Berkesi Sándor Kossuth-díjas karnagynak nyújtotta át idén a Bocskai István-díjat a fejedelem nevét viselő társaság. Az ünnepséget július 22-én tartották az államférfi alapította Nagyszalonta református templomában.
A 2010-ben a koronás fejedelem kultuszának ápolása, a hazaszeretet, a szülőföldhöz ragaszkodás erősítése céljából létrehozott Bocskai István Társaság azokat tünteti ki, akik a legtöbbet tesznek a nemzet önbecsülésének megerősítéséért, felemelkedéséért; a díjátadást mindig a Partium valamelyik településén rendezik.
A magyarországi szervezet idén Berkesi Sándor budapesti karnagynak, a magyar református egyházzene meghatározó képviselőjének ítélte oda a Bocskai-díjat. A 74 éves kitüntetett – aki hosszú ideje részt vesz a nagyváradi és székelyudvarhelyi kántorképzésben is – megtiszteltetésnek nevezte az elismerést, amely vallomása szerint arra sarkallja, hogy munkálkodását Bocskai szellemében folytassa.
„Amíg lehet, megyek és énekelek"
Berkesi Sándor 1944-ben született Budapesten. Középiskolai énektanárként és karvezetőként 1967-ben végzett a Zeneakadémián, és Gárdonyi Zoltán ajánlására még abban az évben a Debreceni Református Kollégium Gimnáziumának pedagógusa, a tiszántúli kántorképzők szervezője és a Kántus vezető karnagya lett, utóbbi munkájának köszönhetően országos és nemzetközi hírnévre tett szert.
Több kórust alapított, számos felsőoktatási intézményben tanított és a Kárpát-medence több pontján is bekapcsolódott a református kántorképzésbe. Megannyi díj kitüntetettje, legutóbb azután készítettünk vele interjút, hogy Kossuth-díjat vehetett át.
kronika.ro – reformatus.hu
Fotó: Rostás Szabolcs, Vargosz