szekerét tolnám, a Hertelendyfalvát lakó bukovinai székely magyarok biztosan felrónák nekem.

El tudja képzelni az együttműködést Pál Károllyal is?

Természetesen.

Ön rendkívüli zsinat összehívását kezdeményezte. Nem tart az egyházszakadás veszélyétől abban az esetben, ha ezt nem sikerül megtartani, vagy ha a választás folyamata nem az ön által helyesnek vélt módon alakul?

Nem tartok tőle, mert a lelkipásztorok és a gyülekezetek is egységesek a kérdésben. Tizenhárom lelkipásztorból tíz, tizenkét egyházközségből nyolc áll mellettem. Látni kell, hogy nem a gyülekezetek keltik a feszültséget, hanem néhány személy az egyházvezetésből. Ilyen egység már rég volt a lelkipásztoraink között.

A választási bizottság január 12-i ülése előtt több délvidéki lelkipásztor a Generális Konventhez fordult, amelyben a borítékbontásra megfigyelők küldését kérte. Ön szerint szükség lehet a kialakult helyzetben a nyugati vagy a Kárpát-medencei testvéregyházak közvetítői vagy megfigyelői tevékenységére?

Feltétlenül, hisz nincs titkolnivalónk. A konkrét helyzetben, de általában is nagy szükségünk van a testvéregyházak segítségére. Ezért is örülök annak, hogy meghívást kaptam Kató Béla erdélyi püspök február 1-jei beiktatására, Kolozsvárra. Sajnos az elmúlt években a mi hibánkból leépültek a kapcsolatok, ezért az első dolgunk lesz ezeket újraépíteni. Ennél fontosabb számunkra nincs is, hiszen mi is a Kárpát-medencei magyar reformátusság része, a Magyar Református Egyház tagja vagyunk.

Kiss Sándor, kép: Kalocsai Richárd

Olvassa el a másik püspökjelölttel, Orosz Attila esperessel készült interjút is.  

Reformatus.hu a közösségi oldalakon

Asztali verzió