Újévkor bomba robbant egy egyiptomi kopt keresztény templomban és huszonegyen meghaltak. A vallásuk miatt üldözött emberek nagy része keresztyén.
Újévkor bomba robbant egy egyiptomi kopt keresztény templomban és a támadásban huszonegyen meghaltak. Egy január elején közzétett tanulmány szerint a vallásuk miatt üldözött emberek nagy része keresztyén. Ötven országban mintegy százmillióan vannak veszélyben – állítja az Open Doors. A keresztény emberi jogi szervezet adatai azt mutatják: a keresztyénüldözés világszerte drámaian növekszik.
Az Open Doors nemzetközi keresztény emberi jogi szervezet minden évben helyszíni interjúk, a túlkapásokról szóló híradások és szakértői becslések alapján értékeli a keresztyének helyzetét. Az aktuális, a keresztyéneket hitük miatt a leginkább üldöző ötven országot felölelő lista a 2009. szeptember 1. és a 2010. október 31. közötti időszak adatait tartalmazza.
A listát egy – a vallásszabadságot különféle szempontok szerint vizsgáló – kérdőív segítségével állítják össze. A kérdések megkülönböztetik a keresztyének jogi helyzetét (Biztosítja-e az alkotmány a vallásszabadságot? Megengedi-e a törvény, hogy valaki áttérjen a keresztyén hitre?), és tényleges körülményeit (Megölik-e, börtönre, büntetőtáborra ítélik-e, vagy pszichiátriai intézménybe zárják-e őket hitük miatt?). Figyelmet szentelnek az egyház társadalmi szerepének (Szabad-e keresztyén irodalmat nyomtatniuk és terjeszteniük? Cenzúrázzák-e, illetve tiltják-e a keresztyén kiadványokat az országban?), valamint azoknak a tényezőknek, amelyek a vallás szabadságát korlátozzák az országban (A keresztyénellenesség miatt veszélyben vannak-e a keresztyén közösségek találkozási vagy lakóhelyei?).
A keresztyénüldözés mértékét az emberi jogi szervezet a Paul Marshall washingtoni kutató adatai nyomán általánosan használt kétszázmilliós nagyságrendnél szűkebb körben határozza meg. Nem számítják ugyanis bele azokat, akiket a származásuk szerint a statisztikákban hagyományosan ugyan keresztyénként tartanak számon, de a vallásukat ténylégesen nem gyakorolják. A lista ugyanakkor nem tesz különbséget keresztyén és keresztyén között felekezeti hovatartozás szerint.
A listavezetők
Kilencedik éve a világ utolsó sztálinista módon kormányzott állama, Észak-Korea áll a lista élén. A phenjani kormány becslések szerint hetvenezer keresztyént tart büntetőtáborokban. A közel négyszázezer keresztyénnek szinte semmilyen joga sincs a létezésre. A földalatti egyház tagjait letartóztatásokkal, egész családjuk kitelepítésével és kivégzésekkel sújtja a hatalom. Az országban a Biblia tiltott olvasmány. Az Open Doors szerint a „kedves vezető”, Kim Dzsongil mindent megtesz, hogy elpusztítsa Észak-Koreában a keresztyénséget.
Észak-Korea után a második helyet most is Irán foglalja el. Itt több letartóztatási hullámot regisztrált az emberi jogi szervezet, titkosrendőrség figyeli meg az egyházi rendezvényeket, a gyülekezeti tagokra és a házi istentiszteletek résztvevőire pedig igyekeznek – saját családjukon keresztül is - nyomást gyakorolni. Afganisztán a hatodik helyről került a harmadikra. Őket követi Szaúd-Arábia, Szomália, a Maldív-szigetek, Jemen, Irak, Üzbegisztán és Laosz.
