Nemzetközi perbeszédverseny a Károlin

2012. március 30., péntek

A Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara szervezésében a "The 2012 Károli Pre-Moot Sessions" nevű nemzetközi kereskedelmi jogi diákverseny 2012. március 28-án fejeződött be Budapesten. Az Egyetem nemzetközi versenyfelhívására összesen több mint harminc egyetem jelentkezett a Világ minden részéről.

A perbeszédversenyre olyan egzotikus országok egyetemeinek képviselői is Budapestre látogattak, mint Dél-Korea vagy Indonézia; de érkeztek amerikai és izlandi diákok is. A nemzetközi kereskedelmi jog területére tartozó versenyen részt vett az amerikai jogászképzés zászlóshajójának számító Chicago-i John Marshall Law School is.

A március 26 és 28 között tartották az igen intenzív, kereskedelmi választott bírósági eljárást szimuláló tárgyalásokat, amelyek után amerikai, francia, izlandi, grúz, kirgiz és magyar jogi szakemberek értékelték a diákok produkcióit.

Az angol nyelvű tárgyalásokon saját, „Károlis” diákjaink is eredményesen helytálltak.

A rendezvény szakmai része március 28-án délután nemzetközi konferenciával zárult, melynek témája a jogászképzés rendszereinek bemutatása volt az érdekelt államokban. A Református Egyház Zsinati Tanácstermében tartott színes és igen érdekes előadásokból megtudhattuk például, hogy míg az USA-ban kb. másfél millió lakosra jut egy akkreditált jogi kar, Magyarországon ez a szám 1,2 millió fő körül van, Izlandon azonban minden nyolcvanezer lakosnak önálló jogi kara van.

Mivel a jogászképzés finanszírozása a közelmúltban hazánkban is központi téma lett, érdekes volt hallani arról, hogy az USA-ban hasonlóan Magyarországhoz, a képzés finanszírozásából javarészt visszavonult az állam, a tandíjat a hallgatók főszabályként diákhitelből fedezik, melyet általában a diploma megszerzésétől számított 10 és 20 év között tudnak törleszteni, és a végére átlagosan 168%-át fizetik vissza a felvett hitelnek. Megtudhattuk azt is, hogy a résztvevő államok közül egyedül hazánkban nem vezették be az osztott - kétszintű - jogászképzést.

A Világ negyedik legnépesebb államában, Indonéziában három, párhuzamosan egymás mellett működő jogrendszer létezik (az őslakosok joga, a hódítók által behozott európai civiljog és a muzulmán jog), azonban a jogászképzés egységes: minden diáknak egyszerre kell otthon lennie mind a három jogrendszer szabályozásában.

"Karunk prioritásnak tekinti az idegen nyelvű elemek megjelenítését a jogászképzésben. Bár a közvélekedés az, hogy a jogi területen túlképzés van az országban, mégis, egyértelmű a frissen kereslet az idegen nyelven egyből munkába állni képes frissen végzettekkel. Ezzel szemben áll a jogászok hagyományosan is alacsony idegennyelvi kompetenciája. Ezért lehetőségek széles körét biztosítjuk azon érdeklődő diákjaink számára, akik idegennyelvi érdeklődésüket jogi ismeretek szerzésével kívánják kombinálni" - mondta el Dr. Palásti Gábor egyetemi docens, a rendezvény főszervezője.

A rendezvény folytatása a Húsvét előtti héten Bécsben lezajló "Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot" nevű nemzetközi perbeszédverseny lesz, melynek a budapesti rendezvény előversenye volt. A bécsi versengésen a Világ 282 jogi kara vesz részt, 88 országból, és ezen a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara egyedül képviseli a magyar jogi karokat.

Palásti Gábor

Reformatus.hu a közösségi oldalakon

Asztali verzió