Hatvankét év eltelte után indult újra a református iskolai oktatás azzal, hogy az egykori leányiskola rendbetett épületében "step by step" első osztály indult el.
Az elemi első osztály indítása alkalmából tartott ünnepi istentiszteleten Csűry István királyhágómelléki püspök egyebek mellett arról beszélt – az oktatás újrakezdésére utalva –, hogy a világ talpraállításához a saját kicsinyhitűségünk feletti győzelmen át vezet az út. Továbbra is tisztelnünk kell a másként és más nyelven tanítókat/tanulókat, elvárva az irántunk való tiszteletet is, tette hozzá.
Kovács Zoltán főgondnok, polgármester felidézte a helyi református oktatás főbb állomásait, megemlítve annak végét, az 1948–as államosítást is. Az akkori diákok 62 év távlatából is azt vallják, az egyházi iskolában eltöltött idő egész életükre kihatott, ma is ragaszkodnak egyházukhoz, nemzetükhöz. Hozzátette: a presbitérium tavaly novemberben egyhangúan megszavazta, hogy a visszakapott egykori leányiskolában indítsanak alsó tagozatos osztályt, ami illeszkedik az egyházkerület oktatási politikájába.
A "step by step" típusú osztály oktatási programjáról elhangzott, hogy ez a legösszetettebb és legeredményesebb alternatív módszer, mely megfelel a széles érdeklődési körű gyerekeknek, akiket a más osztályokra érvényes tanterv szerint okatatnak, csak más eszközökkel.
Az egykori református leányiskola mostantól Bernátfalvi Bernáth József nevét viseli. Balázsné Kiss Csilla lelkipásztor felelevenítette, hogy az 1936. szeptember 12-én Érmihályfalvára helyezett néhai Sass Kálmán tiszteletes kezdeményezésére 1937. szeptember 12-én avatták fel az újjászervezett református iskolát (a parókia melletti épületben, amit államosítottak), és most ugyancsak szeptember 12-én avatják a rendbetett, több mint 110 éves épületet. Az anyagi támogatás mellé sokszor kell a jó szó is, mondta. Ugyanakkor köszöntötte az Érmelléki Református Egyházmegye espereseként hivatalosan első napját töltő Rákosi Jenőt, így fogalmazva: azzal a reménnyel választottuk meg, hogy szeretni fogja Érmihályfalvát. A megszólított később gratulált a szorgalmas munkához, azt kívánva, hogy továbbra is tartson a „külső és belső” építkezés.
Az udvaron emléktáblát is lepleztek: halálának 150. évfordulóján a helyi születésű Bernáthfalvi Bernáth József (1801–1860) érmelléki országgyűlési képviselő, 1848-as kormánybiztos, korabeli nagyváradi díszpolgár emlékezetére. A résztvevők kézbe vehették Az Érmihályfalvi református oktatás-nevelés története című, az egyházközség által megjelentetett kiadványt is.
forrás: erdon.ro