Kockázati tényezők: iszlám szélsőségesek és kommunizmus
A legnagyobb növekedést 2010-ben Irak esetében tapasztaltak. A megszállt ország tavaly még a tizenhetedik helyen volt, idén már a nyolcadikon. Az Open Doors tanulmánya szerint az iraki keresztyének úgy vélik, hogy nincs sok jövőjük az országban. Sok merényletet követnek el ellenük, egy bagdadi templomban zajló túszdrámában tavaly ötvennyolc ember veszítette az életét.
Egyiptom – a kopt-ortodox templom ellen január elején elkövetett véres merénylet ellenére – nem tartozik a legsúlyosabb üldöztetések színhelyei közé. Az Open Doors rangsorában a tizenkilencedik helyen szerepel, ám az elmúlt napok erőszakos eseményei miatt megvan rá az esély, hogy jövőre előrébb kerüljön a listán.
Az Open Doors adatai szerint világszerte az iszlám szélsőségesek számlájára írható a keresztyénüldözés növekedése. A lista első tíz helyén szereplő országok közül nyolcban az iszlám a legfontosabb vallás, közülük hétben rosszabbodott a keresztyének helyzete az elmúlt évben. Itt főleg a muszlim vallásról áttért keresztyének vannak nehéz helyzetben. Az iszlám vallási törvények, a saría szerint ugyanis őket akár halálbüntetés is sújthatja. A kommunista vezetésű államokban – mint például Észak-Korea és Laosz – ezzel szemben a keresztények főleg állami üldöztetésnek vannak kitéve. A muszlim népesség nagysága ugyanakkor önmagában nem jelent nagyobb fenyegetettséget: a legnagyobb muszlim lakosságú ország, Indonézia csupán a lista negyvennyolcadik helyén szerepel.
A kínai keresztyének helyzete valamelyest javult az elmúlt évben. A tavalyi tizenharmadik helyről 2011 elején a tizenhatodikra került az ország. Az Open Doors szerint ez egyebek mellett a 2008-as olimpiának köszönhető, azóta ugyanis a keresztyének nagyobb szabadságot élveznek és a szisztematikus üldözés is eltűnni látszik.
Nem hallgatható el
Markus Rode, a németországi Open Doors vezetője számára „elfogadhatatlan, hogy keresztyének hitük miatt akár huszonöt évig vagy még hosszabban börtönben kényszerülnek ülni, büntetőtáborokban halálra kínozzák őket vagy menekülniük kell, csak mert a Krisztusban való hit mellett döntöttek”. Az ő szenvedésük nem hallgatható el. Az Open Doors ezért arra szólítja fel a keresztyéneket, a politikusokat és a nyilvánosságot, hogy adjanak hangot az elnyomott és az üldözött keresztyének helyzetének, és imával valamint konkrét támogatással álljanak ki mellettük.
A legnagyobb keresztyénüldöztetésnek kitett országok
1. Észak-Korea 2. Irán 3. Afganisztán 4. Szaúd-Arábia 5. Szomália 6. Maldív-szigetek 7. Jemen 8. Irak 9. Üzbegisztán 10. Laosz 11. Pakisztán 12. Eritrea 13. Mauritánia |
14. Bhután 15. Türkmenisztán 16. Kína 17. Katar 18. Vietnam 19. Egyiptom 20. Csecsenföld 21. Comore-szigetek 22. Algéria 23. Nigéria 24. Azerbajdzsán 25. Líbia 26. Omán |
27. Mianmar 28. Kuvait 29. Brunei 30. Törökország 31. Marokkó 32. India 33. Tádzsikisztán 34. Egyesült Arab Emírségek 35. Szudán 36. Zanzibár-szigetek 37. Tunézia 38. Szíria 39. Dzsibuti |
40. Jordánia 41. Kuba 42. Fehéroroszország 43. Etiópia 44. Palesztin Területek 45. Bahrain 46. Kirgizisztán 47. Banglades 48. Indonézia 49. Srí Lanka 50. Malajzia, Oroszország |
(forrás: opendoors.org)
Cz.A.
Kapcsolódó oldal:
Open Doors